Sosyal Medya

Ekonomi

Analiz: Petrol Fiyatları İyimserliğe Bel Bağlasa da Hissiyatı Kısa Ömürlü Olabilir

Bu hafta fiyatlarda yaşanan artış, Haziran ayından bu yana Brent ve WTI’de gördüğümüz en önemli fiyat hareketi.

Analiz: Petrol Fiyatları İyimserliğe Bel Bağlasa da Hissiyatı Kısa Ömürlü Olabilir

Petrol fiyatları geçen hafta düşüş yaşadıktan sonra bu hafta iyimserliğe tutundu.

Düşüşün sebebi, OPEC+ üreticilerinin 1 Ağustos itibarıyla üretimi artıracağına dair haberlerdi. Cuma günü 40 dolar altında düşen WTI, 5 Ağustos Çarşamba gününün ortalarına kadar 43 dolar üzerine yükselirken Brent de yaklaşık 46 dolara ulaştı.

WTI Günlük Grafik

WTI Günlük Grafik

Bu haftaki pozitif hissiyatın önemli bir kısmı, ABD ham petrol ve benzin stoklarında geçen hafta önemli ölçüde düşüş yaşadığını gösteren Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu ile tetiklendi – ham petrol 8,6 ve benzin 1,7 milyon varil düşüş yaşadı.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) tarafından yayınlanan resmi rapor, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında 7,4 milyon varil düşüş yaşandığını onayladı ancak benzin stokları 419.000 artarak yılın bu zamanına ait 5 yıllık ortalamanın %8 üzerinde kalmaya devam etti. Hem de ABD rafinerileri, çalışabilir kapasitesinin yalnızca %80’ini kullanırken.

Bu hafta fiyatlarda yaşanan artış, Haziran ayından bu yana Brent ve WTI’de gördüğümüz en önemli fiyat hareketi. Yatırımcılar açıkça, Lübnan Beyrut’ta yaşanan patlama haberini takiben Brent’te dün görülen artışta görüldüğü gibi piyasaları hareketlendiren bir sebep arıyor.

Brent Günlük Grafik

Brent Günlük Grafik

Lübnan petrol üreten bir ulus ve Beyrut da petrol ticaretinde önemli bir liman olmasa da patlamanın (Lübnan hükümeti, patlamanın depodaki amonyum nitrat sebebiyle çıktığını söylüyor) tabiatı gereği askeri olma ve bölgede daha büyük bir felakete yol açma olasılığı üzerine fiyatlar yükseldi.

Hissiyat Bozulacak

Petrol fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeler bu haftanın gündemini kaplayabilir ancak hissiyat kısa ömürlü olabilir. Aramco, normalde ayın ilk beş günü içerisinde gerçekleştirse de Eylül ayı için resmi satış fiyatını (OPS) bildirme işini en az 9 Ağustos’a kadar erteledi. Şirketin açıklaması, erteleme sebebinin 8 Ağustos’a kadar sürecek olan Kurban Bayramı olduğu yönünde.

Bununla birlikte Aramco da Eylül ayında teslim edilebilir olan ham petrol fiyatlarını, 50 sent ila 1 dolar arasında azaltmayı düşünüyor ve çoğu Ortadoğulu petrol tedarikçisi, fiyatlama konusunda Aramco’yu takip ediyor. Böyle bir fiyat indirimi, talebin Suudilerin beklediği kadar güçlü olmadığı sinyalini verecektir. OPEC+’nın çoğu majör oyuncusunun Ağustos ayından itibaren yapacağı artışın yanında bu, bu hafta petrol fiyatındaki iyimserliği düşürebilir.

Piyasa izleyicileri, ABD’de tedarik edilen petrol ürünleri miktarından gözünü ayırmamalı. Stok seviyeleri fiyat hareketine işaret etse de EIA da akaryakıt istasyonlarına ve diğer tedarikçilere teslim edilen (benzin, dizel ve jet yakıt) ürünleri miktarını izliyor. Bu da piyasanın gidişatına dair bir gösterge olabilir. Tedarikin önceki 5 haftanın ortalamasından %13 düşük olması ile geçen hafta bu rakamlar pek iyi görünmüyordu.

Petrol piyasası geçtiğimiz birkaç ay boyunca epey zayıfladı ancak uzun süre daha stabil kalamaz. Nihayetinde koşullar değişip pandeminin ekonomik yansımaları sona erdiğinde tekrar hareket etmesi gerekecek. Gerçek para, sadece gerçek hareket olduğu zaman kazanılır.

Ellen R Wald PhD

 

İnvesting

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler