Sosyal Medya

Ekonomi

IMF:  Finansal varlıklar pahalı kaldı

IMF’nin öngörüsüne göre finansal varlık fiyatları olması gerekenden %10  daha yüksek ve olumsuz gelişmelerde derhal bu farkı geri verebilir. Nedir bu olumsuz gelişmeler? 

IMF:  Finansal varlıklar pahalı kaldı

IMF Başekonomisti Gita Gopinath yaptığı açıklamalarla  piyasalarda dalga boyunu yükseltiyor. CNBC.com’da yayınlanan “IMF warns disconnect in financial markets risks a correction in asset prices”  başlıklı habere göre, Fon’un başekonomisti finansal piyasaların beklentileri ile reel ekonomi arasında bağlantıda kopukluk olduğunu ileri sürdü. Piyasalarda düzeltme, yani ralli ortasında bir satış dalgası gelebilir.

Gopinath gerçekten ürkütücü öngörülerde bulunuyor. IMF’nin özel değerleme modellerine göre, hisse ve bono-tahvil piyasalarında fiyatlamalar ve temel ekonomik göstergeler arasındaki uçurum tarihi derinliklerde. Ancak, Türkiye’nin dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar  Gelişmiş Ülkeler kadar pahalı değil.

IMF’nin öngörüsüne göre finansal varlık fiyatları olması gerekenden %10  daha yüksek ve olumsuz gelişmelerde derhal bu farkı geri verebilir. Nedir bu olumsuz gelişmeler?  Gopinath, Covid-19 pandemisinin iyice azması, para politikalarında gevşemenin sona ermesi, sosyal karmaşa  ve Ticaret Savaşları’nı örnek olarak saydı.

Fon, kötü senaryoda finansal istikrarın da tehlikeye düşebileceğini öne sürdü.  Piyasalarda düzeltme başlaması halinde, yatırımcılar fonlardaki paralarını çekebilir. Bu durumda, likit varlıklarını satarak itfaları karşılamak zorunda kalan fonlar satışları hızlandırarak fasit daire yaratabilirler.

Fon’un ürkütücü açıklamaları Wall Street’te az yankı buldu. TSİ 20:30’da DJ30 ve S&P500 %0.3 civarında prim yapıyor. Korku endeksi VIX ise 33.36 civarında yataya yakın bir seyirde.

 

IMF’nin 2020-2021 global büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etmesi, rapor açıklanınca riskli varlıklarda kısa erimli bir satışa neden oldu.  Risk iştahı mütevazi de olsa sürüyor. Ancak, raporda sözü geçen tehlikeler ciddi. Özellikle, ABD-AB arasında yeni bir Ticaret Savaşı ve ABD’de Covid-19 salgınının iyice azması, geç kalmış bir satış reaksiyonu tetikleyebilir.

 

AKŞAM Raporu: Piyasalarda çalkantı dönemi

Ekonomide toparlanmanın şekli; Ekonomistler anlattı…

 

IMF’nin büyüme tahminlerinde sert aşağı yönlü revizyon

Finans Piyasalarında Pratik Karar Alma Teknikleri – Dr. CÜNEYT AKMAN – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler