Sosyal Medya

FED

Turkish Bank:  Volatiliteden faydalanmak isteyen yatırımcılar ne yapmalı?

Risk unsurlarının yarattığı sisli havanın halen devam ettiği bu günlerde bir miktar «bekle-gör» stratejisine yönelmekte fayda olduğunu düşündüğümüz için genel görüşümüzü «NÖTR» noktasında korumaya devam ediyoruz...

Turkish Bank:  Volatiliteden faydalanmak isteyen yatırımcılar ne yapmalı?

Yatırım Komitesi Stratejisi

  • Korona virüs salgınında vaka sayılarındaki artış ve rekor günlük vaka sayıları açıklamalar devam ederken ABD, İngiltere gibi bazı ülkelerde görülen yeni tedbir kararları sonrası piyasalarda olumsuz havanın bir miktar daha arttığından bahsedebiliriz.
  • Başta FED olmak üzere tüm merkez bankaları ekonomik büyümenin hızı konusunda halen tedbirli açıklamalar yapmaya devam etmekte olup belirsizliklerin yarattığı sisin halen dağılmadığını vurgulamaktadırlar.
  • Risk iştahı düşük yatırımcılar için kısa vadeli ve sabit getirili yatırım araçları ve bu araçlara yatırım yapan yatırım fonları halen cazip ürünler olarak ön planda durmaya devam etmektedir.
  • Piyasalarda her gün yeni bir haber akışı ve bu haber akışına bağlı fiyatlamalar devam ederken volatilitenin bu süreçte devam edeceğini söyleyebiliriz. Volatiliteden faydalanmak isteyen yatırımcılar için türev enstrümanlar fırsatlar sunmaya devam etmektedir.
  • Her ne kadar makro ekonomik verilerdeki toparlanmalar iyi sinyaller verse de verilerin halen pandemi öncesi seviyelere yaklaşmaması ve ekonominin büyük oyuncularının toparlanmanın hızının beklenildiği seviyelerde olmayacağını belirtmesi altını güvenli liman yatırım aracı olarak kalmasına ve kazançlarının artmasına neden olmaktadır.
  • Global hisse piyasaları son yılların en iyi ikinci çeyrek performanslarını göstermiş olmasının ardından üçüncü çeyreğe bir miktar yataya yakın ve işlem hacmi düşük olarak başlangıç yaptı. İkinci çeyrek performansındaki en büyük artışın Nisan ve Mayıs aylarında olduğu Haziran ayında ise piyasalarda yükseliş trendinin bir miktar düştüğünü görüyoruz.
  • Bu süreçte pay piyasasında kar realizasyonları görülebilecek olup endekslerdeki güçlü yükseliş trendinde bir miktar azalma görülebilir.
  • Risk unsurlarının yarattığı sisli havanın halen devam ettiği bu günlerde bir miktar «bekle-gör» stratejisine yönelmekte fayda olduğunu düşündüğümüz için genel görüşümüzü «NÖTR» noktasında korumaya devam ediyoruz.

 

Küresel Piyasalar Son Yılların En İyi Çeyreklik Performansını Geride Bıraktı

Pandemi ile beraber sert satış dalgalarına maruz kalan küresel hisse senedi piyasası ekonomilerdeki normalleşme, Merkez Bankaları ve devletler tarafından açıklanan teşvik paketleri sonrası 2020 yılının 2.çeyreğinde son yılların en iyi çeyreklik performanslarını göstererek rekor yükselişler kaydetti. S&P 500 endeksi Fed’in ekonomiye verdiği destek ve ekonominin hızlı toparlanacağı beklentisiyle ikinci çeyrekte neredeyse %20 yükseldi. Son üç ayda Dow Jones %18 artışla 33 yılın, Nasdaq %31 artışla 1991’den bu yana en hızlı artışı kaydetti.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi 430 seviyesinden 513 seviyelerine kadar yükselerek rekor seviyede artış kaydetti.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 2020’nin nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte, yani Türkiye’de salgının en etkili olduğu dönemde yüzde 30’luk artışla 2009’dan bu yana en iyi çeyreklik performansına imza attı.

 

Powell ve FED Bilançosu

Fed Başkanı Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda ekonomik görünümdeki olağanüstü belirsizliklerin devam ettiği ve ekonomik görünümün hem koronanın seyrine hem de mali desteklere bağlı olacağını belirtti. ABD’de hükümetin işsizlik yardımları Temmuz ayı itibariyle sona ermekte olup yeni desteklerin açıklanması beklenmektedir. Ayrıca geçen hafta yayınlanan FED tutanaklarında ileriye yönelik desteklerin devam edileceği yönünde mesajlar dikkat çekerken getiri eğrisi kontrolü için daha fazla veri ve analize ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

FED tarafında ise bilançoda küçülme eğilimi geçen hafta da devam etti. FED’in repo işlemlerinin ve diğer merkez bankaları ile yaptığı swapların azaldığı görülürken FED bilançosu yaklaşık 7 trilyon USD seviyelerinde.

 

Citibank Raporu:  Ayı-boğa çekişmesi bir yıl sürecek

 

Çin borsalarını hükümet manipüle ediyor

 

Gedik Yatırım:  BİST-100’de strateji

 

Dr Kocabalkan-FÖŞ:  Ekonominin kaderi Trump’a bağlı

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler