Sosyal Medya

Veri Delisi : Kapitalizmin Merkezine Helikopter Parası Yaklaşıyor

17 Mart 2020

Su gelir güldür güldür,

Helikopter parası gel de beni güldür.

Bir tanecik canım var,

öldürürsen sen öldür.

Az önce Bloomberg’de canlı yayında (17.03.2020, 15:30),  New York Fed’in  10 sene başkanlığını yapmış olan Bill DUDLEY önemli bir açıklama yaptı. Bill DUDLEY gibi kişiler aslında olacakları önceden yavaş yavaş piyasaya işleyen kişilerdir. Tüm söyledikleri için değil fakat genel anlamda bende bu izlenimi bıraktı.

Bill DUDLEY, korona virüs geçene kadar devlet tarafından vatandaşlara çek gönderilmesini ve bu çeklerin ekonomide kullanılmasının hiçbir zararı olmayacağını belirtti. Bunu söyleyen kişinin Fed’in en yüksek noktasında çalışmış olduğunu düşününce bunun devrim gibi birşey olduğunu söyleyebiliriz.

Aman nasıl olur diye düşünmeyin, her zaman ki bal gibi olur. Para sistemden dışarı çıkmadığı sürece, borç ödemelerinde kullanılmadığı sürece ve ekonomideki çarkları döndürdüğü sürece sıkıntı olmaz.

2008 krizinde daha önce anlattığım gibi Fed tarafından yaratılan para tamamen finansal kuruluşlara gitti. Amaç bilançoları düzeltmek ve mümkünse uzun vadeli faizleri düşürmekti. Fakat, Fed tarafından 2008 ve sonrasında gerçekleştirilen operasyonlar işe yaramadı ki bu günlere geldik. Yaratılan para, üretimden ziyade borsalara, emlak yatırımlarına ve bunlar gibi üretime yönelik olmayan işlere gitti.

Helikopter parasıyla kast edilen, devlet tarafından vatandaşların banka hesaplarına bir miktar para yatırılmasıdır. Bu para sayesinde, insanlar harcama yapacak ve korona nedeniyle durma noktasına gelen ekonomiye can verilecektir.

Şöyle düşünün; Ben bugün düşündüm. Sgk’ya kayıtlı 15 milyon insan var. Hepsine kamu bankaları kanalıyla 500 TL yatırıldığında, 7.5 milyar TL ediyor. Hazinenin (Kamu Mevduatı), TCMB’deki hesabında 32 milyar TL var. Alın size kaynak ! Tabii bir kaç şartımız var:

Parayı harcayalım!

Dolar almak ve altın almak yok yastık altı yok!

Borç ödemek için kullanılmayacak!

Bu para harcandığında, kredi yoluyla yaratılmak istenen paraya şimdilik gerek kalmayacaktır. Şunu söylüyorum, parayı bankalar yaratmasın hatta devlette yeni para yaratmasın, var olanı kullanalım. İşler tıkırında giderse; o zaman devlet yeni para yaratmaya başlasın.

Son olarak, Sabri Hoca’nın uyarısını eklemek istiyorum 🙂

 

Ayrıca şu linkte tartışma devam ediyor.

 

Yenileme: Beklediğimiz oldu. Saat 19:00 itibariyle Hazine Bakanı, helikopter paranın verileceğini açıkladı.

 

Treasury Secretary Steve Mnuchin: “We are looking at sending checks to Americans immediately”

 

Paranın nasıl yaratıldığını merak ediyorsanız da aşağıdaki yazıyı okuyunuz !

Veri Delisi Yazdı: Para Nasıl Yaratılır ?Veri Delisi Yazdı: Para Nasıl Yaratılır ?

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları