Sosyal Medya

Ekonomi

Haziran dış ticaret dengesi açıklandı, ihracat toparlanıyor…

Genel Ticaret Sistemine göre Haziran ayında dış ticaret dengesi 2,84 milyar dolar açık verdi.

Haziran dış ticaret dengesi açıklandı, ihracat toparlanıyor…

Genel Ticaret Sistemine göre Haziran ayında dış ticaret dengesi 2,84 milyar dolar açık verdi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, aynı ayda ihracat, % 15,77 artarak 13 milyar 469 milyon dolar, ithalat, % 8,24 artarak 16 milyar 305 milyon dolar, dış ticaret hacmi, % 11,52 artarak 29 milyar 774 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise % 82,61 seviyesine oldu.

Açıklamada şöyle denildi;

“Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin, hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir. Nitekim, Mayıs ayından itibaren yukarı yönlü toparlanma sinyali veren ihracatımızın Haziran ayında artışa geçtiği görülmektedir. Ayrıca, Haziran ayında ihracatımız bir önceki aya göre % 35,13 artış göstermiştir.

2020 yılı Mayıs ayında % 74,5, geçen yılın Mayıs ayında ise % 77,2 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Haziran ayında % 82,6’ya yükselmiştir. İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında ise Haziran ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı % 92,8 olmuştur. Bu rakam Ocak-Haziran döneminde ise % 75,9 olarak gerçekleşmiştir.

Diğer taraftan, Haziran ayında ithalatımız da bir önceki yılın aynı ayına göre % 8,24 artarak 16 milyar 305 milyon dolar olarak kaydedilmiştir.”

 

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler