Sosyal Medya

Ekonomi

Ford Otosan Üretimi durdurdu

“Yurtdışındaki üretim tesislerinde oluşan kesintiler nedeniyle üretim takvimimizde değişiklik yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu kapsamda 30.03.2020 – 04.04.2020 tarihleri arasında Kocaeli Gölcük Fabrikamızda üretime ara verilecektir"

Ford Otosan Üretimi durdurdu

Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgını önlemlerine bağlı olarak fabrika kapatan ilk otomobil firması Ford Otosan oldu.
Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, 30 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Gölcük fabrikasında üretimi ara verileceği belirtildi.

Sözcü’den Emre Özpeynirci’nin haberine göre, koronavirüs nedeniyle Volkswagen, PSA Grubu, Renault ve Fiat Chrysler (FCA) Avrupa’daki fabrikalarını hızla kapatırken, şu an Türkiye’de üretim kısmi olarak devam ediyor.

Sektör yetkilileri bir-iki hafta içinde Türkiye’deki fabrikalarda üretimin duracağını kaydediyor.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, ilk aşamada İtalya, Portekiz, Slovakya ve İspanya’da üretime ara verileceğini, sonrasında Avrupa’daki diğer fabrikaların da kapatılacağını açıkladı.

Fabrikalardaki işçilerin salgının yayılmasının önüne geçecek güvenli mesafeyi korumasının imkansız olduğunu belirten Diess, cuma gününden itibaren üretimin durdurulmasının planlandığını söyledi.

Diess, salgının yarattığı belirsizliklerin şirketin bu yılki performansıyla ilgili beklenti açıklamalarını imkansız kıldığını da ifade etti.

Ford’dan yapılan üretim durdurma açıklamasında, “Yurtdışındaki üretim tesislerinde oluşan kesintiler nedeniyle üretim takvimimizde değişiklik yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu kapsamda 30.03.2020 – 04.04.2020 tarihleri arasında Kocaeli Gölcük Fabrikamızda üretime ara verilecektir” dendi.

Yetkililer bu sürenin uzayabileceğini belirtirken, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ise şu an için İzmit fabrikalarında yeni i10 üretiminin yapıldığını ancak yeni i20 üretimine, G.Kore’den uzman teknik personel gelemediği için başlanamadığını söyledi. Kibar, karantina sürecine de bağlı bu sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’deki fabrikaların son durumları şöyle:
– Oyak Renault, en az iki hafta üretime böyle devam ediyor.
– Tofaş Egea dışında üretimi azalttı.
– Toyota’nın gelecek iki-üç hafta içinde üretimi durdurabilir.

Ahval

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler