Sosyal Medya

Ekonomi

CDS ve Euro-tahviller haftaya nasıl başladı?

Eurotahvil Piyasaları ABDhazine tahvilleri dar bantta işlem görmeyi sürdürürken, haber akışınınetkisiyle iki yönde hareketler gösterdi. Trump’ın Covid-19’a yakalanmasıendekslerde satışa neden…

CDS ve Euro-tahviller haftaya nasıl başladı?

Eurotahvil Piyasaları

ABDhazine tahvilleri dar bantta işlem görmeyi sürdürürken, haber akışınınetkisiyle iki yönde hareketler gösterdi. Trump’ın Covid-19’a yakalanmasıendekslerde satışa neden olarak güvenli liman kıymetlere yönelimi artırdı ve onyıllık tahviller üç baz puan daralarak %0,65’e çekildi. ABD verileri ve ABD’deaçıklanacak destek paketine dair gelişmeler ise tahvillerde satış yaratarakgetirilerin tekrar %0,70 seviyesine genişlemesine neden oldu.

Türkhazine eurotahvilleri güne hafif satıcılı başladı. Yakın vadeye ABD açılışısonrası gelen alımlar getirilerde daralma yaratırken, orta ve uzun vadekıymetler yatay seyir izledi. On yıl vadeli kıymet %6,63 getiri seviyesindekapanış yaparken, uzun vadede getiriler %7,45 bölgesinde yatay seyir izledi.Beş yıllık ülke risk primi de açılışa göre iki baz puan düşüşle 525 oldu.

Şirketkıymetlerinde hacimler zayıf kalmaya devam etti. Yabancılar daha uzun vadelerinyanı sıra, kısa kağıtlarda da satıcı oldu. İş Bankası 2021 Ekim vade kıymet 5%bölgesinde işlem görürken, TSKB 2023 kıymeti %7 getiri ile alıcı buldu. Uzunvade sermaye benzeri kıymetlerde dün azalan likidite bugün yerini hafifmiktarlı satışlara bıraktı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD başkanı Trump ve eşinin Covid-19testlerinin pozitif olduğunun duyurulmasının ardından dünya endekslerindesatıcılı bir seyir görüldü. Yatırımcıların virüs ile ilgi çıkan haberleriyakından takip ettiği bu dönemde, gelen haber piyasalarda şok etkisi yarattı.ABD seçimlerine bir ay kala, seçimin ertelenme ihtimali, münazaralarıngeleceğinin belirsizliği, Başkan Yardımcısı Pence’in süreçteki rolünün neolacağı ve Başkan Trump’ın vücudunun virüse nasıl tepki vereceği gibisenaryolar fiyatlandı. $2,2 trilyonluk mali destek paketi Demokratlarönderliğinde temsilciler meclisinden geçerken, önümüzdeki günlerdeCumhuriyetçilerin çoğunluğa sahip olduğu Senato tarafından da oylanacak. ABD’de bugün açıklanan istihdam raporundaki karışık sonuçlar, endekslerinbaskılanmasında rol oynadı. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq günü sırasıyla%0,48 %0,96 ve %2,22 oranlarında değer kaybederek sonlandırdı. Avrupaendekslerinde durum farklı değildi. Ancak, seansın sonuna doğu gelen alımlarakarşın Dax ve Euro Stoxx 50 sırasıyla günü %0,3 ve %0,1 oranında düşüşletamamladı. FTSE 100 ise pozitif ayrışarak %0,39 primlendi.

S&P 500 endeksinde on sektörden beşigünü ekside kapatırken, altyapı ve enerji hisseleri diğer alanlara göre günükazanımlarla tamamladılar. En büyük değer kayıpları ise teknoloji ve tüketicihizmetleri hisselerinin günü sırasıyla %2,71 ve %1,38 oranlarında eksidekapatmasıyla gerçekleşti. Tesla yılın üçüncü çeyreğinde Wall Street’inbeklentilerinin hafif üzerinde 139.300 araç teslim ettiğini açıkladı. Ancak buhaber hissenin günü %7,4 oranında ekside kapatmasına engel olamadı. NobelEnerji’nin $4 milyar karşılığında Chevron ile birleşme kararının açıklanmasınınardından Chevron hisseleri günü %1,1 yükselişle sonlandırdı. Covid-19haberlerinden en çok etkilenen havayolu şirketleri bugünkü gelişmeler ışığındagüne satıcılı başladı. Ancak Pelosi’nin seans ortasında havayolu şirketlerineyaptığı çağrıyla birlikte sektör hisseleri toparlandı. Yapılan açıklamada malidestek paketindeki gelişmeler ışığında işten çıkarmaların durdurulmasıbeyanında bulundu. American Airlines ve United Airlines sırasıyla günü %3,34 ve%2,36 primle kapattı.

Almanya Dax endeksinde dokuz sektörün üçügünü artıda kapatırken endeks, altyapı hisselerine gelen alımlarla destekgördü. Sektör hisseleri günü %1,82 primlendi. Sağlık sektörü hisselerine%1,74 oranında gelen satışlar endeksi aşağı çekti. BMW ve Mercedes’ebatarya tedarikinde bulunan Electrek.Co’nun Tesla tarafından satın alınmahaberi Alman otomobil üreticisi BMW hisselerine %0,5 oranında negatifyansırken, Daimler günü yatay kapattı. Bayer hisselerindeki kötü seyir haftanınson işlem gününde de devam etti. Günü %3 düşüşle kapattı.

Dünkü yoğun ekonomik veri akışı ardındanpiyasalar bugün AB bölgesinin açıkladığı yılık bazdaki TÜFE verilerini takipetti. Manşet TÜFE verileri beklentilere ve bir önceki veriye göre daha fazladaralarak -%0,3 olarak açıklandı. Bir önceki veri ise -%0,2 idi. Çekirdekenflasyon ise önceki döneme göre yirmi baz puan düşerek %0,2 ile tarihi dipseviyesinde açıklandı. ABD tarafında açıklanan Eylül istihdam verileri toplamda859 bin, özelde 850 bin, imalatta 35 bin ve işsizlik oranın da %8,2 olarakaçıklanması beklenirken, sırası ile 661 bin, 877 bin, 66 bin ve 7,9% olarak açıklandı. Katılım oranı %61,9’dan %61,4’e gerilerken, çalışma süreleriise haftada 34,6 saatten 34,7’ye yükseldi. Ücretlerdeki artış ise %0,1 oranındaABD imalat yeni siparişleri beklentilerin hafif altında %0,7 olarakaçıklanırken dayanaklı mal siparişleri beklentilerin hafif üzerinde %0,5 olarakaçıklandı. Michigan Üniversitesi’nin Tüketici güven endeksi isebeklentilerin ve bir önceki verinin üzerinde 80,4 olarak revize edildi.

Önümüzdeki hafta ABD tarafındaaçıklanacak ticaret dengesi, MBA mortgage başvuruları, haftalık yeni işsizlikbaşvuruları, Bloomberg tüketici güven endeksi ve toptan satış stoklarıpiyasalar tarafından takip edilecek. Avrupa’da ise, Fransa, Almanya, BirleşikKrallık ve AB bölgesinin hizmet PMI verileri ile birlikte aylık bazda Almanyave Birleşik Krallığın açıklayacağı sanayi üretimi verileri önemkazanacak.

Emtia& FX Vadeli Kontratları (Futures)

Amerikan doları G10 para birimlerinekarşı kuvvetli bir günü geride bıraktı. İngiliz poundu ve Japon yenine karşıdeğer kaybederken Euro’ya karşı değerlendi. Dolar Endeksi gün içerisinde 94,029seviyesine kadar yükselirken, gün içinde 93,684 seviyesinden buluğu destek ilekapanışa doğru 93,80 seviyesinden işlem gördü. Güne 1,1750’de başlayan EURUSDparitesi Londra açılışı öncesinde 1,17’nin altına kadar çekildi. Gün içindetekrar 1,1740’a kadar yükselen parite, öğleden sonra gelen satışla bir kez daha1,17 desteğini test etti. Bu noktadan sonra tekrar toparlanarak haftayı 1,1715civarında tamamladı. GBPUSD paritesinde ise çalkantılı bir seyir hakimdi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Cumartesi günü Avrupa Komisyonu Başkanıile görüşeceği bilgisi kur üzerinde yapılan spekülatif hareketi artırmışdurumda. Asya seansının sonlarına doğru 1,2840’a kadar gerileyen parite, günortasında 1,2954’e kadar yükseldi. ABD açılışından sonra 1,2920-1,2940 bandınayerleşen parite, günü 1,2930 civarında sonlandırdı.

Spot altın Trump ile ilgili çıkan haberinardından 1917’ye kadar yükselirken, gün içinde gelen satışlarla 1900seviyesinden işlem gördü. Gün içinde üç kez 1898 seviyesini kırmayı denemesinerağmen gelen alımlarla birlikte kritik seviye 1900’ün üzerinde kalmayı başardı.LME metallerinde alıcılı bir seyir öne çıktı. 3 ay vadeli kurşunkontratının günü 1771,5 seviyesinden %2 kayıpla sonlandırmasının karşın Bakırve Alüminyum 3 ay vadeli kontratları sırasıyla %2,60 ve %1,64 oranındaprimlendi. WTI ve Brent petrolde de satış baskısı devam ediyor. Birsüredir arz ve talep tarafından gelen olumsuz haberler ışığında önemli 50, 100ve 200 günlük ortalamaların altında işlem gören aktif vade WTI petrol ve Brentpetrol kontratları kapanışa doğru sırasıyla %4,4 ve %4,3 ekside işlemgörmekteydi.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler