Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’den gelen son veriler korona sonrası toparlanmanın yavaş olduğuna işaret ediyor

Genel olarak, bunlar büyük ülkelerdeki işsizlik seviyelerinin çok yüksek olduğu anlamına geliyor.  Bu da bu ekonomilerden gelecek talebin önceki krizlere göre daha zayıf kalacağını anlatıyor.  

Çin’den gelen son veriler korona sonrası toparlanmanın yavaş olduğuna işaret ediyor

Çin’in Covid-19’dan “ilk çıkış” ekonomisi olarak görülmesi nedeniyle Çin ekonomisinden gelen Mart-Mayıs dönemi verileri önemli.  Gösterdiği yön ise, piyasaların beğenmeyeceği şekilde ekonomik faaliyette sadece küçük ve kademeli toparlanma olduğu.

Nisan ayında Çin sanayi üretimindeki toparlanma (Mart ayında %-1,1’den Nisan ayında %+3,9), temel olarak düşük baz etkisi kaynaklı.  Cep telefonu üretimi çöktüğüne göre, endüstriyel robotlarda (%+ 26,6) ve entegre devrelerde (%+29,2) büyüme  5G altyapısı için yapılan üretimin sonucu gibi görünüyor.  Diğer yandan önemli hikâye olarak, Nisan ayında Çin fabrikalarında denizaşırı alıcıların ihracat siparişlerinde izlenen düşüş ön planda.   ABD, İngiltere ve Avrupa ekonomilerindeki yüksek işsizlik nedeniyle küresel talep zayıfladığı için Mayıs ayında Çin’in ihracat talebindeki düşüş daha belirgin hale gelecek.

Nisan ayında Çin perakende satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5 düştü. BU da Mart’taki %15,8 daralmaya göre küçülme hızının yavaşlaması demek.  İyi haber, kozmetik satışlarının yıllık bazda % 3,5 ve telekomünikasyon malları satışlarının yıllık bazda %12,2 büyümesiydi.  Ancak bu büyüme hızı yavaşlayabilir hatta eksiye de dönebilir çünkü iş güvenliği endişeleri ve ücret kesintileri şu anda devam etmekte. Bu nedenle, bu rakamlar, kilitlenmenin gevşetilmesinden sonra bastırılmış talebin serbest bırakılmasını temsil ediyor olabilir. Katı sosyal mesafe uygulamalarının devam etmesi, catering tarafında yıllık %27,9’luk bir düşüşe neden oldu. Yerel olarak işsizlik seviyesi yüksek, bu da özellikle düşük gelirli gruplar için tüketime zarar vermeye devam ediyor.  Giyim satışları yıllık bazda %18,5 düştü. Covid-19 azalmaya başlarken, son perakende satış verileri Çin’in servet açığındaki genişlemeyi de ön plana çıkartıyor.

Geçmişte Çin, ekonomiyi kötü zamanlarda desteklemek için sabit sermaye yatırımlarına ağırlık vermekteydi. Bu sefer biraz farklı. Büyümeye destek önceki krizlerde olduğu kadar kuvvetli değil, yatırımlar daralmadan büyümeye geçmedi. Nisan ayında yıllık bazda %10,3 küçülen sabit yatırımları, Mart ayındaki %-16,1’lik sonuçtan daha iyi. Ancak, yatırımın çoğu devlet projelerinden geldi (yılbaşından bu yana geçen yıla göre %-6,9).  Özel yatırımlar daha derin bir daralma yaşadı (% -13,3).

Önümüzde daha fazla zorluk var

ABD ve Çin arasında gerginlik yeniden artıyor artan bir sürtünme var. ABD Başkanı Trump, belki de bir seçim aracı olarak Çin ile bağları kesmeyi açıkça değerlendirmekte. Çin’e yönelik ekonomik politikalar açısından bunun tam olarak ne anlama geldiğini anlamak kolay olmasa da, her iki ekonomi açısından da ilerleyen dönemde iyi bir sonuç vermesi mümkün görünmüyor.

Teknoloji savaşı Covid-19 tarafından durdurulamadı ve ticaret savaşı riskleri tekrar belirmeye başladı.

Dahası, Covid-19, ilk enfeksiyon dalgası kesin olarak ortadan kaldırılmadığı için dünyada hastalık kümeler halinde yayılıyor olabilir.

Genel olarak, bunlar büyük ülkelerdeki işsizlik seviyelerinin çok yüksek olduğu anlamına geliyor.  Bu da bu ekonomilerden gelecek talebin önceki krizlere göre daha zayıf kalacağını anlatıyor.

Özellikle bu, Çin’in ihracat ve imalat sektörlerinin yanı sıra ambalaj, liman ve nakliye hizmetleri gibi ilgili sektörlere de zarar verecek. Bazı fabrikalar iç pazara dönebilse bile, talebin Covid-19 öncesi seviyelere döndüğünü görmeyebilir, zayıf kalmaya devam edebilir. Fabrikalar daha fazla işçiyi işten çıkaracak bu da iç tüketime yeni yükler bindirecek.

İstihdamı istikrara kavuşturmak için daha proaktif politikalar olası

22 Mayıs’ta açıklanacak olan “İki Oturum” raporunda, Çin hükümetinin “Altı İstikrar” fikrini tekrar teyit ederken listenin başına işsizliği; ardından da finans, dış ticaret, dış yatırım, yurtiçi yatırım ve piyasa beklentileri alanlarında istikrar hedeflerini koyması bekleniyor.

Şimdiye kadar, ücretlerin ve fabrikaların işe alımlarını sabit tutması için birçok yerel sübvansiyon sağlandı. Ancak işsizlik oranının % 10’a çıkmasıyla bunun yeterli olmayacağı açık. Dolayısıyla, İki Oturum’dan daha proaktif politikalar bekleniyor.

Çin ekonomisinde büyüme beklentisi 2Ç20 için %-3,1 ve %-3,5 arasında. 2020’nin tamamı için %-1,5-2,0.  Bu beklentilerin Çin-ABD ilişkilerindeki gelişmelere ve muhtemelen “İki Oturum” raporuyla beraber açıklanacak olası yeni desteklere göre yeniden şekillenmesi mümkün.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler