Sosyal Medya

Ekonomi

Çiçeği burnunda başkan Ağbal’dan ilk resmi mesaj ve tepkiler

TCMB Başkanı Naci Ağbal ilk resmi açıklamasını yaptı...Twitter ahalisi ne dedi?

Çiçeği burnunda başkan Ağbal’dan ilk resmi mesaj ve tepkiler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

 

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.

 

 

 

Cüneyt Akman

 

Merkez Bankacılığı dilinde, Naci Ağbal’ın fiyat istikrarını ilk hedef koyuşu bir “normale dönüş” ifadesidir. Polis soruşturmalarında “olayı çözmek istiyorsan parayı takip et” ilkesi siyasi analiz için de geçerli. Merkez bankası paranın kıblesi. Orada ne olduğu siyaseti etkiler.

 

 

Durmuş Yılmaz

 

Basit, net, anlaşılabilir doğru merkez bankacılığı ifadeleri. Piyasa test edecektir. Mühim olan bu testi geçip güven kazanmaktır. Temennim testin geçilmesidir.

 

Özlem Bayraktar

 

Öngörülebilirliğin ciddi anlamda daraldığı dönemlerde, net mesajlar piyasanın rehberi olur. Ne anlıyoruz? 1)olağanüstü toplantı beklemeyin (net beklenti yönetimi) 2)19 Kasımda faiz artırımı ihtimalinin kuvvetlendiğini, 3)İleriki dönemde daha net bir iletişim imkanının olduğunu.

 

Hakan Kara

 

TCMB net ve sade bir açıklama yaptı. Tam bir merkez bankacı dili kullanılmış. Çok gecikmeden bunun altını doldurmak önemli.

Uygun zamanda makul kararlar alınacağına dair güçlü bir taahhüt oluşması durumunda acil toplantıya gerek yok.

Bu ayki toplantı tarihi bir anı yansıtacak.

 

Dr Murat Kubilay

 

Kanunda yazanların kısa bir özeti olan bu standart açıklamalar toz bulutunu kaldırmıyor…

 

 

Atilla Yeşilada: Biden sonrası TCMB’den faiz artırımı bekliyorum

 

Olaylar gelmeden gölgeleri gelir!

 

Döviz Albayrak haberine üzülmedi

 

Mevduat faizi yükseliyor, kredilerde faizler ayrışıyor…

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler