Sosyal Medya

Ekonomi

Günlük Bülten: 2. Dalga Endişeleri Artarken, TCMB’nin Faiz Kararı Önemli Olacak

ABD’de artış kaydetmeye devam eden vaka sayıları ve ikinci dalga endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Salgın kaynaklı gelişmeler ve vaka sayılarının seyri, risk iştahı üzerinde belirleyici olacağından piyasaların gündemindeki yerini ve önemini koruyor.

Günlük Bülten: 2. Dalga Endişeleri Artarken, TCMB’nin Faiz Kararı Önemli Olacak

Piyasa Gündemi

ABD’de artış kaydetmeye devam eden vaka sayıları ve ikinci dalga endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Salgın kaynaklı gelişmeler ve vaka sayılarının seyri, risk iştahı üzerinde belirleyici olacağından piyasaların gündemindeki yerini ve önemini koruyor. Bugün ayrıca yurt içinde TCMB’nin faiz kararı önemli olacak. Konsensus beklentiler TCMB’nin 25 baz puan faiz indirimine gitmesi yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: -25 baz puan) 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

    14:00 TCMB Faiz Kararı Önem: Yüksek
    15:30 ABD – GSYH 2020/1Ç Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

İkinci dalga endişeleri ve vaka sayılarında yaşanan artış dün hisse piyasalarında satış baskısının artış kaydetmesine neden oldu. Yurt dışı piyasalarda %2’leri aşan hatta %3’leri bulan kayıplar yaşanırken, BIST-100 Endeksi ise daha sınırlı bir kayıpla günü %0,77’lik düşüşle 114.449 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %2’lere aşan düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkimken, Çin borsaları tatil nedeniyle bugün işlem görmüyor. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,85 – 6,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 6,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Salgına yönelik endişeler bir kez daha piyasaların odağı haline geldi. Önceki hafta tekrarlanan bu endişeler ve hisse senetlerine gelen satışlar Fed’in özel sektör tahvili alımı ve Trump hükümetinin 1 trilyon dolarlık altyapı harcaması hazırlığında olduğu haberleri ile durdurulabilmişti. Artmaya devam eden vaka sayıları ile birlikte piyasalar Fed’in ve Trump’ın elinde başka ne tür önleler olduğunu test etmeye yönelebilirler. Bu da satışların önceki haftakinden daha da derinleşmesine neden olabilir. BIST 100 Endeksinde 114 binin altında 112.300 mayıs ayından sonra oluşan kısa vadeli trend desteği konumunda. 112.300 altında ise mart ayından beri devam eden ana yükselen trend bugün itibariyle 110.750 civarında bulunuyor.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

ORGE ENERJİ ELEKTRİK / ORGE 24.06.2020 18:20:48 Şirket 08.06.2018 tarihli açıklamasında, İstanbul’da inşası devam etmekte olan Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Projesi’nin tüm elektrik ve elektronik işlerine yönelik olarak verdiği 11.000.000 Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, işveren Gülermak-YSE Adi Ortaklığı ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlandığını kamuya duyurmuştu. 06.08.2018 ve 08.10.2018 tarihli açıklamalarında ise, bahsi geçen projenin sözleşme görüşmelerinin devam etmekte olduğu, sözleşmenin işveren onay ve imza sürecinde bulunduğu belirtilmişti. Son yapılan açıklamaya göre, bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. Sözleşme bedeli 11.000.000 Euro+KDV tutarındadır. İşin 400 günde bitirilmesi planlanmaktadır. (SINIRLI POZİTİF)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler