Sosyal Medya

Veri Delisi Konuşuyor : Fed neyi nasıl neden yapıyor ?

13 Mart 2020

Borç deflasyonunu gören Fed tam gaz piyasalara likidite enjekte etmeye başladı.  Bu likidite enjektesini tam olarak nasıl yaptı. Birisinden borç mu aldı ? Vatandaşın parasını mı kullandı ? Bu kadar enjekteyi neden yapıyor ? Lütfen televizyonunuzun sesini kısın başlıyoruz.

 

12.03.2020 tarihinde Fed’in web sayfası üzerinden aşağıdaki duyuru yayımlandı.

Today, March 12, 2020, the Desk will offer $500 billion in a three-month repo operation at 1:30 pm ET that will settle on March 13, 2020.

Tomorrow, the Desk will further offer $500 billion in a three-month repo operation and $500 billion in a one-month repo operation for same day settlement.
Three-month and one-month repo operations for $500 billion will be offered on a weekly basis for the remainder of the monthly schedule.

Kaynak: https://www.newyorkfed.org/markets/opolicy/operating_policy_200312a

Bu duyuruya göre; Fed sırasıyla 12.03.2020 tarihinde 500 milyar dolar değerinde 90 günlük repo yapacak, 13.03.2020 tarihinde extra  500 milyar dolar değerinde 90 günlük repo ve 500 milyar dolar değerinde 30 günlük repo yapacak, sonraki günlerde her hafta bu miktarlardan ve vadelerden ihaleye çıkacak.

Ben, veridelisi olarak günlük olarak repo ihalelerini takip ediyorum.

Öncelikle bu repo kiminle yapılıyor ?

Bankalarla tabii ki , yanıldınız, primary dealer ile yapılıyor. Peki ne farkı var ?

Değerli arkadaşlar, Fed repo işlemini banka ile yaparsa, bankanın sadece rezervi artacak elindeki tahviller azalacaktır.

Kaynak :https://libertystreeteconomics.newyorkfed.org/2017/07/how-the-fed-changes-the-size-of-its-balance-sheet.html

Rezervler yoluyla Amerikan Bankaları birbirleriyle bankalar arası piyasada karşılıklı işlem yapabilmektedir. Bu rezervler bir taraftan zorunlu karşılıkları ifade eden “zorunlu rezervler” diğer taraftan zorunlu olmayan karşılıkları ifade eden “fazla (serbest) rezervler” den oluşmaktadır.  Rezervlerin temel misyonu, gün içerisinde bankaların birbirlerine ödemelerinde aksama yaşanmamasını sağlamaktır. Bu rezervler, kesinlikle kredi olarak verilmezler.  Coppola hanımın ve S&P’nin açıklamasını okuyunuz.

Demek ki, Fed’in primary dealer ile repo yapmasının bir nedeni var ? Primary dealer (P.D) ların, Fed’de bir hesabı olmadığı için bu işlemi bankaları üzerinden yaparlar. Ve işlemin sonucunda bankaların hem rezervi hem de mevduatları artar. Evet duyduğunuz doğru, adamlar bir anda MEVDUAT YARATTILAR.

Kaynak :https://libertystreeteconomics.newyorkfed.org/2017/07/how-the-fed-changes-the-size-of-its-balance-sheet.html

Yukarıdaki kaynak sayfasına gittiğinizde, Primary dealer’ın bilançosunda devlet tahvillerinin azalıp mevduatların arttığını göreceksiniz. Burada olaya odaklanmaya çalışıyorum.

Bernanke’nin dediği gibi, “bankalara verdiğimiz  bu parayı vergilerden elde etmiyoruz, doğrudan bilgisayar ekranında YARATIYORUZ.”

“It’s not tax money. … So, to lend to a bank, we simply use the computer to mark up the size of the account that they have with the Fed.

It’s much more akin to printing money than it is to borrowing.

 

Geçen kayınvalideme anlattım. Şok oldu. Yok dedi oğlum öyle olmaz. Vallaha bal gibi oluyor.

 

Şimdi gelelim bu para neden yaratılıyor. Burada tartışma başlıyor. Ben hedefin repo piyasası olduğunu düşünüyorum çünkü  burada günlük 2.5 trilyon dolar  dönüyor. 16 Eylül 2019’da bu piyasada, likidite sıkışıklığı yaşanmış ve repo faizi %10’a kadar tırmanmıştı.Yukarıda yaratılan yeni mevduatlar yoluyla burada likidite sıkışıklığı yaşanmaması hedefleniyor.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/03/12/coronavirus-stock-market-stocks-could-see-near-term-bounce.html

 

İkinci hedef ise, borsadaki düşmenin önlenmesi olarak görülüyor. Ya da repoya gitsin diye verilen para borsaya gidip hisse seneti alımında kullanılıyor. Ne yazık ki; yaratılan paranın ne kadarının repo piyasasına ne kadarının borsaya gittiğini bilemiyoruz.

 

Yenileme:

13.03.2020 tarihinde 500 milyar dolarlık repo ihalesi duyurusuna rağmen, repo ihalelerine beklenen talep gelmedi. Saat 16:41 itibariyle 86 milyarlık bir repo işlemi yapıldı.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları