Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dikkat: Petrol, talep iyimserliğiyle yükselmeye devam ediyor

Petrol, Covid-19 aşısı haberleriyle önümüzdeki yıl küresel enerji talebinde hızlı bir toparlanma beklentisi üzerinden son sekiz ayın en yüksek seviyesini…

Dikkat: Petrol, talep iyimserliğiyle yükselmeye devam ediyor

Petrol, Covid-19 aşısı haberleriyle önümüzdeki yıl küresel enerji talebinde hızlı bir toparlanma beklentisi üzerinden son sekiz ayın en yüksek seviyesini geçtikten sonra yükselmeye devam ediyor.

Daha geniş bir finansal piyasalar rallisi içinde New York’taki vadeli işlemlerde petrol varil başına 45 doların üzerine işlem görerek %1 civarında yükseldi. Bank of America Corp.’a göre, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi fosil yakıtlara olan talebi artırdığından, Brent ham petrolü 2021 yazında 60 dolara ulaşabilir.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in Başbakan Li Keqiang, tüketim için bir başka olumlu işaret olarak, 2021’de Çin’in muhtemelen daha “normal” bir ekonomik büyüme aralığına döneceğini söyledi. Diğer yandan, Çin ve Japonya  Kasım ayında iki yönlü seyahati yeniden başlatmayı kabul ettiler. Ham petrol, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın resmi geçiş sürecinin başlamasının ardından Salı günü %4,3 arttı.

Üç Covid-19 aşısının olumlu sonuçlarıyla, petrolün değeri bu ay dörtte birinden fazla arttı. Salgın, Mart ayında küresel talebi harap ettiğinden beri görülmemiş yüksekliklere ulaşan petrol fiyatlarındaki yükseliş, yeniden dirilen virüs daha fazla kilitleme önlemi gerektirirken gerçekleşti. Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Ltd.’de kıdemli bir emtia stratejisti olan Daniel Hynes, OPEC ve müttefiklerinin üretim kısıtlamalarını geciktireceği beklentisine rağmen olumluya dönen beklentilerle petrol fiyatlarındaki yükselişin olumlu aşı gelişmeleriyle beraber seyredeceğini düşünüyor.

West Texas Intermediate, New York Ticaret Borsası’nda Londra’da bu sabah Ocak teslimatı için %0,7 artışla varil başına 45,24 $ ‘a yükseldi.  Salı günü, 5 Mart’tan beri en yüksek seviye olan 44.91 dolardan kapanmıştı. .

Brent, Salı günü %3,9 artışla kapandıktan sonra ICE Futures Europe borsasında %1 artışla 48,32 $ oldu.

Şangay Uluslararası Enerji Borsası’nda ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü %5 yükseldikten sonra varil başına %3 artışla 289,8 yuan’a yükseldi.

Goldman Sachs Group Inc., OPEC + ‘nın planladığı günlük 2 milyon varil üretim artışını üç ay ertelemesini beklediğini söyledi. Bu gerçekleşirse Brent’in önümüzdeki çeyrekte varil başına ortalama 47 dolar olacağı tahmin ediliyor.

İyimserlik, petrolün vadeli fiyatını yeniden şekillendiriyor. Çeşitli göstergeler, 2022 sonlarına doğru petrolde üretim fazlasından üretim açığına geçileceğini anlatıyor.  Çinli ve Hintli rafineriler, pazara daha fazla köpük ekleyerek petrol aramak amaçlı bir dizi ihale açtı. Rongsheng Petro Chemical Co., Zhoushan’a teslim edilmek üzere spot ham petrol arzı ve gelecek yıl vadeli petrol arıyor. Indian Oil Corp. ise Aralık ve Ocak yüklemeleri için Orta Doğu ve Batı Afrika petrolü arıyor.

Bu arada Amerikan Petrol Enstitüsü, verilere aşina olan kişilere göre ham petrol stoklarının 3,8 milyon varil arttığını bildirdi. Hükümet rakamları Çarşamba günü doğrularsa eğer, bu son üç haftadır stokların arması demek olacak.  Bloomberg anketinde resmi Enerji Bilgi İdaresi verilerinden önce yapılan medyan tahminine göre, stoklar muhtemelen geçen hafta 225.000 varil arttı.

Diğer yandan Biden yönetimi ile İran arasında İran petrolünü hakkında yeni tur görüşmler de olası gelişmeler arasında.  İran’ın Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Joe Biden’ın yeni yönetiminin Tahran’la yeniden görüşmesi beklendiği için kamuoyuna yaptığı açıklamada, ABD ile yaptırımlar konusunda geçmişte yapılan müzakerelerin kalıcı bir rahatlama sağlamadığı için başarısız olduğunu söyledi.

Nijerya’nın eskimekte olan rafinerilerini yenileme çabaları, kaynak yetersizliğinden dolayı tıkanmış olabilir, ancak Afrika’nın en büyük petrol üreticisi, yakıt ithalatına olan bağımlılığını sona erdirmeye yardımcı olmak için mini fabrikalarla ilerliyor.

Kuzey Afrika petrol üreticisi, alıcıların beklediğinden daha hızlı üretim ve ihracat gerçekleştirerek yaklaşık 4,5 milyon varil Libya ham petrolü ve kondensi yüklü yedi tankeri Malta açıklarına demirledi. Ocak ayı için planlanan üretim artışı da fiyatlara etki yarattı.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler