Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF resesyon sinyali verdi

IMF tarafından G20 liderleri için hazırlanan çalışmada, küresel ekonomide Haziran ayından bu yana görülen ekonomik toparlamanın son dönemde ivme kaybettiğine ilişkin işaretler görüldüğü belirtildi.

IMF resesyon sinyali verdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından G20 liderleri için hazırlanan çalışmada, küresel ekonomide Haziran ayından bu yana görülen ekonomik toparlamanın son dönemde ivme kaybettiğine ilişkin işaretler görüldüğü belirtildi.

Kuruluş, pandemi döneminde yaşananların küresel ekonomide derin ve eşsiz yaralar bırakabileceğini ifade etti. Gelecek dönemde artan borçluluk oranlarının önemli zorluklar yaratacağını kaydetti. Yüksek seviyede belirsizlik ve risklere vurgu yaptı.

IMF, gelinen noktada ülkelerin krizin mümkün olduğunca kısa sürede bitirilmesine ve toparlanmanın desteklenmesine odaklanması gerektiğini belirtti. Bu noktada öneriler şöyle sıralandı.

Sağlık krizi sona ermeli

Ekonomide kalıcı yaraların en aza indirilmesi için çaba gösterilmeli

Orta vadeli büyüme artırılmalı, ekonomik direnç güçlendirilmeli

Raporda, öte yandan herkes için krizi sona erdirmenin çok pencereli çabaları gerektirdiğinin altı çizildi. Ticaret sınırlamalarının azalmasının küresel toparlanmayı destekleyeceği yorumu yapıldı.

Değerlendirmede küresel ekonomi için 2020 beklentisinin %4,4 daralma, 2021 beklentisinin %5,2 büyüme olduğu kaydedilirken Türkiye beklentileri aynı yıllar için sırasıyla %5,0 daralma ve %5,0 büyüme düzeyinde bulunuyor. Beklentilerde, IMF tarafından Ekim ayında açıklanan projeksiyonlar temel alındı ve bir değişiklik yapılmadı.

TEBDNZAKB

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler