Sosyal Medya

Ekonomi

Gelişen Piyasalar:  ABD-Çin gerginliği ve S&P tahminleri sert satışlar tetikledi

Supaat Reuters’e ABD-Çin arasındaki ihtilafın ticaretten teknolojiye, ordan da Güney Çin Denizi’nde hükümranlık çekişmesine dönüşünün de GOP’u olumsuz etkilediğini ekledi...

Gelişen Piyasalar:  ABD-Çin gerginliği ve S&P tahminleri sert satışlar tetikledi

TSİ 20:30’da MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler =  GOÜ)  Hisse Endeksi %1.2 kayıpla son ayların en kötü işlem günlerinden birini kapatmaya hazırlanıyor. Latin Amerika’dan henüz kesin rakamlar gelmedi, ama MSCI Latin Amerika Hisse Endeksi de seans ortasında %1.54 gerilerken,  Meksika pezosu önde, tüm majör FX dolara karşı değer yitiriyor. Sabah Çin’in Haziran ihracat ve ithalat rakamlarının hem aydan-aya artış göstermesi hem de konsensusu aşması borsalara alım getirmedi.

Gün içinde S&P kredi derecelendirme kuruluşu GOÜ için çok karamsar bir rapor yazarken, 2020 büyüme tahminini de aşağı revize etti. (Habere link haberimizin dibinde).

Investing.com’a göre:

“ABD ve Çin arasındaki gerilim hali hazırda devam ederken dün ise ABD’nin Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı politikasına karşı çıkması ile tansiyon tekrar yükseldi. Öte yandan ABD’nin büyük eyaletlerinden olan Kaliforniya’da vaka sayısındaki artış yeni tedbirlerin alınmasına neden oldu. Bu tedbirlerin ekonomiyi tekrar kapatmaya doğru gitmesi endişesi dün hisse senedi piyasalarında satışa neden oldu”.

Maybank döviz araştırmaları direktörü Saktiandi Supaat satışlara neden olarak ABD eyaletlerinde artan karantinaları gösterdi. Supaat Reuters’e ABD-Çin arasındaki ihtilafın ticaretten teknolojiye, ordan da Güney Çin Denizi’nde hükümranlık çekişmesine dönüşünün de GOP’u olumsuz etkilediğini ekledi.

Latin Amerika’da piyasa gündemi Brezilya başta bir çok ülkede Covid-19 salgınının kontrolden çıkması. Brezilya’da 900 bin vaka olmasından kaygılanılıyor.

ABD’de TÜFE’nin aylık %0.6 artış kaydetmesine rağmen, ABD 10 yıllık tahvil getirileri ekonomiden gelen kötümser haberlerle geriliyor.

MUFG Union Bank başekonomisti Chris Rupkey “Yüksek çıkan enflasyon kimsenin gözlerini boyayamadı, ikinic dalganın başlamış olması ekonomik performansı bozarak deflasyonist trendlere güç verecek” yorumunda bulundu.

Halen DJ30 ve S&P500 hafif primli işlem görürken, Alman BioNTech ve Amerikan Pfizer’in iki aşısının onay sürecinin hızlandırıldığı haberi etkili oluyor.

Avrupa ise FTSE dışında orta ölçekli satışlarla seansı kapattı. Stoxx600 %0.84 gerilerken, Federal Alman Sanayicileri Birliği (BDI) koronavirüsün etkilerinden hızlı bir iyileşme beklemediklerini açıklaması da etkili oldu.

Bir süre korona salgını ve ABD-Çin gerginliği yanında 2Ç2020 S&P500 şirketlerinin karları da fiyatlamaya girecek. JP Morgan ve Citibank’ın karları trading kazançları sayesinde konsensusu misliyle aşarken, Wells Fargo zarar açıkladı. Fakat, Bloomberg’e göre karlar kadar 3 dev bankanın olası batıklar için $28 milyar provizyon ayırması piyasa gündeminde.

 

Alman sanayiciler ekonomide hızlı toparlanma beklemiyor

 

S&P gelişmekte olan ülke büyüme tahminlerini düşürdü

Dunya Borsaları:  “Aşı yolda” gazı yatırımcıyı kesmedi

 

Bloomberg:  Hisse rallisinin arka planında kaygı birikiyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler