Sosyal Medya

Ekonomi

Borsa: “SPK manipülatörlere savaş açtı”

Rahim Ak'ın peş peşe haberleri ile gündeme getirdiği sosyal medya üzerinden borsada dolandırıcılık vakalarına dönük SPK önlem ve takibi artıracağı mesajını verdi.

Borsa: “SPK manipülatörlere savaş açtı”

Rahim Ak’ın peş peşe haberleri ile gündeme getirdiği sosyal medya üzerinden borsada dolandırıcılık vakalarına dönük SPK önlem ve takibi artıracağı mesajını verdi. Dijital mecraları aktif bir şekilde kullanarak borsada yatırımcılara tuzaklar kuran piyasa dolandırıcılarına SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’ndan uyarı geldi. SPK Başkanı Taşkesenlioğlu, borsanın oyun yeri olmadığını, yatırımcıların dolandırıcıları SPK’ya bildirmesi gerektiğini belirterek “SPK olarak dolandırıcılara geçit vermeyeceğiz” dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, başta Twitter olmak üzere sosyal medyada hisse önerisi yaparak yatırımcıları kandıranlara karşı büyük mücadele başlattı.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın peş peşe haberleri ile gündeme getirdiği sosyal medya üzerinden borsada dolandırıcılık vakalarına dönük SPK önlem ve takibi artıracağı mesajını verdi.

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Anadolu Ajansı Finans Editörü Bekir Gürdamar’a yaptığı açıklamada yatırımcıların borsaya artan ilgisini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan manipülatörlerle çok ciddi şekilde mücadele ettiklerini belirterek, vatandaşların da bu tuzaklara düşmemek için uyarılara kulak vermesi gerektiğini söyledi. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, üst üste 15 aydır artan yerli yatırımcı sayısı, 1 milyon 900 bine yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Borsa İstanbul tarihinde yatırımcı sayısı açısından en uzun soluklu yükselişin gerçekleştiği bu dönemde, aylık bazda ortalama 48 bin yatırımcı pay piyasaları ile tanıştı.

Yeni halka arzlar, dijitalleşen dünyada hesap açma ve işlem yapma kolaylığının yanı sıra pandemi döneminde artan tasarrufların etkisiyle Borsa’ya adeta akın eden yatırımcılar için en büyük tehlike, bu sefer sosyal medyayı da aktif şekilde kullanan piyasa dolandırıcıları olarak görülüyor. Özellikle dijital mecraları aktif bir şekilde kullanarak ve çoğunlukla kapalı hesaplar üzerinden yatırımcılara tuzaklar kuran piyasa dolandırıcıları ile tarihte görülmemiş şekilde proaktif bir yaklaşım sergileyerek mücadele eden SPK, bu konuda yatırımcılara da görevler düştüğü konusunda birbiri ardına uyarılarda bulunuyor. SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sermaye Piyasası Kurulu’nca manipülatif işlemlere karşı ciddi tedbirler alındığını, tespit edilen işlemler ve bu işlemleri yapan yatırımcılar hakkında yaptırımların hızlı bir şekilde uygulandığını belirtti. Son dönemde Borsa İstanbul’a artan ilgiyle birlikte piyasa dolandırıcılarının da bu durumdan faydalanmak istediğini ifade eden Taşkesenlioğlu, SPK olarak buna geçit vermeyeceklerinin söyledi.

DOLANDIRICILARA KANMA

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Kurul’un, denetim faaliyetleri çerçevesinde, piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon) ve bilgi suistimali (içeriden öğrenenlerin ticareti) suçu kapsamında, 2020 yılı içerisinde 104 gerçek ya da tüzel kişi hakkında toplam 80 milyon 599 bin 990,68 TL tutarında idari para cezası tesis ettiğini belirterek, “Sosyal medya paylaşımları ve bu paylaşımlardan sonra gerçekleştirilen işlemlerin incelenmesi neticesinde de toplam 8 milyon 921 bin 384,79 TL tutarında idari para cezası uygulandı.” dedi. Ayrıca gözetim faaliyetleri kapsamında, sosyal medya mecralarında gerçekleştirilen paylaşımlar nedeniyle 42 kişi hakkında işlem yasağı uygulandığını bildiren Taşkesenlioğlu, “Bir süredir herhangi bir sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan, hatta ekonomi ve finans konularında herhangi bir bilgisi ve tecrübesi dahi bulunmayan kişi veya kişilerin, kendi menfaatlerine olacak şekilde sosyal medya ve diğer iletişim platformları aracılığıyla yatırımcıları yönlendirerek mağdur etmeye yönelik eylemleri sıkı bir şekilde mercek altına alınmıştır” ifadesini kullandı.

iletişim sistemleri üzerinde oluşturulan kapalı grupları kurarak yatırımcıları yönlendiren şahısların; bu gruptaki katılımcılar ile birlikte manipülasyon suçu işlemelerinin dışında, grupta “al” yönünde verdiği tavsiye ile eş anlı olarak kendilerinin veya ilişkili olduğu kişilerin sahip olduğu payları sattıklarını da bildirdi. Bu tip gruplara katılanların hem kazanç vaadiyle manipülasyon suçuna ortak olduğuna hem de yeri geldiği zaman gruba alım tavsiyesi verilen payda satış yapılması sonucu zarara uğrayarak mağduriyet yaşadıklarına dikkati çeken Taşkesenlioğlu, daha önce Kurul tarafından piyasa dolandırıcılığı, güveni kötüye kullanma suçu dahil pek çok fiilden dolayı suç duyurusunda bulunulduğunu ve işlem yasağı getirilmiş kişilerin de bu gruplarda yer aldığını söyledi.

 

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler