Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed/Powell piyasaların tozunu attı

Powell’e göre  ABD uzun sürecek bir resesyon ve durağanlık sürecinin eşiğinde.  Fed bu eşiğin aşılmasını engellemek için cephaneliğindeki tüm silahları kullanacak, fakat negatif faiz denemesine girişmeyecek. Fed Avrupa’da bazı ülkeler ve Japonya Merkez Bankası tarafından denenen negatif politika faizlerinin yararlı olacağına dair kesin kanıt olmadığın, ayrıca bunların ABD için uygun olmadığını dile getirdi

Fed/Powell piyasaların tozunu attı

Kapanışa yakın Wall Street’te DJ30 ve S&P500 %2.4 civarında düşerken, Fed Başkanı Jerome Powell’in Peterson Institute’te yaptığı karamsar konuşma satılıyor. Yatırımcılar artık Covid-19 salgını ve resesyonların kısa sürede bitmeyeceğine uyanmaya başlıyor, fakat riskli varlıklar için umut kesildi demek de zor.

 

Powell halihazırda bütçe açıklarından tasalanmanın zamanı olmadığını kaydederken, ABD federal hükümetinin daha fazla mali destek sağlamasına ihtiyaç olabileceğini belirtti.  Powell’e göre ABD modern zamanların en ağır şokuyla yüzleşiyor. Uzun süren bir resesyonun işgücü verimliliği üzerinde kalıcı zararlı etkileri olabilir.  Bu dönemde maliye politikası gereksiz iflaslar ve şirket tasviyelerini önlemek için kullanılmalı. Kamu borcunun sürdürülebilirliği ekonomi normale döndükten sonra halledilebilecek bir mevzu.

Powell’e göre  ABD uzun sürecek bir resesyon ve durağanlık sürecinin eşiğinde.  Fed bu eşiğin aşılmasını engellemek için cephaneliğindeki tüm silahları kullanacak, fakat negatif faiz denemesine girişmeyecek. Fed Avrupa’da bazı ülkeler ve Japonya Merkez Bankası tarafından denenen negatif politika faizlerinin yararlı olacağına dair kesin kanıt olmadığın, ayrıca bunların ABD için uygun olmadığını dile getirdi.

Powell’ın defalarca vurgulamasına rağmen, türev piyasalarda Fed’in faizleri negatife indireceğinin fiyatlanması riskli varlıklardan umut kesilmemesi öngörüsünün ilk nedeni. CNBC’ye konuşan bazı fon yöneticilerine göre ise Powell’in konuşması Fed’in yeni varlık alım programları açıklayacağının müjdecisi. Son olarak da,  Beyaz Saray ve ABD Kongresi $3 trilyonluk yeni bir mali destek paketi üzerinde pazarlığa başladı. Bu gelişmeler fon yöneticilerini yeniden alıma getirebilir.

Öte yanda, The Guardian’ın haberine göre, ABD’de salgın bir türlü bastırılamıyor. Kaliforniya ve New York gibi kıyı eyaletlerinde vaka sayısı yavaşlarken, Cumhuriyetçiler’in kontrolündeki Texas ve  Alabama, Güney Dakota gibi kıta içi eyaletlerde kaygı verici sıçramalar var.

Dünya Sağlık Örgütü de uyarısını tekarladı:  Erken normalleşme çabaları ikinci dalga ve yeni sokağa çıkma yasakları arasında bir kısır döngü başlatabilir.

 

FÖŞ anlattı:  Ramazan Özel: Müslüman Ülkelerde Salgın ve Ekonomi

 

FÖŞ yazdı: ABD’nin Azrail’le it dalaşı

 

ABD’den Rekor Bütçe Açığı…

 

ABD’de 21 milyon işsiz, Wall Street uçuyor!

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler