Sosyal Medya

Ekonomi

Çin’de normale dönüş gelecek yıla kaldı

Salı günü Çin’in ‘Bej Kitabı’nda yayınlanan ankete göre, ülke ekonomisi hala korona virüsünün etkilerinden tam olarak toparlanabilmiş değil. Covid-19 vakalarının…

Çin’de normale dönüş gelecek yıla kaldı

Salı günü Çin’in ‘Bej Kitabı’nda yayınlanan ankete göre, ülke ekonomisi hala korona virüsünün etkilerinden tam olarak toparlanabilmiş değil.

Covid-19 vakalarının Wuhan’da çıkmasının ardından geçen yaklaşık bir sene içinde, ankete katılan yöneticilerin kabaca üçte ikisi, istihdam, satışlar ve kârlılığın 2019 seviyelerine dönmesi için en az üç ay daha olduğunu düşünüyor.

Çin Bej Kitabı, her çeyrek düzenlediği ticari faaliyet anketinde Kasım 12- Aralık 11 arasında 3300’den fazla kurumla görüştü. Anketin çok ılımlı olmayan görünümü, bu yıl büyümesi beklenen tek ekonomi olan Çin için yapılan iyimser tahminlerle tezat oluşturuyor.

Bununla birlikte, son haftalarda hükûmet yorumları da genel ekonomik büyüme ile ilgili endişelerin sinyalini verdi. Ekonomistler, Çin’in GSYH’nin bu yıl muhtemelen yüzde 2 oranında artacağını tahmin etse de, tüketiciler şuana kadar geçen yıla oranla daha az harcama yaptı. Bunun sebebi ise, yakın gelecekti belirsizlikten doğan gelir kaygısı. Çin Bej Kitabı, dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla lüks mallar, gıda ve giyim satışlarında keskin düşüşler olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, söz konusu alt sektördeki firmalar, daralan kar marjlarının yani sıra daha zayıf satış ve işe alım performansı gösterdi.

Bej kitaba göre, diğer alt sektörlerin aksine otomobil, mobilya ve ev aletleri satışlarının performansı yükseldi.  Bu durum, zengin ev hanelerinin yüksek fiyatlı ürünler satın alarak genel tüketimi artırabileceği anlamına geliyor.

Kreditörler için perakende sektörü de endişe vericiydi. Rapora göre, çoğu sektörde kredi reddi oranı yüzde 10 ila 20 arasında oldukça sabit kalırken, perakende sektöründe oranlar dördüncü çeyrekte yüzde 38’e çıktı.

Hizmet sektöründe ise, Bej Kitap dördüncü çeyrek kazanımlarının tüketiciler sayesinde değil, telekomünikasyon, lojistik ve finansal hizmet endüstrileri yüzünden kaydedildiğini belirtiyor. Zincir restoranlar ise çok fazla büyüme göstermezken, turizm ve otelcilik sektörü rekor zayıflıkta karlar elde etti.

Rapor aynı zamanda, ülkede ihracattaki artışa rağmen, ilk çeyrekte yaşanan şok sonrası görülen toparlanmanın ardından ithalatın durduğunu belirtti.

Yerel tüketim Çin’in planlı ekonomik büyümesi için çok büyük önem taşıyor. Özellikle ABD ile yaşanan ticari gerginliklerle birlikte, Çin ekonomisi ihracata bağlı kalmadan kendi yerel tüketimiyle büyüme politikası izliyor.

Çin piyasası pandemiyi hızlı kontrol altına alıp ikinci çeyrekten itibaren ekonomik büyüme çizgisini koruyarak şirketlerin gözünde çekiciliğini koruyor. Ancak son iki haftadır Beijing’de görülen Covid-19 vakalarındaki artış, Çin hükûmeti ve şirketleri için ekonomik belirsizliği devam ettiriyor.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun internet sitesine göre, Çin ekonomisinin 2020 yılının tamamını kapsayan ekonomik veriler 18 Ocak’ta yayınlanacak.

 

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler