Sosyal Medya

Ekonomi

İş Yatırım’dan Uluslararası Piyasalar ve Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları

Geçtiğimiz hafta aşının yarattığı olumlu algı ile güçlü risk iştahı, bu hafta ise artan vaka sayılarının yarattığı tedirginlik küresel piyasalarda etkili olurken, Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla gösterdiği güçlü performans,bu hafta faiz kararına kadar daha yavaş alımlarla devam etti.

İş Yatırım’dan Uluslararası Piyasalar ve Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları

Geçtiğimiz hafta aşının yarattığı olumlu algı ile güçlü risk iştahı, bu hafta ise artan vaka sayılarının yarattığı tedirginlik küresel piyasalarda etkili olurken, Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla gösterdiği güçlü performans,bu hafta faiz kararına kadar daha yavaş alımlarla devam etti. Merkez Bankası’nın beklentiler dahilinde artırdığı faiz oranı normalleşme adına piyasayı memnun ederken, hazine tahvillerinde ve şirket kıymetlerinde getiriler daralmaya devam etti. Beş yıllık ülke risk primi de 370 baz puana kadar gerileyerek haftalık bazda otuz baz puan düşüş gösterdi.

Türk hazine eurotahvilleri geçtiğimiz hafta getiri eğrisi genelinde 110-140 baz puan aralığında daralma göstererek uzun süredir en iyi performansını sergilerken, bu hafta başında yaşanan satışların ardından, alımlar devam etti. Yakın ve orta vade kıymetlerde getiriler 20-25 baz puan arası daralma gösterirken, uzun tarafta getiriler 10-15 baz puan arası daralarak iyi performansı geriden takip etti. Şirket kıymetlerinde ise, izlenen güçlü performans, özellikle lokal tarafta yüklü miktar satış taleplerinin gelmesi sonrası yavaşladı. Bir süredir Türkiye riski konusunda çekimser olan yabancı yatırımcıların talebi fiyatları yukarı çekerken, Senior şirket kıymetleri faiz kararı sonrası 20-25 baz puan daraldı. Geçtiğimiz hafta oldukça güçlü performans gösteren uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde de primlenme devam etti.

ABD hazine tahvilleri geçtiğimiz hafta aşının yarattığı büyüme ve enflasyon beklentileri ile satış görürken, getiri eğrisinde vadeler arası fark açıldı. Bu hafta ise, daha temkinli duruş sergileyen tahvil yatırımcıları alıma yönelirken, getiri farkı biraz düşüş gösterdi. On yıllık tahvil getirisi beş baz puan daralarak 0,85%’ye çekilirken, uzun vade tekrar 1,60%’nin altına çekildi. Alman hazine tahvilleri, ise Avrupa’da artan vaka sayılarına rağmen, alımları geriden takip ederek iki baz puanlık daralma gösterdi.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler