Sosyal Medya

çapraz kur swapları

QNB Finansbank Araştırma: Salgın tedirginliği ve carry trade analizi

Dolar kurunun %25 civarında yükseldiği Temmuz sonundan 6 Kasım’a kadarki dönemde yabancıların tahvil, ülke ve şirket eurobondları ve hisse senetlerinin toplamından 2 milyar dolarlık bir çıkış olduğunu ancak bunun carry trade portföyünde benzer bir artışla dengelendiğini hesaplıyoruz....

QNB Finansbank Araştırma: Salgın tedirginliği ve carry trade analizi

Piyasalarda bugün

ABD’de Covid-19 vaka sayısı hızlı artış kaydederken ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişeler de yükseldi. Fed Başkanı Powell dünkü konuşmasında ekonomideki aşağı yönlü riskleri teyit ederken, gelecek birkaç ayın zorlu olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Powell ayrıca aşı çalışmalarında sağlanan ilerlemeyi değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Veri gündeminde ise, TÜFE Ekim’de aylık bazda değişim göstermedi (beklenti: %0.1), yıllık bazda ise önceki ayki %1.4’ten %1.2’ye geriledi. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise geçen hafta 709 bin ile Mart ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Pandemi kaynaklı endişelerin etkisiyle S&P 500 endeksi dün %1 oranında düştü.

Oynaklık göstergesi VIX endeksi 23.3 seviyesine gelirken, 10 yıllık ABD tahvil faizi %0.87’ye geriledi. EUR/USD hafifçe yükselerek bu sabah 1.18 seviyesi civarında başladı. Brent petrol fiyatı 43 dolar seviyesinin altına indi.

Asya hisse senedi endeksleri de pandemiye dair endişeler nedeniyle bugün geriledi.

Para politikasında sıkılaşma beklentileriyle gerilemeyi sürdüren USD/TL dün 7.70 seviyesinin altına kadar gerilerken, bu sabah sınırlı yükselişle güne başladı. 5 yıllık Türkiye CDS’i yatay seyrederek 405 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi de 55 baz puan düşerek %13.47’ye geldi.

TCMB dün de piyasayı geç likidite penceresi ve aylık repo ihaleleriyle fonlamayı sürdürdü. Bir ay vadeli repo ihalesinde ortalama faiz %14.97 olarak belirlendi. Türk lirası referans faiz TLREF %14.70 ile önceki güne göre 1 baz puan azaldı. TCMB’nin ortalama fonlama faizi ise 10 baz puan daha yükselerek %14.46 oldu.

 

Kur artışı yabancı değil yerli kaynaklıydı

TCMB’nin açıkladığı portföy verilerine göre 6 Kasım haftasında 0.5 milyar dolarlık giriş yaşanmıştır. Diğer taraftan, tahvil, hisse senedi gibi diğer kanallarda önemli bir değişiklik olmamıştır. Risk iştahının oldukça zayıf olduğu bu hafta içerisinde yabancının portföy hareketlerinin çok sınırlı kalması, burada artık pozisyonlanmanın aşırı düşük seviyelere geldiğine işaret etmektedir.

Bunların yanında, BDDK’nın açıkladığı bankaların bilanço dışı döviz pozisyonu ve bizim hesapladığımız TCMB’nin swap miktarındaki değişimden, yurtdışı yerleşiklerin kısa vadeli swap pozisyonlarındaki değişimi hesaplıyoruz. Bu kanaldan da 6 Kasım haftasında 0.5 milyar dolarlık sınırlı bir giriş olduğunu düşünüyoruz.

Dolar kurunun %25 civarında yükseldiği Temmuz sonundan 6 Kasım’a kadarki dönemde yabancıların tahvil, ülke ve şirket eurobondları ve hisse senetlerinin toplamından 2 milyar dolarlık bir çıkış olduğunu ancak bunun carry trade portföyünde benzer bir artışla dengelendiğini hesaplıyoruz. Yani bu süreçte yabancıların portöy hareketlerinin kurlar üzerinde fazla bir etkisi olmamış gibi gözükmektedir.

 

 

Ekonomi Bülteni’nden alıntıdır

 

Erol Taşdelen: Dolarizasyon – Siyasal Değişimi hızlandıran gerekçe

 

Ellen R. Wald: Petrol “Aşı Fantezisi” ile yükseldi de, kalıcı olur mu?

 

Ziraat Yatırım’dan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri

 

YF: Model Portföy Güncelleme Raporu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler