Sosyal Medya

Ekonomi

Günlük Rapor: “Uluslararası Piyasalar”

Haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi 19 Mayıs Salı günü de G10 para birimlerinin genelinde alımlar görülürken ABD 10 yıllık getirileri 0,70-0,74 bandında dün yükseldiği seviyelerde seyretti.

Günlük Rapor: “Uluslararası Piyasalar”

Eurotahvil Piyasaları

Haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi 19 Mayıs Salı günü de G10 para birimlerinin genelinde alımlar görülürken ABD 10 yıllık getirileri 0,70-0,74 bandında dün yükseldiği seviyelerde seyretti. Avrupa tarafında seyir karışık olurken İngiltere 10 yıllıklar 0,24 getiri seviyesinden; Fransa 10 yıllıklar -0,02 getiri seviyesinden günü kazanımlı sonlandırdılar. Almanya 10 yıllıklarda ise satış oldu ve -0,46 seviyesinden kapanış yaptılar. Türkiye tarafında tatilin etkisiyle gelişmekte olan ülkelerle paralel yatay pozitif seyir vardı; Türkiye 2030 vadeli kıymet 127,35 seviyesinden fiyatlandı. İş Bankası 2022 vadeli ‘senior’ kıymet 99,00 seviyesinden yatay artıda olarak işlem gördü; TSKB 2025 vade kıymet 91,90 seviyelerinde fiyatlandı. Türkiye 5 yıl vadeli CDS’i 574/588 seviyesinden yaklaşık 6 baz puan aşağıda fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

19 Mayıs Salı günü ABD piyasalarında karışık seyir izlendi. Dow Jones negatif açılışla en zayıf endeks olarak izlendi. S&P 500 endeksinde genel olarak yatay seyir hakimdi. Nasdaq’ta ise seansın son saatine kadar pozitif seyir görüldü. Kapanışa doğru tüm endekslerde artan satış baskısıyla negatif kapanışlar görüldü. Moderna şirketinin geliştirdiği aşı için henüz başarısını kanıtlayacak kadar veri olmadığına dair çıkan haber piyasadaki olumsuz havanın en büyük nedeni olarak öne çıktı. Dow Jones endeksi 390 puan gerilemeyle 24206 seviyesinden, S&P 500 endeksi 31 puan değer kaybıyla 2923 puandan ve Nasdaq 49 puan gerilemeyle 9185 seviyesinden günü sonlandırdı.

Dow Jones endeksinde tüm sektörler günü ekside kapattı. Enerji, ham madde ve temel tüketim sektörleri %2,5-3 civarı değer kayıplarıyla dikkat çekti. Intel, Nike ve Raytheon hafif primlerle de olsa endekste pozitif kapanış yapmayı başaran hisseler oldu. Boeing, P&G, Chevron, Exxon ve Dow %3 ve üzeri değer kayıplarıyla en çok gerileyen hisseler olarak izlendi. Seans öncesi açıkladığı bilançoda beklentinin üzerinde kar ve gelir açıklayan Walmart şirketinin hisseleri %3’ün üzerinde primli açılışa rağmen günü %2,1 ekside kapattı. S&P 500 endeksinde ise enerji, finans, emlak ve temel tüketim en çok kaybettiren sektörler oldu. Bankacılık hisseleri Wells Fargo %5,8, Bank of America %3,1, Citi %2,7 ve JP Morgan %2 değer kayıplarıyla dikkat çekti.

Haftaya oldukça pozitif başlayan Avrupa piyasaları primli seyrin devamını getiremedi. Özellikle İtalya ve İspanya endekslerinde açığa satış yasağının kaldırılmasıyla %2’nin üzerinde ekside kapanışlar dikkat çekti. Seansın son saatlerinde az da olsa toparlanma görüldü. Almanya DAX endeksi kapanışa doğru az da olsa artıya geçmeyi başardı. Almanya DAX endeksinde emlak, endüstri ve bilgi teknolojileri sektörleri %1 civarı primlerle öne çıktı. Buna karşın, telekom ve temel tüketim sektörlerinde %2 civarı kayıplar dikkat çekti. Infineon Tech, Allianz, MTU ve Siemens %1,5-2,5 arası primlerle en çok kazandıran hisseler oldu. Beiersdorf, Deutsche Telekom ve Wirecard %2’nin üzerinde değer kayıplarıyla en çok gerileyen hisseler olarak izlendi. İngiltere FTSE 100 endeksinde emlak, telekom ve bilgi teknolojileri sektörleri %0,5 üzeri primlerle kapanış yaparken alt yapı, enerji ve temel tüketim sektörlerinde görülen %2-2,5 civarı değer kayıpları endeksi aşağı çekti.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Bazı ülkelerin Koronavirüs önlemlerini azaltmaya başlatması ve ABD’den gelen aşı haberlerinin yarattığı iyimserlik devam ederken G10 para birimlerinin genelinde Amerikan Doları karşısında kazanımlı seyir vardı. Güvenli liman Japon Yeni’nde satışlar devam ederken USDJPY paritesi 108,10 yakınlarına yükselerek Nisan ortasından bu zamana en yüksek seviyelerini test etmesinin ardından ABD kapanışında 107,75 seviyelerine geri dönmüş durumdaydı. EURUSD paritesi 1,0976’ya kadar yükselerek son iki haftanın tepe noktalarını test etti. Yükselişin sürmesi durumunda 1,1016’da bulunan 200 günlük hareketli ortalama direnç olarak öne çıkmakta. İngiltere tarafında beklentilerden pozitif gelen Mart ayı istihdam verileri GBPUSD paritesine destek sağladı ve parite 1,2300 yakınlarına yükselse de 1,2295 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalaması üzerinde kalmakta başarılı olamadı. Spot Altın, genel USD hareketi ile paralel 1730 seviyelerinden 1750 yakınlarına yükseldi. LME metallerinin genelinde de primli hareket görüldü ve 3 ay vadeli bakır kontratı günü 5355 seviyesinden 0,71% yukarıda sonlandırdı. WTI ve Brent petrolde ise yatay hareket vardı; ABD kapanışına gelindiğinde WTI petrol 2,15% artıda; Brent petrol ise 0,50% ekside seyretmekteydi. WTI petrol Temmuz ve sonraki vadelerde ise 0,50% civarı değer kaybı görüldü.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler