Sosyal Medya

Ekonomi

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘En iyi 10 numaralar; Alex, Hagi, Sneijder, Okocha, ve Sterlin/TL’

Türk mali piyasaları, dün gün boyunca satıcılı bir eğilim kaydetti. TCMB'nin yerinde gördüğümüz faiz artırımına, BDDK’nın swap sınırlaması ve yorucu bir uygulama olarak gördüğümüz Aktif Rasyosu’nun da gevşetilerek eşlik etmesine rağmen, Azeri-Ermeni gerginliğini maalesef daha ağır bastı.

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘En iyi 10 numaralar; Alex, Hagi, Sneijder, Okocha, ve Sterlin/TL’

Türk mali piyasaları, dün gün boyunca satıcılı bir eğilim kaydetti. TCMB’nin yerinde gördüğümüz faiz artırımına, BDDK’nın swap sınırlaması ve yorucu bir uygulama olarak gördüğümüz Aktif Rasyosu’nun da gevşetilerek eşlik etmesine rağmen, Azeri-Ermeni gerginliğini maalesef daha ağır bastı.

Geride bıraktığımız haftanın son 2 iş gününde, normalleşme adımlarına paralel olumlu ayrışan TL ve TL cinsi varlıklar, ve bu minvalde uzun bir aradan sonra bir miktar da olsa canlanan yabancı ilgisi, haftasonu patlak veren olaylar, olası bir Rus-Türk gerginliği endişesi ile alınan pozisyonların hızla realize edilmesine neden oldu.

USDTRY kuru, 7,83 ile yeni bir rekor seviyeye yükselirken, KKTC açısından daha belirleyici ve gösterge olan GBP/TRY kuru, dün tarihinde ilk kez çift hanelere yükseldi! Değer kaybında, Türk Lirası’na dün Rus Rublesi dün eşlik etti. Her iki para birimi de, olumlu havaya ayak uyduramayarak günü benzerlerinden olumsuz ayrışarak tamamladı.

Borsa cephesinde ise, otoriterlerden gelen faiz, swap ve Aktif Rasyosu hamlelerine paralel banka hisselerine gelen alımlar sayesinde, her ne kadar USD/TRY kuru yeni bilinmeyen sulara yönelse de, BIST100 endeksi günü sadece %0,27 düşüşle tamamladı. Türkiye’nin risklerini gösteren CDS primi ise anlamlı bir değişim göstermeden hafifçe 543 baz puana yükselirken, 2 yıllık tahvilin bileşik faizi 20 baz puan artış gösterdi.

USDTRY kuru 7,2750 seviyesinde iken, 7 Ağustos günü yayınladığımız raporumuzda, teknik anlamda 7,77 seviyesini hedeflediğimizi belirtmiştik. Dün bu seviye test edildi. Bu bakış açısı ile, haber akışından sıyrılarak, bizim bakış açımızla, yükseliş eğiliminin tamamlanmak üzere olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, Azeri-Ermeni gerginliğinin Türk mali piyasaları üzerindeki etkisinin de sınırlı ve geçici olacağını düşünüyoruz! Ancak gerginlik tırmanırsa, elbette farklı senaryoları konuşacağız (bakınız grafik).

Küresel cephede ise, geçen hafta, büyük bankalara yönelik FinCEN raporunun ifşa olması ve beraberinde aşı haberlerinin yılan hikayesine dönmesi, vaka sayılarının ise korkutucu bir şekilde artması ile başlayan riskten kaçış, piyasaların olumlu havasını alt üst etmiş, dolar değer kazanmış, geriye kalan her şey ise satılmıştı.

Dün, havanın yeniden ılımasıyla, Asya’da başlayan iyimserlik, Avrupa ve ABD borsalarına da yansıdı. EUR/USD paritesi 1,1680 seviyesine toparlarken, altın ve gümüş dipten gelen dalga ile yönünü hafif hafif yukarı çevirmeye başladı (bakınız grafik).

Özellikle, çeyrek dönem sonunun yarın bitmesiyle, küresel piyasalarda var olan satış baskısının da hafifleyeceği beklentimizi koruyoruz. Risk iştahı canlanırsa, doların kazanımlarını geri vermesini, kıymetli metallerin değer kazanması anlamını taşıyor.  ABD’den beklenen 2,2 trilyon dolar tutarında teşvik paketine yönelik iyimser haberler de, bu görüşümüzü destekliyor.

Bugün, Türk mali piyasalarının gözü Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak sabah 11:00’de açıklayacağı Yeni Ekonomi Programını (YEP) çevrildi. “Sürdürülebilir Büyüme” temalı program 3 yıllık bir yol haritası sunacak.

Asya piyasaların, sabah saatlerinde günü iyimser karşıladığını not edelim!

USD/TRY

USD/TRY kuru, 7 Ağustos günü 7,2750 seviyesinde iken yayınladığımız raporumuzda, teknik bir beklenti olarak 7,77 seviyesini hedeflediğimizi paylaşmıştık. Bu beklentimiz dün gerçekleşti. Azeri-Ermeni gerginliğinin olası bir Türk-Rus gerginliğine sebebiyet verebileceği beklentisi ile hedef bölgemizin bir miktar üzerine geçilse de, Türk mali piyasalarında kayıpların bu noktadan sonra hafifleyebileceğine daha yüksek ihtimal veriyoruz. Haliyle, gerilim tırmanırsa, elbette farklı senaryoları konuşacağız.

1601356214e7cc82428accc4c35bb4061abe8fd442_1_1200.jpg

DXY

Dolar endeksinde dipten gelen yükseliş ile neredeyse 95 seviyesindeki hedefimize vardık. Kazanımların ise devam etmediğini görüyoruz. Bu bağlamda, dolarda değerlenmenin bittiğine kanaat getirirsek, ay sonu (çeyrek dönem) ardından risk iştahının yeniden artacağına inanıyoruz. Özetle, dolar değer kaybedebilir, riskli varlıklara alım gelebilir.

1601356215fd58ffa0c37f64a09394fba7f3be426f_2_1200.jpg

EUR/USD

Pek çok analist, EUR/USD paritesi için daha da yukarıları konuşurken, teknik anlamda yükselişi beğenmediğimizi, her yükselişin satış fırsatı olduğunu paylaşmıştık. Açıkcası, eğitim gibi bir grafik oldu. Fiyat seviyesi yukarıya giderken (grafik üst kısım), RSI yükselişi desteklememiş (grafik alt kısım). Lakin, yukarıda da belirttiğim üzere, DXY’nin ivme kaybetmesi ile, EUR/USD paritesi de aşırı satım bölgesinden çıkarak alıcı bulmuşa benziyor.

EUR’da 1,1595 seviyesine zarar kes yazarak, yukarı yön için sabırla beklenebileceğini -düşünüyoruz.

1601356215a2c2dfb8628ec332ed68fe7ed2be7b3d_3_1200.jpg

XAG

Gümüş cephesinde, Mart ayında başlayan 11’li seviyelerden yolculuk, Ağustos ayında 30 seviyesine kadar devam etmiş, akabinde, doların değer kazanması ile son günlerde 21 seviyesi test edilmişti. Yavaş da olsa, gümüşün dip seviyelerden bir yükeliş ivmesi yakaladığını ve 24 seviyesine yaklaştığını görüyoruz. Hareketin devam etme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Böyle bir durumda, yukarıda 26 seviyesi radar menzilinde olacaktır.

16013562159560bbbbdb7cfbaa0a146335238713c0_4_1200.jpg

XAU

Doların değer kaybetmesi ile, altının da yavaş yavaş yönünü yukarıya çevirmeye başladığını görüyoruz. Mart ayında yaşanan çöküş ile 1,450 dolara kadar gerileyen, akabinde 2,072 dolar ile zirve yapan ve 1,845 dolar ile düzeltmesini tamamlayan altında, yükseliş eğilimi devam ederse, yukarıda önümüzdeki haftalarda yeniden 2,000 dolar seviyesine doğru bir hareket bizleri şaşırtmayacaktır.

16013562152f8cd04f929da0c9d9cfcf067d2ccb3e_5_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler