Sosyal Medya

Ekonomi

FÖŞ anlattı:  Bu Kredi Furyası da Göz Yaşlarıyla Bitecek

FÖŞ kredi büyümesinin zararlarını anlattı. Kredi furyası her zaman, her ülkede krizlerle sona erdi. Türkiye'nin akibeti farklı olabilir mi?

 

Bütün dünya gibi Türkiye de Covid-19 salgınının ürettiği ekonomik sıkıntıları aşmak için para basmaya ve ucuz kredi dağıtmaya başladı.  Velakin, ABD ve Türkiye farklı ekonomik özelliklere sahip.  ABD’nin mali kaynakları batık kredileri tazmin etmeye yeterli. Türkiye’de ise kelepir krediler  ödenmezse, bankaların sermayeleri azalır ve yeni kredi verilemez. Ek olarak, kredi ödemelerinde zorlanan halk ve şirketler harcama ve/ya yatırım da yapmaz.

 

Her iki ülke için de bu sorunun aşılması için ekonominin yaz aylarından başlayarak çok hızlı ve sürdürülebilir bir dirilme sergilemesi lazım. Ancak, her ay düzelen ekonomik verilere karşın, geleceğe biraz yakımdan bakmak kalıcı toparlanmanın daha ufukta olmadığını gösteriyor. Dünyaca ünlü iki ekonomist Carmen Reinhart ve Kenneth Rogoff bize kredi furyalarının hep gözyaşı ile sonlanacağını ispat etti.  Türkiye için de durum farklı olmayacak. Riskler Ağustos-Eylül döneminde göze batmaya başlayacak.

 

Sanal seminerime katılmak isteyenler için bilgi burada:

 

Ekonomide Uluslararası Gelişmeleri Yorumlama Yöntemleri – ATİLLA YEŞİLADA – 4 Haftalık Online Ders Paketi:   https://www.pamagaza.com/fiyat/ekonom…

 

If you want to watch and listen to our videos in English, please click the link below:

https://www.youtube.com/channel/UCKpF

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler