Sosyal Medya

FED

Citibank Raporu:  Ayı-boğa çekişmesi bir yıl sürecek

Citi uzmanları fiyatların peşinde koşmanın gereksiz olduğunu öğütlüyor. Yıl içinde borsalar düzeltme yaparak nakitte kalan fonlara alım fırsatı tanıyacak. Boğa piyasası sona erebilir mi?  Citi 18 öncü gösterge derlemiş, halen bunların sadece 6.5’y ayı pazarına işaret ediyor

Citibank Raporu:  Ayı-boğa çekişmesi bir yıl sürecek

Avrupa, Wall Street  borsaları ve bu sabahta Asya, Beijing’in “hisse alın” açıklaması ve ABD ISM işdünyası anketinin 50’yi aşmasıyla bir kez daha coşkulu bir ralliye kapıldı.  CNBC.com’a göre 3 büyük yatırım kuruluşunun uzmanları  gelecek hususunda soru işaretleri taşıyor. Citi’ye göre derlediği 18 ayı-boğa göstergesinden 6.5’ı “ayı” demeye başlarken, RBC menkul değerler Covid-19 salgının ne derece ekonomiye yansıyacağını kestirmeye çalışıyor. Longview Economics ise S&P500 ve ABD DİBS getirilerinin tutarsızlığından kaygılanıyor. Citi ve Longview hala hisselerde alıcı durumda, fakat artık defansif sektörlere dönüyorlar.

Citi Raporu’nda  likiditiyle çok pahalı değerlemelerin zıtlaşması konu ediliyor. Citi uzmanları önde gelen merkez bankalarının bir yılda $6 trilyon daha varlık alımı yaparak piyasaları likiditeye boğacağını hesaplıyor. Öte yanda, Citi’nin şirket kar tahminlerinden oluşturduğu hesaba göre S&P500  halen 24x  (2021 sonu) beklenen karlar F/K’da işlem görüyor. Şirket karları bu sene %30 gerileyebilir.

Citi uzmanları fiyatların peşinde koşmanın gereksiz olduğunu öğütlüyor. Yıl içinde borsalar düzeltme yaparak nakitte kalan fonlara alım fırsatı tanıyacak. Boğa piyasası sona erebilir mi?  Citi 18 öncü gösterge derlemiş, halen bunların sadece 6.5’y ayı pazarına işaret ediyor.

RBC Capital Markets global stratejisti Peter Schaffrik ise yerel karantina ve sokağa çıkma yasaklarını takip ediyor. Eğer salgında patlama gözlenen yörelerde karantinalar yayılmayı önlerse, daha iyimser olacak. Fakat, ulusal sokağa çıkma yasakları ralliyi sona erdirebilir. Yine de, RBC temkinli ve ucuz kağıtları önceleyen bir portföy stratejisi öneriyor.

Benzer görüşler Longview Economics baş stratejisti  Chris Watling tarafından da dile getirildi. Watling’e göre ufukta görünen iyimser haberlerin çoğu fiyatlarda iskonto edildi. Watling, ayrıca &P500 fiyatlamalarının çizdiği pembe tablonun geçmişte daha yüksek tahvil getirileri tarafından teyit edildiğini öne sürüyor. Bu kez DİBS pazarının daha karamsar olduğunun altını çiziyor.

Longview’a göre piyasada konsolidasyon yani yatay seyir 8 Haziran’da başladı ve ekonomik manzarayı değiştirecek yeni bir haber ya da olay gerçekleşmediği takdirde, düzeltme  olabilir. Longview da resesyona dirençli şirketlerin hisselerini öneriyor.

Financial Times’a göre ABD firmaları epidemide son durumu gözden geçirmek için borç ihracatını yavaşlattılar. ABD özelinde, Trump’ın anketlerde irtifa kaybı da endişe verici. FT, Trump’ın en kritik eyaletlerden biri olan Florida’yı kazanmasının zor olduğunu iddia ediyor. Florida dün 10 bin yeni vaka rapor ederken, Miami’de gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

JP Morgan: Likidite bolluğu tüm menkullerde ralliyi körükleyecek

 

Dr Kocabalkan-FÖŞ:  Ekonominin kaderi Trump’a bağlı

 

Gelişen Piyasalar haftayı keyifli kapattı

 

Bloomberg: Asansörle aşağı inen dünya ekonomisi dik merdivenlerden geri çıkıyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler