Sosyal Medya

Ekonomi

BİST: MSCI istedi, açığa satış yasağı bitti

Ekonomi yönetimi aldığı sert kararlardan dönüyor. Mayıs ayında artan kur karşısında Londra hedef gösterilerek, 3 bankaya işlem yasağı getirildi. Fakat yasak kısa bir süre sonra kaldırıldı. Şimdi de borsa için MSCI uyarı yapınca, 28 Şubat’tan bu yana süren açığa satış yasağına son verildi.

BİST: MSCI istedi, açığa satış yasağı bitti

Koronavirüs etkisi öncesinde başlayan ekonomik sorunların pandemi tehlikesiyle büyüdükçe, ekonomi yönetimi bazı sert kararlar aldı. Mayıs ayı başında kur psikolojik sınır olan 7 lira seviyesini aştı. Ağustos 2018 krizini de kıran kur 7.27 liradan geri döndü. Zirve yapan kur karşında haber ajansları TL’ye saldırı yapıldığını aktardı.

Türkiye’de de faaliyet gösteren Londra merkezli 3 bankaya işlem yasağı getirildi. Saldırının ne hacmi ne de boyutu açıklanmazken, yasak kısa bir süre sonra kaldırıldı. Kur artışında hedef Londra olarak gösterildi. İşlem yasağının kısa süre içinde kaldırılması o dönemde dikkat çekmişti. Şimdi de Borsa İstanbul’da uygulanan açığa satış yasağına son verildi. Borsa İstanbul’da 28 Şubat’tan bu yana uygulanan açığa satış yasağının Takasbank’ta devam eden otomasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından sona erdirilmesi bekleniyor. Takasbank’taki otomasyon düzenlemesiyle, ödünç menkul kıymet piyasasının etkin bir şekilde çalışması sağlanacak. Ardından ilk aşama olarak BİST-30 hisselerinde açığa satış yasağına son verilecek. Sonrasında ise yasağın, kademeli olarak borsa genelinde kaldırılması planlanıyor.

Açığa satış yasağı ilk olarak geçen yılın Ekim ayında 7 banka için uygulanmaya başlamıştı. Daha sonra şubat ayında tüm pay piyasasında açığa satış yasağı getirilmişti.

Dünyanın en büyük iki takas ve saklama kuruluşu Clearstream Banking ve Euroclear Bank aralarında gerçekleşen TL cinsi köprü takas (bridge swap) işlemlerini 18 Mayıs itibarıyla durdurduğunu açıklanmıştı. BDDK, TL cinsi varlıkların takas operasyonlarının olumsuz etkilenmemesi için Euroclear ve Clearstream’i yurtdışı ile TL işlem sınırlamalarından muaf tutma kararı almıştı.

Ekonomist Dr. Sinan Erdil “MSCI ‘Türkiye’yi gelişmekte olan piyasalar endeksinden atarım’ deyince açığa satış yasağının kaldırılacağı açıklandı. Bu kararları verenler adına utanç verici bir sonuç. EuroClear, ClearStream, BNP Paribas, Citibank ve UBS gibi devlere TL yasağında da geri adım atılmıştı” diye konuştu.

BORSA BASKISINA MSCI’DAN UYARI GELDİ

MSCI da 24 Haziran’da yaptığı açıklamada “Sermaye kontrollerinin uzaması ya da daha sıkı bir hal alması” durumunda Türkiye’yi gelişen ülke sınıflamasından çıkarabileceğini duyurmuştu. BIST-100 endeksi açığa satış yasağının tüm pay piyasasına genişletildiği 28 Şubat’tan bu yana yüzde 7 yükseldi. Kurum, MSCI Turkey Endeksi’ndeki hisse senetlerinin de, açığa satış ve hisse borçlanma yasaklarının erişimi baskılaması durumunda gelecek aylarda yeniden sınıflandırma için analiz edilebileceğini belirtti. Buna göre Türkiye gelişen piyasalardan öncü gelişen piyasalar ya da ayrık piyasa kategorisine indirilebilir.

 

karar.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler