Sosyal Medya

FED

Fed uyardı:  Varlık fiyatlarında kayda değer gerilemeler mümkün!

Rapora göre, salgın umulanın tersine yaygınlaşır, ekonomide zarar beklentileri aşar ve bankacılık sisteminin güvenliği tehlikeye girerse, varlık fiyatları çöküşler yaşayabilir. Rapor 2008 Büyük Finansal Krizi ardından Wall Street’te spekülasyonu önlemek amacıyla alınan bir dizi makro-ihtiyati önlemin riskleri azalttığını, yine de sistemde kalan kırılganlıkların virüsün ekonomiye verdiği hasarı katlayıcı etki yaptığını hatırlatıyor

Fed uyardı:  Varlık fiyatlarında kayda değer gerilemeler mümkün!

Dünyada ne corona salgını, ne de onun beraberinde getirdiği ekonomik kriz bitti!  Fed başta rezerv para merkez bankalarının bastığı kamyon yüküyle paranın efsununa dalan fon yöneticileri bu gerçeği inkar etmekte pek israrlı. Türkiye dahil bir çok ülkede yılın ikinci yarısında “V” şeklinde toparlanma planları ve hayalleri var. ABD Merkez Bankası Fed yılda 2 kez yayınladığı Finansal İstikrar raporunda, konut pazarı başta bir çok varlık sınıfında kayda değer fiyat gerilemeleri yaşanabileceği uyarısını yaptı.  ABD’nin dev perakende giyim markası JC Penney’in iflasını ilan ettiği bugünde bu uyarılara kulak vermekte fayda var.

Rapora göre, salgın umulanın tersine yaygınlaşır, ekonomide zarar beklentileri aşar ve bankacılık sisteminin güvenliği tehlikeye girerse, varlık fiyatları çöküşler yaşayabilir. Rapor 2008 Büyük Finansal Krizi ardından Wall Street’te spekülasyonu önlemek amacıyla alınan bir dizi makro-ihtiyati önlemin riskleri azalttığını, yine de sistemde kalan kırılganlıkların virüsün ekonomiye verdiği hasarı katlayıcı etki yaptığını hatırlatıyor.

Fed’e göre, emlak ve tarım arazisi fiyatları salgından önce de köpük düzeyine yaklaştığı için özellikle çok kırılgan.  Raporda “bazı hedge fonlarının” yaşanan mali çalkantılardan kötü biçimde etkilendiği görüşüne yer verildi. “Bir kaç dev ve yüksek kaldıraçlı hedge fonunun ani satışlar yüzünden sıkıntıya girmesi, margin teminatlarını ödemek için istemsiz  satışlar yapmalarını zorunlu kılar”  ifadesi kullanıldı. Mart’ta mali piyasalarda gözlenen panik satışlar bu tür streslere bağlı olabilir.

Fed ayrıca kaldıraçlı krediler pazarının kırılganlığına da dikkat çekti. Kredilerin paketlenerek yüksek kaldıraçla getirisi beslenen VIDIMIK’lar halinde satılması bunları tutan finansal kuruluşları strese sokabilir. Ocak ve Şubat aylarında bu tür krediler ve onları ihraç edenlerde iflas sıklığı  artmıştı.

Finansal İstikar Raporu’nda yer alan uyarılar, Fed Başkanı Powell’in Çarşamba günü Peterson Institute’de yaptığı konuşmayı destekler nitelikte. Powell, o konuşmada mali yardımların artırılmasını önermiş, Fed’in zincirleme iflaslara karşı tetikte olduğunu vurgulamıştı.

Guvernör Lael Brainard da Cuma günü yüksek kaldıraç taşıyan işletmelerde iflas riskine dikkat çekerek, Fed’in erken davranarak piyasalara likidite pompalamasının darbenin şiddetini azalttığını, fakat hala tetikte olduklarını kaydetti.

 

Wall Street borsaları Cuma gecesi ufak primler yapsalar da, Mart’tan bu yana en kötü haftayı geride bıraktılar.  CDC Direktörü Dr. Robert Redfield’e göre, 12 ayrı simülasyon modeli ABD’de vakaların yükseleceğini tahmin ediyor. Halen 87 bin olan ölü sayısı 1 Haziran’da 100 bini aşabilir. 28 eyalette vaka sayısı azalırken, 15 eyalette yatay seyrediyor. Başta dev Texas olmak üzere 7 eyalette ise vakalar yükseliyor.

 

ANALİZ:  Eyvah, ikinci dalga geliyor!

 

Coronavirus “korkunç gerçeklik”: Birleşmiş Milletler’e göre dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek

 

Fed/Powell piyasaların tozunu attı

 

Dünya resesyonla mali kriz arasında titriyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler