Sosyal Medya

Ekonomi

Bankaların son degişikliklere itirazı var

Bankalar Birliği'nin hukuk danışmanı Berkant Ülgen Salı günü bir meclis komisyonuna, taslak bankacılık yasasını meclise gönderildikten bir gün sonra aldıklarını söyledi.

Bankaların son degişikliklere itirazı var

Türk bankaları, bankalar birliğini, son komisyon indirimleriyle ilgili olarak hükümete kaygılarını dile getirmeye çağırdılar.

Konuyu doğrudan bilen kişilere göre, çeşitli bankalardan üst düzey yöneticiler, Türkiye Bankalar Birliği başkanı ve ülkenin en büyük bankası Ziraat Bankası A.Ş. nin GM Si Hüseyin Aydin ile Pazartesi günü toplantı yaptılar.

Söz konusu toplantı, açıklanan değişimlerden sadece saatler sonra yapıldı. Komisyon indirimleri hatta bazı durumlarda tamamen iptalinin ardında, kredileri genişletmeye odaklanmak için bankalara baskı yapmak nedeni bulunuyor.

Bankalar Birliği sözcüsü konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bankaları ticari müşterilerden tahsil edebilecekleri az sayıda komisyona terk edecek olan değişiklikler, hükümetin özel bankaların vergi toplamasını yasaklamasından ve devlet bankalarına tek vergi tahsildarı olarak hareket etmelerini emretmesinden sadece iki ay sonra gerçekleşti. Bankalar, her iki tedbirin de geliri düşüreceğini ve sonuçta kârlılığı etkileyeceğini söylüyor.

Düzenleyici, yabancı yatırımcıların likiditeye erişimini daha da kısıtlayarak liraya karşı bahis oynamasını da zorlaştırdı. Ancak, kısıtlamalar bankaları iç borçlanmayı finanse etmek için lira SWAP fonlarını kullandıkları için bankalara zarar verebilir.

Bankacılar arasındaki bir diğer endişe kaynağı, endüstrinin ve sermaye piyasalarının geniş bir revizyonunun bir parçası olarak içeriden öğrenenlerin ticareti ve piyasa manipülasyonu için cezaları sertleştirecek bir yasa tasarısı. Teklif, sektör yetkililerine danışmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’si tarafından 6 Şubat’ta meclise sunuldu.

Bankalar Birliği’nin hukuk danışmanı Berkant Ülgen Salı günü bir meclis komisyonuna, taslak bankacılık yasasını meclise gönderildikten bir gün sonra aldıklarını söyledi.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler