Sosyal Medya

Ekonomi

Brexit: AB Tutum Değiştirmez ise Anlaşma Olmaması Büyük Olasılık

Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret anlaşması için sürdürülen müzakerelerin “ciddi bir durum”da…

Brexit: AB Tutum Değiştirmez ise Anlaşma Olmaması Büyük Olasılık

Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret anlaşması için sürdürülen müzakerelerin “ciddi bir durum”da oldukları ve AB’nin pozisyonunda önemli bir değişiklik olmadığı takdirde anlaşmaya varılamayacağı ifade edildi.

Açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonda görüşen Başbakan Johnson’ın, “Zaman çok kısa ve AB pozisyonunda önemli değişiklik yapmadığı sürece bir anlaşmaya varılması şu anda çok olası görünmüyor” dediği ifade edildi.

Ofis, “Başbakan, müzakerelerin şu anda çok ciddi bir durumda bulunduğunun altını çizdi” ifadelerini de kullandı.

Yapılan açıklamada, Başbakan Johson’ın AB’nin adil rekabet ortamı konusundaki talepleri üzerinde taraflar arasındaki farkın azaldığını, ancak temel farklılıkların hala devam ettiğini ortaya koyduğu da vurgulandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Brexit sonrası ticaret anlaşması için müzakerelerde “önemli ilerleme” sağlandığını, ancak balıkçılık konusundaki “büyük farklılıkları” gidermenin hala zor olduğunu söyledi.

Twitter üzerinden açıklama yapan von der Leyen, “Pekçok konusunda sağlanan önemli ilerlemeyi memnuniyetle karşıladık. Bununla birlikte kapatılması gereken büyük farkıllıklar, özellikle balıkçılık konusunda,devam ediyor. Bunları kapatmak çok zorlu olacak” dedi. Von der Leyen müzakerelerin bugün de devam edeceğini vurguladı.

İrlanda Başbakan Yardımcısı Leo Varadar, Avrupa Birliği ile Britanya arasında Brexit sonrası için ticaret müzakerelerinde önümüzdeki günlerde bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimser olmaya devam ettiğini söyledi.

Varadkar, her iki tarafın da müzakereleri Noel’e kadar tamamlamak istediklerini düşündüğünü de ifade etti.

“Bir anlaşma olacağı konusunda hala iyimser taraftayım” diye konuşan Varadkar, “Adil rekabet kuralları konusunda ufukta bir anlaşma var, ancak balıkçılık hakları konusunda zorluklar devam ediyor” dedi.

Kaynak:  Foreks

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler