Sosyal Medya

Ekonomi

Kıbrıs İktisat Bankası: ABD-Çin soğuk savaş gerginliği tırmanıyor; Virüs bitince, husumetler daha da artacak!

Türk mali Piyasaları dün, göz ucuyla da olsa, TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını takip etti. Beklenildiği üzere, 1 hafta vadeli repo faizi (politika faizi) 50 baz puan indirilirek %8,75’ten %8,25'e çekildi.

Kıbrıs İktisat Bankası: ABD-Çin soğuk savaş gerginliği tırmanıyor; Virüs bitince, husumetler daha da artacak!

ABD-Çin soğuk savaş gerginliği tırmanıyor. Virüs bitince, husumetler daha da artacak!

Dün Türk mali piyasaları sakin bir gün geçirdi. Döviz piyasasında  ön plana çıkardığımız 6,7950 etrafında hareket 3 gündür yatay bir şekilde devam ediyor.

Türk mali Piyasaları dün, göz ucuyla da olsa, TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını takip etti. Beklenildiği üzere, 1 hafta vadeli repo faizi (politika faizi) 50 baz puan indirilirek %8,75’ten %8,25’e çekildi. Karar ile birlikte yayımlanan metinde de piyasaları etkileyebilecek bir unsur göremedik.

Böylelikle, TCMB, Temmuz 2019’da başlattığı faiz indirim döngüsüne, peş peşe 9 toplantıda da devam ederek 15,25 baz puan faiz indirimine gitmiş oldu.

Belki de konuya artık şu şekilde yaklaşmak gerekiyor. Yabancı yatırımcıların bir bir Türk mali piyasalarından çekilmesi ile ‘kendi iç dinamikleri ile’ hareket eden piyasada karar ardından yaprak kıpırdamadı!

Dün TCMB kararı kadar, BDDK’nın almış olduğu yeni uygulama kararı takip edildi: 100gram üzeri altın alımına 1 gün valör uygulama kararı alınırken aynı zamanda bankalardan kambiyo gider vergisinin de uygulanması istendi.

Son dönemlerde, küresel olarak altına olan talep ve artan fiyatlar bir yana, Türk insanının yatırım dokusuna uygun olan altın depo hesaplarında gözle görülür artış karşısında, BDDK hamlesi gecikmedi. Altın almanın pratikte dolar almakla eş değer olduğunu hatırlamak gerekiyor. Gram altın, ons altın ve USDTRY kurundan oluşuyor.

TCMB, her hafta Perşembe günü açıkladığı haftalık para ve banka istatistiklerini kuvvetle muhtemel 19 Mayıs tatili nedeniyle yarına bırakırken, döviz rezerv rakamlarını açıkladı. Buna göre, 15 Mayıs ile biten haftada brüt döviz rezervleri 2,3 milyar dolar daha azalarak 49 milyar dolara geriledi. Sene başına göre brüt döviz rezervlerindeki erime 32 milyar doları aştı.

Dün TCMB tarafından açıklanan yabancı yatırımcıların Türkiye’deki tüm yatırımlarını mevcut piyasa değerleri üzerinden gösteren Uluslararası Yatırım Pozisyonu, 2020’nin ilk çeyreğinde 315 milyar dolar ile dokuz yılın en düşük düzeyine geriledi (bakınız grafik).

ABD borsaları geceyi %1’e varan düşüşle tamamlaması ardından bu sabah Asya piyasalarında her yer kırmızılara büründü. Jeopolitik risk algısının bir miktar yükseldiğini görüyoruz.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong’a müdahale anlamına gelen bir yasa çıkarırken ABD’den sert tepki ile karşılaştı. Hong Kong borsası günü %4,6 düşüşle tamamlıyor.

ABD-Çin gerginliğine ilave olarak ABD-Rus gerginliği de gündeme oturdu. Başkan Trump ‘Açık Semalar Anlaşmasından’ çekileceklerini açıkladı. Rusya ile ilişkilerin çok iyi olduğunu söyleyen Trump, ancak Rusya’nın sorumluklarını yerine getirene kadar anlaşmadan çekileceklerini ancak bunun da yeni bir anlaşma yapmak ya da bu anlaşmayı yeniden bir araya getirmek için çok iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Açık Semalar Anlaşması (ASA), Doğu ve Batı blokları arasında güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla 2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Amaç, taraf ülke toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştirilmektir. ASA, dünya üzerinde şu ana kadar imzalanan en teknik ve en detaylı antlaşmadır. Antlaşmanın bir diğer özelliği ise teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli yenilenmesidir.

Gerek ABD-Çin gerginliği, gerekse ABD’nin ASA’dan çekilecek olması risk iştahını olumsuz etkiledi. Asya hisse senedi endeksleri kırmızılara bürünürken, petrolün varil fiyatı %5 civarında düştü. Altının ons fiyatı da 1,720 dolara geri çekildi.

Özetle, azalan risk iştahı, güvenli liman olan doların değer kazanmasına neden olurken, hisse senetlerinden kıymetli madenlere varan geniş yelpazede satış baskısı ile karşı karşıyayız.

Dolar endeksinin yükselmesi ile, haftaortası 1,10 seviyesine varan bir yükseliş kaydeden EUR/USD paritesi 1,0930 seviyesine geri çekildi.

USDTRY kurunda 6,7950 seviyesine azami özen göstermek gerekiyor. Bayram tatili öncesinde yatay seyir korunabilir. Teknik olarak aşağıda 6,65 ; yukarda ise 6,9750 bulunuyor.

Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP)

Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2019 yıl sonunda 352 milyar dolar iken 2020 Mart sonunda 315 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Veri, yabancı yatırımcının Türkiye’de pozisyonunun son 9 senenin en düşük düzeyine geldiğini göstermektedir. UYP’nin 2017 yılında 462 milyar dolara kadar yükseldiğini hatırlatmakta yarar var.

15901248668d85c66870987a26e9946736b6311d37_1_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler