Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Biden’ın liberal ekonomi ekibi pandemiyle mücadelede kamu desteğinden yana

ABD ekonomisinde işsizliğin hâlâ yüksek olması ve salgının yeni bir dalga ekonomik zorluk yaratması beklendiği ortamda, yeni Başkan Joe Biden,…

Biden’ın liberal ekonomi ekibi pandemiyle mücadelede kamu desteğinden yana

ABD ekonomisinde işsizliğin hâlâ yüksek olması ve salgının yeni bir dalga ekonomik zorluk yaratması beklendiği ortamda, yeni Başkan Joe Biden, uzun süredir ülkenin çalışan kesimleri ve hükümetin ekonomik eşitsizliği ele alma çabalarına odaklanan liberal danışmanlardan oluşan bir ekip oluşturuyor.

Biden’in hazine sekreteri adayı olarak Pazartesi günü duyurulan Janet Yellen, istihdamı maksimize etmeye ve fiyat enflasyonuna daha az odaklanmaya önceki Fed başkanlarından daha fazla önem verdiği 2014’ten 2018’e kadar Federal Rezerv’in başkanı olarak görev yapmıştı. Biden ayrıca Cecilia Rouse’u Ekonomi Danışmanları Konseyi’nin başkanı olarak ve Heather Boushey ve Jared Bernstein’ı konsey üyeleri olarak seçti.

Hepsi, ABD ekonomisini felç eden koronavirüs salgınının önemli bir sorunu olan büyümeyi artırmak için daha fazla hükümet teşvik harcamasının açık sözlü destekçileri.

Ekonomi Politikası Enstitüsü’nde kıdemli ekonomist ve Obama yönetimi sırasında eski Çalışma Bakanlığı baş ekonomisti Heidi Shierholz, bu tercihlerin “Biden yönetiminin CEA’yı gerçekten emek sektörünü ve maaşları yükseltmeyi merkezleyen bir yöne götürme arzusuna işaret ediyor” dedi.

Biden’ın adayları da önceki başkanların ekibine göre kişisel bazda farklı bir grup.

Yellen, Senato tarafından onaylanırsa, Fed’e başkanlık edecek ilk kadın olarak çığır açtıktan sonra hazine sekreteri olarak görev yapacak ilk kadın olacak. Rouse, 74 yıllık geçmişinde CEA’ya liderlik eden ilk zenci kadın olacak. Ve Biden’in Yönetim ve Bütçe Ofisi direktörlüğü için seçtiği Neera Tanden, bu göreve gelen ilk Güney Asyalı Amerikalı olacak.

Biden ayrıca Wally Adeyemo’yu Yellen’in yardımcısı olarak seçti, bu da onu ilk zenci erkek hazine sekreteri yapacak. Rouse, Tanden ve Adeyemo’nun; hepsinin Senato onayına ihtiyacı var ve özellikle Tanden şimdiden ağır Cumhuriyetçi eleştirilere maruz kalıyor.

Biden’ın ekibi ilerici kadrosunun yanı sıra hükümete politika oluşturma konusunda da yılların deneyimine sahip. Ve bu durum da, Trump’ın 2020 kampanyası sırasında defalarca uyardığı gibi, adayların ekonomiyi boğmaya meyilli aşırı sol bir grup olmadığına dikkat çeken bazı muhafazakarlardan alkış alıyor.

Biden ve ekibi sağlık hizmetlerine, eğitime, altyapıya ve temiz enerjiye kaynak aktarmaya söz verdi ve aynı zamanda asgari ücretteki artışı ve sendikalaşmayı artıracak önlemleri benimsedi. Bu, ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinden kurtulmasına yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan işsizlik yardımlar için ekstra finansman da dahil olmak üzere, acil teşviklerin dışında.

Biden’in stratejisi,  Trump’ın vergileri daha da düşürme ve ekonomiyi kuralsızlaştırmaya devam etme planının antitezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda Demokrat partinin son yıllarda ekonomik konularda sola kaymasını, finansal krizin ardından başlayan ve Trump döneminde hızlanan bir dönüşümü destekliyor.

Biden, Amerika’nın işveren temelli özel sağlık sistemini etkili bir şekilde hurdaya çıkaracak evrensel bir gelir veya “Herkes için Medicare” gibi kararlı bir şekilde ilerici tekliflerden yana olmasa da, eski başkan yardımcısı, planlarını yeniden canlandırma ve ABD ekonomisini, Büyük Buhran’dan sonra Franklin Delano Roosevelt’in uyguladığı “Yeni Düzen” e göre yeniden şekillendirme taraftarı.

Manhattan Enstitüsü’nde kıdemli bir üye ve Senatör Mitt Romney’in başkanlık kampanyasının bir danışmanı olan Brian Riedl, “Onlar entelektüel liberaller, ancak sosyalist değiller. Oldukça geleneksel liberal iktisatçılar ve uzmanlar” diyor.

Yine de, Biden yönetiminin iddialı hedefleri, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin somut muhalefetiyle karşı karşıya kalacak. Senato’nun kontrolünü elinde tutmak için GOP’un 5 Ocak’taki özel bir seçimde iki Georgia Senatosu sandalyesinden birini kazanması gerekiyor ve Cumhuriyetçiler 3 Kasım’da Demokratlar kontrolüneki Temsilciler Meclisinde büyük hamleler yaptı.

Riedl, “Biden’in uygulamak istediği politikaların çoğu Cumhuriyetçi Senato’dan sağ çıkamayacak” dedi. Bunlar arasında asgari ücreti saatte 15 dolara çıkarma ve zengin Amerikalılar üzerindeki vergileri önemli ölçüde artırma önerileri yer alıyor.

Biden, özellikle teyit edilen virüs vakalarındaki son ani artışlar ekonomiyi tekrar resesyona sürüklerse, gelecek yılın başlarında yeni bir teşvik harcaması turu sağlayabilir. Ancak Riedl, Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin aradığı yüksek rakamdan ziyade, böyle bir paketin Senato Cumhuriyetçi desteğini alması için 1 trilyon doların altında gelmesi gerekeceğini söyledi.

Tanden, liberal düşünce kuruluşu Center for American Progress’in başkanı ve CEO’su ve Obama-Biden başkanlık kampanyasının iç politika direktörüydü. İlk olarak Clinton yörüngesine damgasını vurdu ve Hillary Clinton’ın 2008 başkanlık yarışında politika direktörü olarak görev yaptı.

GOP’un bir sözcüsü Teksas’tan John Cornyn, Tanden’in bütçe müdürü olarak ” Cumhuriyetçi senatörler hakkında sonsuz aşağılayıcı yorumları nedeniyle teyit edilme şansının sıfır olduğunu” tweetledi. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’in siyasi danışmanı Josh Holmes, onayının muhtemelen mümkün olmayacağını tweetledi.

Obama yönetiminde eski bir kıdemli ekonomi danışmanı ve şu anda BlackRock’ta genel müdür ve sürdürülebilir yatırımın küresel başkanı olan Brian Deese’in, geçiş planlarına aşina olan bir kişiye göre Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi’nin direktörü olarak atanması bekleniyor.

Deese, hem NEC hem de OMB’nin müdür yardımcısı unvanına sahip olduğu Obama’nın Beyaz Saray’ında otomotiv şirketlerini kurtarma ve çevre sorunları üzerinde çalıştı.

Deese ve Adeyemo, dev bir Wall Street varlık yönetimi şirketi olan BlackRock ile olan bağlantıları nedeniyle ilericiler tarafından ateş altında. BlackRock, Hazine tarafından daha fazla düzenleyici incelemeden kaçınmaya çalışmıştı. Ve birçok aktivist, petrol ve gaz şirketlerinde büyük hisseye sahip olduğu için firmaya saldırıyor.

Bir çalışma ekonomisti ve Princeton Üniversitesi Kamu ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanı olan Rouse, 2009’dan 2011’e kadar CEA’da ve 1998’den 1999’a kadar Clinton yönetiminde NEC’de görev yaptı.

Özellikle, bu yılın başlarında, koronavirüs pandemisinin zarar verdiği Amerikalılara yardım etmek için 100’den fazla ekonomistin imzaladığı bir mektup düzenledi.

Rouse Pazartesi günü attığı tweette “Gerçeklere ve kanıtlara dayanan daha adil bir ekonomi için planlama şimdi başlıyor” demişti.

Fed’in eski başkan yardımcısı ve şu anda Princeton’da bir ekonomi profesörü olan Alan Blinder, Rouse’un yönetim tarzını, eğitim ekonomisi ve işgücü eğitimi alanlarındaki uzmanlığını övüyor. Biden’ın, iki yıllık devlet üniversitelerini harçsız yapmayı önermesi sonrasında Blinder’a göre “Kaptan köşkünde” buna benzer faydalı fikirler var.

CEA’nın üç üyesinden biri seçilen Boushey, eşitsizliğe odaklanan bir düşünce kuruluşu olan Washington Center for Equitable Growth’un başkanı ve kurucu ortağı. Merkez kendi araştırmalarını yürütüyor ve aynı zamanda çoğunlukla sol eğilimli akademisyenlere eşitsizliğin yönlerini incelemeleri için hibe sağlıyor.

Yine CEA için aday gösterilen Bernstein, sol eğilimli bir düşünce kuruluşu olan Bütçe ve Politika Öncelikleri Merkezi’nde üye olmadan önce Obama yönetimi sırasında o zamanki Başkan Yardımcısı Biden’ın danışmanıydı. Bernstein ayrıca sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı ve emek destekli bir düşünce kuruluşu olan Ekonomik Politika Enstitüsü’nde ekonomistti.

AP

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler