Sosyal Medya

Döviz

Kıbrıs İktisat Bankası: Mayıs’ta sat ve evde kal

Son senelerin beraberinde getirdiği yeni bir anomali (kuraldışılık) olan Mayıs’ta sat ve tatile git “Sell in May and go away”, son 2 işlem gününde kendisini hissetiriyor.

Kıbrıs İktisat Bankası: Mayıs’ta sat ve evde kal

Mayıs’ta sat ve evde kal

Son senelerin beraberinde getirdiği yeni bir anomali (kuraldışılık) olan Mayıs’ta sat ve tatile git “Sell in May and go away”, son 2 işlem gününde kendisini hissetiriyor.

İşlemciler, kalıplaşmış olan bu kuraldışılığa uyarak (davranışasal finansın ilgi alanına giriyor), yaz tatili öncesinde var olan pozisyonlarını kapatıp tatile çıkıyorlar. Bu bağlamda, son 2 iş gününde hisse senetleri ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert değer kayıpları görülürken, doların da değer kazandığına şahit oluyoruz.

Dün hem Türkiye, hem de Avrupa cephesinde açıklanan İmalat Sanayinde PMI verileri, ekonomilerin tek kelime ile durduğunu gösterdi. Büyümenin öncü göstergesi olarak önemle takip edilen PMI, virüs krizinin ekonomik boyutunun sanıldığından da kötü olacağına ışık tutuyor (bakınız grafik).

Bir tarafta PMI rakamlarında yaşanan çöküş, diğer bir tarafta ise, demokrat rakibi Biden karşısında anketlerde geriye düşen Trump, jeopolitik risk algısını tırmandırarak süreci lehine çevirmeye çalışıyor. COVID-19’un labaratuvar yapımı bir virüs olduğunu ve Wuhan’daki Viroloji Merkezinden bir türlü sızdığı görüşünü savunan ABD cephesi, yeni yaptırımlardan söz ediyor. Öyle veya böyle, Çin’in başının ağrıyacağını düşünüyoruz.

Küresel çapta olumsuz başlayan ve olumsuz devam eden dünkü günde, USD/TRY kuru 7,05 seviyelerini test etti. Kademeli bir şekilde, Ağustos 2018’de test edilen 7,20’li seviyelerin radar menzilinde girebileceğini düşünüyoruz. TL’nin yarım euro ve yarım dolara karşı sepet değerini gösteren kur, Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi (bakınız grafik).

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Nisan enflasyon verleri piyasa beklentisinin biraz üzerinde kalarak yıllık %10,94 seviyesine yükseldi. Tüm konsantrasyon virüs cephesinde olduğundan, şu anda ciddi bir piyasa yansıması da olmadı (bakınız grafik).

Küresel cepheden gelen Covid-19 bilançolarına göre, enfekte olan kişi sayısındaki düşüş ve iyileşen sayısındaki artış ile alınan tedbirler de kademeli bir şekilde gevşetiliyor. Dünyada hayat kademeli bir şekilde normalleşmeye başlıyor.

Hayat normalleşmeye yüz tutarken, petrol fiyatları da bu sabah yavaş da olsa (elbette alınan üretim kesintisi önlemleri ile) kıpırdamaya başladı. WTI (ABD Batı Teksas) 22, Brent (Kuzey denizi petrol) ise 28 dolara kadar yükseldi.

Krizin faturası ağır olsa da, merkez bankalarından gelen destek açıklamaları ve bu sabaha özel petrol fiyatlarının yarattığı iymserlik, yüzleri kısmen de olsa güldürebilir. Bu minvalde ABD borsalarının vadeli işlemlerinin de artıda seyrettiğini not edelim.

Dün, ABD-Çin gerginliği, Mayıs’ın satış büyüsü ve gelişmekte olan ekonomilere ilişkin olusmuz bakış ile satıcılı bir gün geçiren küresel piyasaların bugün soluklanabileceğini düşünüyoruz.

Borsa Istanbul cephesinde işlemlerin alım tarafında yoğunlaşacağı, USD/TRY kuru için ise piyasa tansiyonu yuları yönlü atmaya devam edeceğini düşünüyoruz. TL’nin temkinli seyrini sürdürebileceği kanaatindeyiz.

Türk Lirası Sepet Kur

Türk Lirası’nın 1/2 USD/TRY ve 1/2 EUR/TRY oluşan sepet değeri, 7,4 seviyesine yaklaşarak Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. TL’de değer kaybı maalesef devam ediyor.

1588656264bf3d1e28ee467e4fbcf2a43ea494187d_1_1200.jpg
Türkiye İmalat PMI Endeksi – Tarihin en düşüğünde

İstanbul Sanayi Odası (ISO) ve Markit işbirliği ile hesaplanan Türkiye imalat sanayi PMI endeksi Nisan ayında 33,4 seviyesine adeta çakıldı (Mart 48,1). Endekste eşik değer 50 olarak akabul görüyor, üstü büyüme, altı ise daralma sinyali veriyor. PMI rakamlarının, virüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalara paralel gerileyeceğini düşünmekle birlikte, tarihin en düşük PMI rakamı ile karşı karşıya kalacağımızı da öngörmemiştik. Verinin alt kalemlerinde, en derin daralma, giyim ve deri ürünleri sektöründe yaşanmış.

1588656264689f78334dd6bfb12dcc80e1ae0588c4_2_1200.jpg

TÜİK – Nisan Enflasyonu

Şubat ayında %12,37 ile tepe yapan yıllık manşet TÜFE enflasyonu, son iki aydır geriliyor: Mart %11,86 ; Nisan %10,94

Nisan’da aylık bazda %0,85 artış gösteren ve piyasa beklentisinin hafif üzerinde sonuçlanan TÜFE enflasyonuna, çeşitli mal ve hizmetler (altın fiyatlarındaki artıştan ötürü) %4,66 , giyim ve ayakkabı grubu (mevsimsellikten ötürü) %4,08 , gıda ise %2,53 yukarı yönlü katkı koydu. Ulaştırma kalemi (akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle) enflasyonu aşağı çekmeye Nisan ayında da devam etti (%-1,83).

Ekim 2019’da %6,67’den, Mart 2020 ayında %10,49 seviyesine kadar kesintisiz 6 aydır yükseliş gösteren çekirdek enflasyon (C endeksi), Nisan’da %9,93’e geriledi.

Nisan 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 87 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 61 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 270 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Üretici cephesine yansıyan enflasyon ise aylık bazda %1,28 ile göreli yüksek bir artış kaydederken, yıllık bazda %8,50’den %6,71’e geriledi. Sanayi grupları bazında ise aylık artışların, enerji kalemi hariç, genele yayılmaya devam ettiği görülüyor.

Önümüzdeki dönemde, azalan iç talep kaynaklı olarak, özellikle hizmetler kalemi enflasyonunda gerileme eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Diğer taraftan, kurda yaşanan dalgalanma olumlu etkiyi bir miktar sınırlayabilir.

1588656265ef16fe0a2d52794b804a91e471d34bc9_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler