Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Deniz Yatırım 2020 Strateji: Hisse senetleri şanslı

  Global büyüme 2019 ölçeginde zayif kalmayacak ve-fakat ciddi toparlanma görmeyi beklemiyoruz 2018’in ikinci yarisindan itibaren etkisini imalat sektöründeki zayiflama…

Deniz Yatırım 2020 Strateji:  Hisse senetleri şanslı

 

Global büyüme 2019 ölçeginde zayif kalmayacak ve-fakat ciddi toparlanma görmeyi beklemiyoruz

2018’in ikinci yarisindan itibaren etkisini imalat sektöründeki zayiflama önderliginde göstermeye baslayan global yavaslama öylesi boyutlara ulasti ki artan belirsizligin de süreci ivmelendirmesi ile birlikte IMF tarafindan 2019 yilina dair yapilan büyüme tahmini 6 kez asagi yönde revize edildi. Küresel tedarik zincirindeki aksamanin Çin önderliginde Asya’da yer alan diger bölge ekonomileri üzerinden hissedildigi 2019’un ilk yarisinin ardindan azalan riskler son çeyrekte küresel PMI rakamlarinin dipten dönüs sinyalleri vermesine zemin hazirladi. 2020 yilinin ana temasi olarak büyümeye dönüs sürecinin ne kadar zaman alacagi konusunu degerlendiriyoruz. Evet, yeni yilin 2019’a kiyasla daha iyi bir performansa isaret edecegini tahmin etmekle birlikte, belirsizliklerin masadan kalkisi ve yatirima dönüsü biraz daha zaman alabilir.

 

Amerikan dolari sanilandan daha uzun süre dünya çapinda degerli seyredebilir

Fed’in 2019 baslangicinda 2-3x25bp faiz artirimi ve bilanço küçültme operasyonundan ani dönüs yaparak disaridan gelen risklere ‘‘topa önde basma istegi’’ çerçevesinde cevap vermesi, 1995-98 dönemini hatirlatir sekilde ‘‘sigorta faiz indirimi’’ adimlari atmasi ve bilançoda repo operasyonlari kanaliyla genisletmeye geri dönmesi küreselde Mayis 2013 sonrasi etkili olan degerli Amerikan dolari temasinin yukari yönde gidecegi alani kismen sinirlamakta basarili oldu. Öte yandan sanilanin aksine zayiflama süreci ivmeli bir sekilde gerçeklesmedi. Küresel ekonomik sistemin kendi içerisinde sahip oldugu sorunlari da gözettigimizde hizli ve kalici bir zayiflama döngüsü içerisine girilmesi düsüncesine karsi ihtiyatli yaklasmayi tercih ediyoruz. Ve-fakat destekleyici finansal kosullarin farkli kanallar üzerinden devam edecegi beklentimizi sakliyoruz.

 

ABD-Çin ticaret gerginligi belirsizlik kanali üzerinden gelismis & gelismekte olan ülke ekonomilerini etkilemeye devam ediyor; arz zincirinde aksama olmasi durumunda resim olumsuz tarafta daha da bozulabilir

Çin’le is açisindan yakin ülkeler olan Güney Kore, Singapur, Malezya, Japonya ve Hindistan gibi bölge üyelerinde ekonomik aktivitenin devamini yakindan takip ediyoruz. Para politikalarinin yaninda mali önlemlerin devreye alindigi 2019’un ardindan toparlanmanin hizi kritik önemde olacak. Hindistan’da %6’nin asagisina gerileyen GSYH performansi konunun önemini gösteriyor.

 

Imalat resesyonunun hizmete geçisi durumunda istihdam-tüketim üzerinden daha olumsuz basliklar konusulabilir

Sürecin uzamasi durumunda en önemli bulasicilik riski istihdam-tüketim kanali üzerinden global ekonominin sekteye ugramasi senaryosuna dayaniyor. Bahse konu durumda küresel resesyon senaryolarinin bugüne göre daha yüksek sesle tartisilmasi ve ek para/maliye politikalarinin devreye alinmasi gündeme gelebilir. Henüz bu asamada ihtimale yakin oldugumuzu düsünmüyoruz.

 

2020 ABD’de seçim yili ve Baskan Trump için iki ana öncelik i) Hisse senedi fiyatlari ii) ABD büyüme performansi

3 Kasim tarihinde ABD’de gerçeklesecek olan Baskanlik, Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinin ayni zamanda Baskan Trump ve yönetimi çatisi altinda potansiyel oynaklik artisi anlamina geldigini degerlendiriyoruz. Bu nedenle özellikle yilin ikinci yarisinda daha temkinli bir yaklasimin piyasa fiyatlamalarina hakim olabilecegi durumu göz ardi etmedigimizi belirtmek isteriz. Benzer sekilde, TV tartismalari, açiklanan anket sonuçlari ve adaylarin vaatleri fiyatlamalarda ana belirleyici konumunda olacaktir. Baskan Trump’in görev süresince öne çikardigi iki ana baslik olan hisse senedi fiyatlari ve ABD büyüme performansinin desteklenmesi adina her türlü adimi atacagina inandigimizdan bu eksende gelecek akisa piyasa hassasiyetinin artacagini degerlendiriyoruz. Potansiyel belirsizlik artisi uzak ihtimal degil.

 

Türkiye için üç kritik konu i) Enflasyon tek hanede yili kapatabilir mi? ii) Hizlanacak olan büyüme cari dengede bozulmaya neden olur mu? iii) Avrupa yavaslamasi 2020’de sanilandan daha olumsuz yansiyabilir mi?

Yerel varliklar uzun bir aranin ardindan emsalleri ile paralel fiyatlama davranislari gösteriyor. Böylesi durumun 2020 içerisinde de devam etmesini bekliyoruz. Ancak, 3 ana baslik bizim açimizdan oyun degistirici faktör olarak beliriyor.

Enflasyonda tek haneli rakamlara ulasma potansiyeli ve sürecin genisliginin yaninda, büyüme-cari denge tartismalarinin sikistigi kisir döngünün kirilmasi ve Avrupa’daki ivme kaybinin ne yöne evrilecegi sorulari. Sayet cari islemler hesabinda endise edilen ölçekte genisleme olmadan büyümede hedeflenen patika yakalanir ise söz konusu gelisme ile 2021 ve sonrasi için de Türkiye adina yeni bir hikaye ve potansiyeli barindirdigi ayri bir faza geçis yapacagimizi belirtmek isteriz.

 

Türk hisse senedi piyasasini 2020 yili içerisinde en avantajli varlik grubu olarak degerlendiriyoruz

 

Yerel varlik gruplari arasinda hangi üyelerin gelecek dönem içerisinde öne çikacagini düsündügümüz sorusuna cevaben biz de genel trendden ayri düsünmeyerek hisse senedi grubunu tercih ediyoruz. %12 risksiz faiz orani (risk free rate) kullanarak yaptigimiz hesaplamaya göre BIST 100 endeksi için gelecek 12 aylik dönemde 145.000 seviyesine ulasiyoruz. Bu ayni zamanda 123.000 endeks seviyesine göre yaklasik %18 yükselis potansiyeli anlamina geliyor.

Öngördügümüz yükselis potansiyelinin bankacilik sektörü liderliginde yasanacagini degerlendiriyoruz.

Türk lirasinda çalistigimiz enflasyon seviyesi kadar deger kaybi olacagini düsündügümüz çerçevede  SDTRY paritesinde yil sonu kapanisini 6.50 seviyesinde tahmin ediyoruz. Buradan hareketle, gerek lira cinsi faizden kayip gerekse getirinin düsük olmasi nedeniyle döviz cephesinde yatirim amaçli potansiyeli yönetilebilir risklerin söz konusu oldugu ortamda sinirli olarak degerlendiriyoruz.

Benzer düsüncemiz TL cinsinden bono/tahvil grubu için de geçerli. 2019’un ikinci yarisinda finansal kosullarda takip edilen ve tahminlerin ötesinde gerçeklesen gevseme sonrasinda yasanan sert fiyatlama nedeniyle ek getiri açisindan oyun alaninin sinirli oldugu düsüncesindeyiz. Öte yandan yabanci para birimi cinsinden (USD, EUR) Türk eurobondlarini her vadede begendigimizi belirtmek isteriz.

Stratejist Orkun Gödek, 114 sayfalık rapordan alıntıdır

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler