Sosyal Medya

Ekonomi

Günlük Bülten: Mali görünümdeki bozulma bir ölçüde geri alınabilir

Merkezi yönetim bütçe açığı Nisan ayında 43.2 milyar TL ile geçen  seneki 18.3 milyar TL’ye göre daha yüksek gerçekleşti. Ekonomideki  yavaşlama sonucu vergi gelirlerinin düşmesi ve alınan mali tedbirler,  büyüme toparlanana kadar bütçe açığındaki genişlemenin sürmesine sebep  olabilir.

Günlük Bülten: Mali görünümdeki bozulma bir ölçüde geri alınabilir

Merkezi yönetim bütçe açığı Nisan ayında 43.2 milyar TL ile geçen  seneki 18.3 milyar TL’ye göre daha yüksek gerçekleşti. Ekonomideki  yavaşlama sonucu vergi gelirlerinin düşmesi ve alınan mali tedbirler,  büyüme toparlanana kadar bütçe açığındaki genişlemenin sürmesine sebep  olabilir. Nisan’da konut satışları, koronavirüs salgının ve alınan  önlemlerin etkisiyle kayıtlardaki en düşük seviyelere geriledi. 

TCMB beklenti anketinde 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi 0.5  yüzde puan azalarak %9.2 olurken, 24 sonrası için beklenti de 0.3  yüzde puan düşüşle %8.3 oldu.  ? Perşembe günkü PPK toplantısında %8.75 olan politika faizinin 50 baz puan indirilmesini bekliyoruz. Bu  hafta ayrıca yurtiçinde ve dünyada Mayıs ayı öncü büyüme göstergeleri  açıklanacak.

Bütçe açığında belirgin genişleme  Merkezi yönetim bütçe açığı Nisan ayında 43.2 milyar TL ile geçen seneki 18.3 milyar TL’ye göre  daha yüksek gerçekleşti. Faiz dışı denge de Nisan ayında 26.1 milyar TL ile geçen yılın aynı dönemindeki 13.2 milyar TL’ye göre daha fazla  açık vermiştir. Sonuç olarak, son 12 aydaki bütçe açığının GSYH’ye  oranı geçen aya göre 0.5 yüzde puan artarak %3.2’ya yükseldi.

Bu oran geçen yılsonu gerçekleşmesi ve 2020 sene sonu hedefinin 0.3  puan üzerindedir.  Gelir tarafında, ekonomik aktivitenin  yavaşlamasının etkisi ile vergi gelirleri geçen seneye göre %0.7’lik  sınırlı bir artış gösterdi. Böylece 12 aylık vergi gelirlerinin GSYH’ye oranı aylık bazda 0.2 puan düşüşle %15.4’e geriledi. Buna  karşın, vergi hariç gelirlerde %124 yıllık artış olduğu gözleniyor ki  bu da büyük ölçüde Hazine’nin primli tahvil ihracı sonucunda faiz  gelirinin aylık 8.9 milyar TL gibi çok yüksek bir seviyeye çıkmasından  kaynaklanıyordu. Bu gelir Ocak ve Şubat aylarında, değişim  ihalelerinde yeniden ihraç edilen TÜFE’ye endeksli tahviller sebebiyle  yine yüksekti. Ocak-Nisan döneminde bu seneki faiz geliri 17.4 milyar TL ile geçen seneki 3.4 milyar TL’ye göre belirgin yükseliş  göstermiştir.

Giderler tarafında ise faiz dışı harcamalar yıllık bazda %28.9  oranında arttı  böylece 12 aylık kümülatif GSYH’ye oranı aylık 0.2  puan artarak %21.0 oldu. Prim ödemelerinin ertelenmesi sebebiyle SSK’ya aktarımın artması ve koronavirüs önlemleri kapsamındaki destek  ödemeleri ile cari transferler Nisan ayında %54.2 arttı. Buna karşın  sermaye giderlerinin yıllık %13.3 gerilemesi, bütçede daha olumsuz bir  görünümü engellemiş gözüküyor. Faiz giderleri de Nisan ayında belirgin  artış kaydetti ve 12 aylık faiz giderinin GSYH’ya oranı 0.2 puan  artarak %2.6’ya çıktı.   Bir kereye mahsus gelirleri hariç tutan  program tanımlı bütçenin, Nisan ayında 36.4 milyar TL faiz dışı açık  verdiğini ve geçen yılki 15.4 milyar TL’ye göre yükseldiğini  hesaplıyoruz. Bununla birlikte, yıllıklandırılmış program tanımlı faiz  dışı açığın GSYH’ye oranı Nisan ayında 0.4 yüzde puan artarak %3.2  oldu. Öncü göstergeler ekonomik aktivitenin Mayıs ayından itibaren  hafif bir toparlanma içerisine girdiğini göstermektedir ki bu da vergi  gelirlerinin kısa vadede bir miktar toparlanmasını sağlayabilir. Ancak SSK prim ertelemeleri ve toparlanmanın çok erken aşamasında olmamız  nedeniyle önümüzdeki birkaç ay da bütçe açığı yüksek kalmaya devam  edecektir. Yılın ikinci yarısında toparlanmanın güç kazanması  durumunda mali görünümdeki bozulma bir ölçüde geri alınabilir. Ayrıca  ertelenen SSK prim ve vergi ödemelerinin yılın son çeyreğinde  yapılması durumunda bütçe açığı bir miktar daha kapanacaktır. Yine de  bu sene için belirlenen %2.9’luk bütçe açığı hedefinin tutturulması  zor görünmektedir.

Konut satışları Nisan’da dibe indi Nisan ayında toplam konut  satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %49.3 azalarak 17 bin oldu. Geçen senenin aynı ayındaki düşük baz sebebiyle ipotekli satış adedi  yıllık %58.2 oranında artarken, ipotekli olmayan satışlar %65.1  azaldı. Yakın dönemli gelişmeleri görmek için verileri mevsim ve  takvim etkilerinden arındırdık. 2019 Ağustos’tan itibaren finansal  koşullardaki gevşemenin etkisiyle toparlanan ipotekli satışlar,  koronavirüs salgını öncesinde toplam satışların tarihsel olarak yüksek  seviyelere ulaşmasına yol açmıştı. Ancak salgının etkisiyle hem  ipotekli hem de diğer satışlarda, Mart’taki %10’luk düşüşün ardından, Nisan’da da %60 oranında azalma hesaplıyoruz. Bu düşüşe karşın  ipotekli satışlar geçen senenin ilk yarısındaki seviyelerin üzerinde  bulunuyor. İpotekli olmayan ve toplam satışlarda ise Nisan’da tarihi  düşük değerler gerçekleşti. Konut satışları Mayıs’ta da muhtemelen  düşük olacaktır. Ancak kredi faizlerindeki düşük seyir konut talebi  açısından destekleyici olduğundan, halk sağlığı tedbirlerinin  gevşemesinin ardından satışlarda da önemli ölçüde toparlanma olacağını  düşünüyoruz.

TCMB anketinde 50 baz puanlık faiz indirim beklentisi TCMB aylık  beklenti anketinde 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi 0.5 yüzde  puan azalarak %9.2 olurken, 24 sonrası için beklenti de 0.3 yüzde puan  düşüşle %8.3 oldu. Bu yılsonu için enflasyon beklentisi ise %9.8’den %9.4’e indi. Medyan değerler itibarıyla, TCMB politika faizinin bu ay 50 baz puan indirimle %8.25 olması bekleniyor. Ankette ayrıca, USD/TL  için beklenti yılsonu için 7.02 ve 12 ay sonrası için 7.22 olurken 2020 GSYH büyümesi beklentisi -%0.6’dan -%1.25’e geriledi.

Haftanın veri gündemi Para Politikası Kurulu (PPK) kararları Perşembe açıklanacak. Döviz kurundaki oynaklığa ve risk priminin  yüksek olmasına karşın, TCMB’nin karşı döngüsel para politikası duruşu  çerçevesinde %8.75 olan politika faizinde 50 baz puanlık bir indirim  daha yapılmasını bekliyoruz. Foreks anketinde de medyan beklenti  benzer büyüklükte bir indirim yönündeydi. Ancak enflasyon  beklentilerindeki iyileşmeyi dikkate alarak daha yüksek bir indirim  ihtimali olduğunu da düşünüyoruz.  Bu hafta ayrıca Mayıs ayı öncü  büyüme göstergeleri açıklanacak. Yurtiçinde tüketici ve sektörel güven  endeksleriyle, imalat sanayi kapasite kullanım oranı  ABD ve AB’de Mayıs ayı öncü PMI endeksleri öne çıkıyor. Salgın ve alınan halk  sağlığı tedbirlerinin ardından Nisan’da büyük düşüşler kaydeden  göstergelerde bir miktar toparlanma olması bekleniyor.   Piyasalarda  bugün Cuma açıklanan Euro Bölgesi 2019-1Ç GSYH’si çeyreklik bazda  beklentiler doğrultusunda %3.8 ve yıllık bazda %3.2 daralma kaydetti.

ABD’de ise perakende satışlar Nisan ayında %12 olan düşüş  beklentisinde fazla %16.4 oranında düştü. Hafta sonu konuşan Fed Başkanı Powell ise koronavirüs salgı sebebiyle daralan ekonominin tam  olarak toparlanması için aşı bulunmasının gerekebileceğini söyledi.

Veri akışının ardından Cuma günü ABD piyasalarında sınırlı hareket  gözlendi. S&P 500 endeksi %0.4 arttı, VIX endeksi 32 sevisi civarında  kaldı 10 yıllık ABD tahvil faizi de yataya yakın seyrederek %0.64  oldu. Asya piyasaları da ekonomilerde toparlanma beklentileri ile  haftaya yükselişle başlarken Brent petrol fiyatı yükselişini  sürdürerek bu sabah 34 dolara yaklaştı. EUR/USD ise 1.08 seviyesinin  hemen üzerinde seyretmeye devam etti.  Merkez bankasının uluslararası  swap anlaşmaları için görüşme yaptığına dair haberler TL’yi  desteklerken, USD/TL 6.90 seviyesi civarına geriledi. 5 yıllık Türkiye CDS’i 626 baz puan oldu. 2 yıllık tahvilde ise %9.18 bileşik faizden  son işlem geçti.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

QNB Finansbank

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler