Sosyal Medya

borç krizi

Nazmi Karyağdı: “Şirketlerin finansal sorunu 2 yıl daha buzdolabına alındı”

Yapılan işlem, finansal krizdeki şirketin sorununun 2 yıl süreyle adeta buzdolabına konulması demektir. Bu nedenle piyasadaki tüm şirketlerin ve bankaların daha dikkatli olmaları gereken bir döneme giriyoruz....

Nazmi Karyağdı:  “Şirketlerin finansal sorunu 2 yıl daha buzdolabına alındı”

Kur farkı zararlarının tamamı ile personel ve kiralama giderleri de sermaye kaybında dikkate alınmayacak. Kurlarda yaşanan aşırı hareketlilik ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle şirket sermayelerinde erimelerin yaşanması üzerine, TTK’nın şirketlere getirdiği genel kurul toplama ile sermaye artırma ve azaltma ile ilgili yükümlülükleri yumuşatıldı.

  1. Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı ve Yeni Ekonomi Danışmanlık AŞ. kurucu ortağı Nazmi Karyağdı, bunun yerinde bir düzenleme olduğunu ancak şirketlerin zarar nedeniyle sermaye kaybının ya da borca batık olma probleminin çözüldüğü anlamına gelmediğini bildirdi. Karyağdı, yapılan işlem, finansal krizdeki şirketin sorununun 2 yıl süreyle adeta buzdolabına konulması anlamına geldiğini aktardı. 2018’de TL’nin yaşadığı yüksek değer kaybından sonra ilk tebliğin yayınlandığını hatırlatan Karyağdı, yeni düzenlemeyle kuralların 2020 ve 2021 yılı için gevşetildiğini söyledi.

 

“Yerinde bir müdahale, ancak sorun çözülmedi ötelendi”

 

Düzenlemeye ilişkin Karyağdı şu değerlendirmede bulundu; “Oluşan zararın, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının üçte ikisine eşit veya bu tutardan fazla olması nedeniyle pek çok şirketin önümüzdeki yıl genel kurula gitmesi, sermaye azaltımı yapması veya zarar nedeniyle eksilen sermayeyi nakitle tamamlaması veyahut da sermayeyi artırması gerekecekti. İşte bu düzenleme şirketlere, sermayeye ilişkin zorunlulukların yerine getirilmemesi konusunda bir rahatlama imkanı verecek. Daha önce sadece değerlemeden kaynaklanan yani realize olmamış kur farkı giderleri zararın hesabında dikkate alınmayabilirken, yeni düzenlemeyle; realize olan kur farkı giderleri de zararın hesabında dikkate alınmayabilecek.

 

İlave olarak kira ve amortisman giderleri ile personel giderlerinin yarısı da zarar unsuru olarak dikkate alınmayabilecek. Yeni düzenleme iki yıldır süregelen ancak bu yıl daha da şiddetlenen ekonomik sıkıntılar karşısında şirket sahiplerini sermaye ve özvarlık açısından “hukuksal/finansal” olarak rahatlatan düzenlemedir. Ve yerinde bir müdahaledir.

 

Şirketler ve bankaların daha dikkatli olması gerikiyor

 

Ancak bu düzenleme, şirketlerin zarar nedeniyle sermaye kaybının ya da borca batık olma probleminin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Yapılan işlem, finansal krizdeki şirketin sorununun 2 yıl süreyle adeta buzdolabına konulması demektir. Bu nedenle piyasadaki tüm şirketlerin ve bankaların daha dikkatli olmaları gereken bir döneme giriyoruz. Zira ticari/finansal ilişkide bulunduğunuz şirket finansal açıdan “komada” bir şirket olabilir.

 

Kaynak:  DUNYA, sadece alıntıdır

 

 

FÖŞ yazdı: Naci Abi, batık kredileri şimdi mi konuşalım, IMF gelince mi?

 

Çetin Ünsalan: Süreç uzarsa hastayı kaybedeceğiz

 

Erol Taşdelen: Bankalar hangi sektörlerde battı?

 

Euler-Hermes: AŞININ DÜNYA EKONOMİSİNE ETKİSİ 2022’DEN ÖNCE GÖRÜLMEYECEK

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler