Sosyal Medya

Ekonomi

İstanbul Ekonomi Araştırma: Ekonomiye güven her ay düşüyor!

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 16 - 18 Kasım tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1501 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

İstanbul Ekonomi Araştırma: Ekonomiye güven her ay düşüyor!

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 16 – 18 Kasım tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1501 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Kasım ayının ikinci anketinde daha önce de olduğu gibi katılımcılara ekonominin bugünü ve bir yıl sonraki durumu hakkındaki düşüncelerini sorduk. Özellikle ekonomi yönetimindeki önemli değişikliklerin ve 19 Kasım günü gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrasında yapılan 475 puanlık faiz artırımının ekonomide yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söylemek mümkün. Araştırmamız PPK toplantısı öncesinde tamamlandığından dolayı faiz artırımı kararının etkileri anketlerimize yansımamış olsa da, öncesinde yaşanan ekonomi yönetimindeki değişikliklerin kamuoyundaki etkilerini bu ankette gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data-1 (2).jpg

Ekim ayı anketinde olduğu gibi Kasım ayı anketinde de ekonomiyi bugün itibari ile Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların çoğunluğu oluşturdukları görüldü. Detaylıca bakmak gerekirse, Kasım ayı itibari ile ekonomiyi Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların oranı %73 oldu. Geçtiğimiz aya kıyasla bu oranda 4 puanlık bir artış söz konusu. Bugün itibari ile ekonominin Çok İyi / İyi olduğunu düşünenlerin oranı %11 olurken, ne iyi ne kötü olarak değerlendiren katılımcıların oranı %16 olarak karşımıza çıkıyor.

Ekonominin-Bugünü-ve-Yarınına-Bakışi-Data-2.jpg

Katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %50 Çok daha kötü / Daha kötü yanıtını verirken, yaklaşık %22’si Çok daha iyi / Daha iyi yanıtını verdi. Bu anlamda ekonominin geleceği hakkında olumlu görüş bildiren katılımcıların oranında bir önceki aya göre düşüş olduğu görüldü. Son olarak ekonomideki durumun bir yıl sonra değişmeyeceğini belirtenlerin oranı bu ay %28 oldu. Bu oran bu zamana kadar gördüğümüz en yüksek seviye olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler