Sosyal Medya

FÖŞ yazdı: Sağlık krizi ekonomik bunalımı aratacak

17 Ağustos 2020

Bir haber sitesi Diyarbakır’dan bildiriyor:  “Diyarbakır Tabip Odası’ndan corona virüs vakalarıyla ilgili sosyal medya üzerinden dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Günlük vaka sayısının 400-500 bandında olduğunu kaydeden Diyarbakır Tabip Odası, Dicle Üniversitesi’nde ve özel hastanelerde PCR testi yapılmadığını açıkladı.

Açıklama şöyle:

*İlimizde günlük vaka sayısı 400-500 bandında seyrederken, Dicle Üniversitesi’nde ve özel hastanelerde PCR testi yapılmamaktadır.

* 3 gündür ilimizde sadece Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, kısıtlı sayıda test yapılmaktadır. Bakanlığın toplum sağlığını önemsemediği ortadadır.

* Herkesi duyarlı olmaya, İlimizdeki sağlık yöneticilerini pandeminin ciddiyeti ile hareket etmeye davet ediyoruz.

 

Sitenin adını veremem, çünkü yasaklı. Nasıl eriştiğimi de söyleyemem, çünkü kanuna aykırı. Amma, SABAH gibi itibarlı ve sadece gerçekleri yazan bir gazetenin başlığı yasaklı değil:

 

 

 

Hangi 25 sektör bunlar?  İsviçre bankaları, şeriatçı vakıflar, tuzu kuru patronlar, metres konutları, parti finansmanı, İtalyan seramikleri, lüks yat, dev ithal jip, katılım bankacılığı…..diye devam eder.

Haziran’da ekonomide başlayan canlanma, Temmuz’da zafer naraları ile devam ediyor. Hergün pırıl pırıl istatistikler basına ballandıra ballandıra anlatılıyor.  Bu ay basur ameliyatlarında geçen yıla göre %37.3 artış  kaydedildi….At spermi ihracatında tüm Avrupa’yı geçtik. Altın varaklı tasma üretim endeksi 50 eşiğini geçti. Sonra nedense, sosyal medya’da bir tweet:  “Ekonomiyi batırıyorlar gavurlar..Onların pis yerli işbirlikçileri..Bu beka mücaledesidir…Bedel ödeyeceğiz..Kefenle çıktık güreş meydanına”.  Sanki  iki Türkiye var, aralarında da kalın bir duvar!

Bir takım diplomasını terziden alan ekonomistler “Ya maşallah, ulan bu toparlanmanın şekline V bile denmez, Sputnik Füzesi şeklinde toparlanma bu!” diye tweet atarlar.

Arkadaşlar, sene başından Temmuz sonuna kadar bütçe TL170 milyar açık vermiş.  Krediler %30 büyümüş. Ekonomi canlanmaz mı?  O parayla krediyi bana verin, bakın ben nasıl V şeklinde toparlanıyorum.

Ama, Kredili Dolçe Vita bitti, Güzelim. Artık kuru tarhana çorbasına talim başladı. Çünkü, kredi vermek, bütçe harcaması yapmak için TCMB’nin para basması lazım. Tam  şakır şakır basıyordu, döviz kuru patladı. Hadi şimdi yiyorsa bassın. Tabii, mevduat ve kredi faizleri derhal yükselmeye başladı. Daha yolun başındayız. TL mevduat faizi %15, kredi maliyeti ise %18-20 arasında denge bulacak. O zaman da Temmuz’da satılan 230 bin konut  Eylül’de 23 bine düşecek.  İşsiz sayısı 8 milyon, 10-12’yi bulur herhalde.  Ya batık kredi oranı?  Yazmaya klavyem varmıyor.

Ama sakın meraklanmayın. Ekonomik buhranı hissetmeyeceksiniz bile!.  Niye mi?  Çünkü can derdine düşeceksiniz. Sağlık Bakanlığı günde 1.200 yeni corona hastası var diyor. Nasıl sayıyor, bilmem. Belki sadece Saray civarında yaşayanlara test uyguluyordur.  Ama Diyarbakır’da günde 500 vaka varsa, herhalde yurt çapında 1.200’ü  misliyle geçer. Balalım vatan haini CeHaPe MV’leri ne yalanlar söylüyor:

 

  • Manisa’da hastanelerin dolu olduğunu belirten Vehbi Bakırlıoğlu, “Sağlık çalışanları patlama noktasına geldi. Bazı doktorlar, bu yükü kaldıramadıklarından emeklilik istedi” dedi.
  • CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da Bursa’daki hastanelerin yoğun bakım yataklarının dolu olduğunu belirterek “Nisan rakamlarına yaklaşıyoruz. Sağlık çalışanlarının ekstra çabaları boşa gidiyor. Dikkat edilmezse grip mevsiminin başlamasıyla yatacak yer kalmaz” ifadelerini kullandı.

 

Bir başka fitne yuvası da, Türk Tabipler Birliği, bence çoklu Tabipler Birlikleri için  de yasa çıksın. Bakın ne diyorlar:  “Türk Tabipler Birliği: Aktif hasta sayısı açıklananın 10 katı, sağlıkçılar tükeniyor!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 izleme kurulu, 5. ay değerlendirme raporunda benimsenen salgın stratejisinin başarılı olmadığının altını çizerek, “Salgın kontrol altına alınamıyor, sağlıkçılar tükeniyor!” görüşünü savundu”.  (Cumhuriyet)

 

Bir de Türk Toraks Derneği çıktı başımıza, alın bakalım:

“Türk Toraks uyardı: Birinci dalganın ikinci zirvesine yaklaşılıyor

Türk Toraks Derneği koronavirüs vakalarında ciddi artış oluğuna dikkat çekerek, “Pandeminin kontrolünün kaybedildiği kaygısı taşınmakta ve birinci dalganın ikinci zirvesine doğru hızla yaklaşıldığını düşünmektedir” diye uyardı. Dernek, Alanya, Batman, Manisa başta olmak üzere çok sayıda göğüs hastalıkları hekiminin istifalarını verdiğini belirterek, “Sağlık çalışanlarında tükenmişlik izlenmektedir” ifadelerini kullandı”.  (Cumhuriyet)

Eğer gerçek günlük yeni hasta sayısı binlerde değil de 12 binlerdeyse, kış aylarında geleneksel üst solunum yolları enfeksiyon sezonu başladığında, Türkiye çok ağır bir krizle karşılaşacak.  Bu kriz yanlız sağlık krizi değil.  Hükümet bütçe ödeneklerini çok aşan bir sağlık harcaması yapmak zorunda kalacak. Yurt çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmese dahi, enfeksiyondan korkan yurttaş evine kapandığında, yazın turist kıtlığından iyice gırtlağı kuruyan hizmetler sektörü toptan batacak.    Halen 7-8 milyon civarında tahmin ettiğim gerçek işsiz sayısı 9-10 milyonu bulabilir. Bunlar için de ödenek yok bütçede. Hazine borçlanmaya kalksa, TCMB artık para basamadığı için, piyasa faizinden borçlanacak ve 2021 yılında bütçede finansman giderleri patlayacak.

Şimdi Sputnik şeklinde toparlanıyor diye göbek attığımız ekonomi de entübe olacak.

Sizce bu rejimin yorgun omuzları bu denli stresi kaldırabilir mi?

 

FÖŞ

 

FÖŞ sordu:  Türkiye İç ve Dış Borcunu Ödeyebilecek mi?

 

Türk doktorlar ünlü tıp dergisi Lancet’a yazdı: Bakanlık ‘corona’ araştırmalarını engelliyor!

 

FÖŞ yazdı: Ey Homo Sapiens, sana Covid’den korkmayı öğreteceğim

 

TTB uyardı: Aktif hasta sayısı açıklananın 10 katı!

 

 

 

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları