Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Günlük Bülten: Tedbirlerin Gevşetilmesine Yönelik Süreç Risk İştahını Destekliyor

Geçen hafta başında ABD – Çin arasındaki gerilim piyasalar üzerinde baskı oluştururken, haftanın sonlarına doğru ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasına dair gerçekleştirilen görüşmeler bu taraftaki endişeleri yatıştırdı.

Günlük Bülten: Tedbirlerin Gevşetilmesine Yönelik Süreç Risk İştahını Destekliyor

Piyasa Gündemi

Geçen hafta başında ABD – Çin arasındaki gerilim piyasalar üzerinde baskı oluştururken, haftanın sonlarına doğru ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasına dair gerçekleştirilen görüşmeler bu taraftaki endişeleri yatıştırdı. Hem Avrupa hem de ABD’de gevşetilen tedbirler de risk iştahını destekliyor. Tedbirlerin gevşetilmesine ilişkin süreç ve salgına ilişkin gelişmeler yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerindeki etkisini sürdürmeye devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler 

    10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’de zayıf gelen tarım dışı istihdam verisine rağmen tedbirlerin gevşetilmesinin oluşturduğu iyimserlik cuma günü küresel hisse piyasalarını destekledi. Yurt dışındaki olumlu havaya rağmen BIST-100 Endeksi negatif ayrışmasını sürdürerek cuma gününü de %0,56’lık düşüşle 97.845 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü %2’lere yaklaşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah da ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne bir miktar alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,11 – 7,12 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 7,08’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Geçtiğimiz hafta Dolar/TL’deki hareket ve yurtdışı piyasalarında yukarı yönlü denemelerinin zayıf kalıyor olması olumsuzluk oluşturdu. Geçtiğimiz haftaya kadar mart ayında başlayan yükseliş trendini korumada başarılı olan BIST 100’de son günlerde bu trendin altında gerçekleşen kapanışlar görünümü bozuyor. 100 binin altında kalındığı sürece negatif görünümün devam edeceğini düşündüğümüz endekste 97.500 ile 22 ve 50 günlük ortalamaların bulunduğu 97.200 aralığı ilk referans bölgesi olup, bahsettiğimiz bu bölgenin altında 94.500 civarına kadar önemli bir destek bulunmuyor. Yukarı yönlü hareketlerde 100 bin psikolojik olarak önemli olmakla birlikte üzerinde önceki zirvenin bulunduğu 102.300 civarı geçilene kadar yükselişlere temkinli yaklaşmak gerekiyor.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

İŞ BANKASI / ISCTR 08.05.2020 18:45:54 İş Bankası’nın 1Ç20’de konsolide olmayan net karı 1.456 milyon TL (kons: 1.675 mn TL – Gedik: 1.449 milyon TL) olarak açıklanmıştır. (SINIRLI NEGATİF)

VAKIFLAR BANKASI / VAKBN 08.05.2020 19:07:37 Vakıflar Bankası’nın 1Ç20’de konsolide olmayan net karı 1,716 milyon TL (kons: 1.622 mn TL – Gedik: 1.622 milyon TL) olarak açıklanmıştır. (NÖTR)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler