Sosyal Medya

Ekonomi

Ekonomist Hakan Kara: Artık YEP yayınlamayın daha iyi olur!

Ekonomist Hakan Kara, 2020 tahminlerini vererek YEP hakkında “Bu haliyle devam edecekse artık yayınlanmaması daha sağlıklı olabilir. Bir koordinasyon aracı olarak yarardan çok zarar veriyor” dedi.

Ekonomist Hakan Kara: Artık YEP yayınlamayın daha iyi olur!

Ekonomist Hakan Kara, 2020 tahminlerini vererek YEP hakkında “Bu haliyle devam edecekse artık yayınlanmaması daha sağlıklı olabilir. Bir koordinasyon aracı olarak yarardan çok zarar veriyor” dedi.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Merkez Bankası eski Baş ekonomisti Hakan Kara, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin, “YEP bu haliyle devam edecekse artık yayınlanmaması daha sağlıklı olabilir. Bir koordinasyon aracı olarak yarardan çok zarar veriyor. Kurumları içsel tutarlılığı zayıf bir politika bileşimini uygulamaya teşvik ederek itibarlarını daha da zayıflatıyor” açıklamasında bulundu.

“YEP TATMİN EDİCİ DÜZEYDEN UZAK KALDI”

Hakan Kara, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

YEP projeksiyonlarının içsel tutarlılığı tatmin edici düzeyden uzak kaldı. Makro büyüklüklerle ilgili bazı görüşlerim:

2020 tahminleri: Büyüme 0,3, enflasyon 10,5, cari açık/GSYİH 3,5

0,3 büyüme mevcut eğilimlere bakınca ulaşılabilir görünüyor; belki az negatif olabilir.

“CARİ AÇIK YIL SONUNA DAHA YÜKSEK GERÇEKLEŞİR”

Ancak büyüme bu şekilde sıfıra yakın olursa cari açık/GSYİH oranı yıl sonunda daha yüksek (yüzde 5) civarında gerçekleşir. Ayrıca bu büyüme ve kur ile enflasyonu yüzde 10,5 değil 13 civarında beklemek daha makul olur.

“MEVCUT DURUŞLA TEK HANE ZOR”

2021: Büyüme yüzde 5,8, enflasyon 8, cari açık/GSYİH 1,9

Turizm seneye ikinci yarıda normalleşirse büyüme ve cari açık tahmini makul görünüyor. 2021’de cari denge için iyimserim. Sebebini dün Dünya’ya yazdım. Enflasyonda ise iyimser değilim, mevcut duruşla tek hane zor.

“İŞSİZLİK RAKAMLARI İLE BÜYÜME TAHMİNLERİ UYUMLU DEĞİL”

İşsizlik tahminini yorumlamıyorum çünkü yıllardır projeksiyondan ziyade bir temenniden öte gitmiyor. Verilen işsizlik rakamları büyüme tahminleri ile uyumlu görünmüyor. Son üç yıldaki istihdam kaybının telafi edilmesi için YEP boyunca büyümenin ortalama yüzde 7-8 olması lazım.

“BU HALİYLE DEVAM EDECEKSE YAYINLANMAMASI DAHA SAĞLIKLI OLUR”

YEP bu haliyle devam edecekse artık yayınlanmaması daha sağlıklı olabilir. Bir koordinasyon aracı olarak yarardan çok zarar veriyor. Kurumları içsel tutarlılığı zayıf bir politika bileşimini uygulamaya teşvik ederek itibarlarını daha da zayıflatıyor.

Karar Gazetesi’nde Yayınlanan Haberden Alıntıdır…

 

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler