Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İlk öngörü geldi; Borsa’da 3Ç kar tahminleri

3Ç20 bilanço dönemi önümüzdeki hafta açıklanması beklenen EREGL, TAVHL ve ARCLK sonuçları ile başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler için son tarih 30 Ekim, konsolide finansallar için son açıklanma tarihi 9 Kasım olarak belirlenmiştir).

İlk öngörü geldi;  Borsa’da 3Ç kar tahminleri

3Ç20’de net karın yıllık %30 düşmesini bekliyoruz

3Ç20 bilanço dönemi önümüzdeki hafta açıklanması beklenen EREGL, TAVHL ve ARCLK sonuçları ile başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler için son tarih 30 Ekim, konsolide finansallar için son açıklanma tarihi 9 Kasım olarak belirlenmiştir). Bu çeyrekte takibimizdeki şirketlerin net karında yıllık %30 düşüş bekliyoruz. Banka karlarında geçen yılki düşük baza göre %36 artış beklerken, finans dışı şirketlerin net karında yıllık %51 düşüş tahmin ediyoruz. BIST-100 için takip ettiğimiz şirketlerin hedef fiyatlarından yola çıkarak hesapladığımız 12 aylık hedef değer 1,400. Kısa vadede karların baskı altında kalmaya devam etmesini beklediğimizden değerlemelerin makroekonomik verilerdeki oynaklığa ve genel olarak TL varlıklardaki risk iştahı seviyesine bağlı kalacağını düşünüyoruz.

Bankacılık Sektörü için zayıf bir çeyrek daha

3Ç20’de %3-15 aralığında özsermaye karlılığıyla çeyreklik ortalama %13 net kar daralması bekliyoruz. Karlılığı sınırlandıran üç etmen var: i) fonlama maliyeti artışına bağlı olarak daralan kredi mevduat makasları, ii) kur oynaklığının sebep olduğu kambiyo giderleri, iii) regülasyon etkisiyle daralan komisyon gelirleri, ve iv) yüksek seviyelerdeki risk maliyetleri. 2020’nin ikinci yarısında da devam edecek net faiz marjı ve komisyon gelirleri üzerindeki baskıyla, karlılığı etkileyecek temel faktör varlık kalitesi olacaktır. Ancak donuk alacak sınıflandırmasındaki sürenin uzatılmasıyla, varlık kalitesindeki belirsizliğin 2021’e kadar süreceğini görüşümüzü yineliyoruz. Ekonomi yönetiminin, salgının ekonomi üzerindeki negatif etkisini azaltacak tedbirleri aldıktan sonra, yeniden ekonomide dengelenme adımları atmasının olumlu olduğunu düşünüyoruz. TL’de değer kaybı ve/veya faiz oranları kısa vadede bankacılık sektörünün karını negatif etkilese de, normalleşme risk primini düşürerek sürdürülebilir büyümeyi destekleyeceğinden, bankacılık sektörünün düşük değerleme çarpanlarının uzun vadede cazibesini artıracaktır. Sektörde güçlü sermaye yapısı, serbest karşılık rezervi ve yüksek kar artış potansiyeli sebebiyle ‘Endeksin Üstünde Getiri’ tavsiyesi verdiğimiz GARAN’ın serbest karşılıklar öncesi %15,0 seviyesinde çeyreklik özsermaye karlılığı ile, YKBNK ile birlikte (%14,5) en güçlü 3Ç sonuçlarını açıklayacağını tahmin ediyoruz.

Finans Dışı: Yıllık bazda FAVÖK’te %8 daralma, net karda %51 düşüş

Takibimizdeki finans dışı şirketlerin toplam sonuçları Covid-19’dan en çok etkilenen sektörler olan havacılık ve rafineri hisselerinde beklenen zayıf performans nedeniyle yıllık bazda geçen senenin altında kalacaktır. Finans dışı şirketlerin toplam FAVÖK’lerinde 3Ç’de geçen seneye göre %8 daralma öngörürken, yukarıdaki zayıf sektörleri hariç tutarsak diğer şirketlerde %24 büyüme tahmin etmekteyiz. FAVÖK performansında da benzer şekilde net karda toplam finans dışı şirketler için %51 daralma tahmin etsek de, havacılık ve rafineri hisseleri haricindeki şirketlerde ise net karın kur farkı giderlerine rağmen yıllık bazda %5 artmasını bekliyoruz.

Takibimizdeki şirketler arasından güçlü 3Ç performansı beklediğimiz şirketler ARCLK, FROTO, DOAS, CCOLA, TTRAK, AKCNS, BIMAS, SOKM, TCELL ve OZKGY olarak sıralanabilirDiğer taraftan, TUPRS, PGSUS, THYAO ve KORDS ise zayıf sonuç açıklamasını beklediğimiz şirketlerdir.

ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler