Sosyal Medya

Ekonomi

ANALİZ:  Eyvah, ikinci dalga geliyor!

Brezilya bir günde 13.944 yeni hastsa teşhis ederken, toplam vaka sayısı da 203 bine çıktı. Covid-19 resmi kayıtlara göre 14 bin can aldı. Tıp uzmanları ülkede gerçek vaka sayısının 1 milyon civarında olabileceğini kestiriyor. Meksika’da bir günde 2.409 yeni  teşhis konuldu.  Vaka sayısı 45 bine yaklaşırken, toplam can kaybı 4.500...

ANALİZ:  Eyvah, ikinci dalga geliyor!

“V” şelinde toparlanmayı unutun!  Meksika ve Brezilya’da vaka sayısında patlama, Güney Kore ve Çin’de ise yeni vakalar teşhis edilmesi Covid-19 pandemisinde “ikinci” dalga kaygısını yükseltti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, virüse tek geçerli çare, aşı, onun  keşfedilip denenmesi ve dağıtılması da en az bir veya bir buçuk yıl sürecek. Bu süre zarfında gerek üretim ve tüketimi daraltan kısıtlamalar gerekse de psikolojik travma yüzünden dünya ekonomisinde toparlanma ihtimali çok düşük.

Latin Amerika devleri Meksika ve Brezilya’da yeni vakalar günlük rekora giderken, iki ülkenin liderlerinin de kısıtlamaları kaldırarak ekonomiyi normalleştirme çabaları salgının kolay durulmayacağı kaygısını uyandırıyor.

Brezilya bir günde 13.944 yeni hasta teşhis ederken, toplam vaka sayısı da 203 bine çıktı. Covid-19 resmi kayıtlara göre 14 bin can aldı. Tıp uzmanları ülkede gerçek vaka sayısının 1 milyon civarında olabileceğini kestiriyor. Sağlık hizmetleri götürmenin çok zor olduğu dev Amazon havzasında yerli kabileler arasında ölümlerin arttığı da bildiriliyor.

Meksika’da bir günde 2.409 yeni  teşhis konuldu.  Vaka sayısı 45 bine yaklaşırken, toplam can kaybı 4.500.

 

Ülkenin coronavirüsle mücadelesine başkanlık eden  Hugo Lopez-Gatell “En kritik dönemin eşiğindeyiz” uyarısı yaparken Mexico City’de acil bakım ünitelerinde doluluk %50 oldu.

Brezilya’da hastaların üçte birine ev sahipliği eden Sao Paulo Eyaleti’nde hastanelerin kapasitesini doldurmaya yakın olduğu bildiriliyor.

 

Meksika’da Manuel Luis Obrador, Brezilya’da ise Jair Bolsanaro tıp otoriteleri ve onlara direnen valileri ekonomiye sabotaj yapmakla suçluyor. Bu iki başlılık ve kısıtlamaların yarım-yamalak uygulanması Meksika ve Brezilya’da salgının iyice yayılıp emtia arzı ve ABD tedarik zincirini bozacağı kaygısı yaratıyor.

The Independent Türkçe’ye göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saat içinde 4 yeni vaka tespit edildi, yeni can kaybı yaşanmadı.

 

Söz konusu vakaların tamamı ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Cilin eyaletinde saptandı.

 

Ülkenin kuzeyinde ve salgının ilk çıktığı kent olan Vuhan’da son zamanlarda görülen yeni vakalar salgında ikinci dalga şüphelerini tetikledi.

 

Çin hükümeti, 11 milyon nüfuslu Vuhan’da tüm halka test yapacağını açıklamıştı. Kentte dün başlayan nükleik asit testlerinin 10 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

 

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamada ülkede son 24 saatte 27 vaka tespit edildiği, yen can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

 

Söz konusu vakaların 22’sinin yurt içi, 5’nin yurt dışı kaynaklı olduğu kaydedilirken, yurt içi kaynaklı vakaların 17’si ise Seul’deki bar ve gece kulüplerinin olduğu bölgede tespit edildiği belirtildi.

 

Çin’de sanayi üretimi Nisan’da toparlanma kaydederken, perakende satışlar bir yıl öncesine göre %7.5 gerileme kaydetti. Yeni  vakalar hanehalkı psikolojisini bozarak tüketim harcamalarını yavaşlatıyor. Güney Kore ise Asya tedarik zincirinde çok önemli bir kilit taşı. Sokağa çıkma yasağı veya karantinaların yeniden hayata geçmesi, tüm Asya’da üretim zincirini sekteye uğratabilir.

Elimizdeki en güncel tahmin BM’nin bir kolu olan DESA’dan geliyor. DESA’ya göre dünya ekonomisi bu sene %3.2 daralıp 2021’de %3.4 büyüyecek. Ancak bu ve diğer ulusüstü kurumların yaptığı tüm tahminler yılın ikinci yarısında salgının kontrol altına alınacağı varsayımına dayandırılıyor. İkinci dalga, yalnız 2020 değil, 2012’i de kaybetmemize neden olabilir.

 

FÖŞ Ramazan Özel: Müslüman Ülkelerde Salgın ve Ekonomi

 

Coronavirus “korkunç gerçeklik”: Birleşmiş Milletler’e göre dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek

 

Çin’den gelen son veriler korona sonrası toparlanmanın yavaş olduğuna işaret ediyor

 

Rusya:  Vaka sayısı rekor kırarken, Putin yasakları gevşetiyor

 

DİSK/GENEL-İŞ’ten Corona Raporu: İşsizlik Çığ Gibi Büyüyecek!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler