Sosyal Medya

Ekonomi

Almanya İş Piyasasında Moraller Beklenmedik Düzeyde İyi Seyrediyor

BERLIN (Reuters) -Endüstriyel ürünlere olan yüksek talep, parlak ihracat beklentileri ve koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla konulan kısıtlamalardan olumsuz etkilenen işyerlerine…

Almanya İş Piyasasında Moraller Beklenmedik Düzeyde İyi Seyrediyor

BERLIN (Reuters) -Endüstriyel ürünlere olan yüksek talep, parlak ihracat beklentileri ve koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla konulan kısıtlamalardan olumsuz etkilenen işyerlerine yapılan devlet yardımı, cuma günü yayınlanan anket sonuçlarına göre, Almanya iş piyasasında morallerin beklenmedik şekilde yükselmesine katkıda bulundu.

Ifo (Ekonomik Araştırma Enstitüsü) iş piyasası iklim endeksinin Kasım ayında 90.9 olarak yukarı doğru revize edilmiş okumayı da geride bırakarak Aralık ayında 92.1’e yükseldiğini açıkladı.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, “Şirketler iş durumlarından memnunlar” dedi. “Yılın ilk yarısına daha az şüpheyle bakıyorlar. Ancak kısıtlamalar bazı iş kollarını daha sert bir şekilde etkiliyor. Alman ekonomisi genel olarak direncini gösteriyor. ”

Almanya, 16 Aralık’ta, inatçı vaka sayılarını ve rekor seviyedeki ölümleri azaltmak adına temel ihtiyaç sağlayıcıları hariç tüm işletmeleri kapatmaya zorlayan sert bir tecrit uygulamaya başladı.

Ifo, Almanya’nın geçen hafta sonu kilit altına alınma kararını alması üzerine, ankete katılan şirketlerin yalnızca% 20’sinin yanıtlarını gönderdiğini söyledi. Yeni sıkılaştırılan koronavirüs önemleri, piyasadaki hareketliliğin, gelecek yılın ikinci çeyreğinde yeniden hızlanmadan önce, yılın başlangıcında da yavaş seyredeceği anlamına gelmekte.

Capital Economics Avrupa sorumlusu Melanie Debono, anketin Almaya’nın dördüncü çeyrekte bir küçülmeye gitmeyi önleyebileceği ihtimalini yansıttığını belirtti.

Müşterilere yazdığı notta, “Koronavirüs tedbirlerinde son zamanlarda yaşanan sıkılaştırma, hizmet sektörünün ve perakende faaliyetlerinin yakın vadede mücadeleye devam edeceği anlamına geliyor” dedi. “Ancak, dengeyi kurarsak, sektördeki sürekli güçlü büyüme sayesinde Almanya ekonomisinin 4. çeyrekte bir miktar büyüyebileceğini düşünüyoruz.”

Hükümet, Almanya’yı bu yıl İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü resesyona sürüklemesi beklenen salgın sırasında şirketleri, aileleri ve serbest çalışanları desteklemek için milyarlarca euro değerinde bir teşvik paketi yürürlüğe soktu.

VP Bank Liechtenstein baş ekonomisti Thomas Gitzel, hükümet desteği ve iyileşen Çin ekonomisinin Alman mallarına talebinin  önlemlerin yarattığı zararları sınırladığını ifade etti.

Gitzel, “Çin ekonomisi koronavirüse bağlı yüksek dış talep göz önüne alındığında ivme kazanıyor. Bu talebi Avrupalı ​​ve Amerikalı tüketiciler tarafından tüketilen maskeler, mobilyalar ve elektronik ürünler oluşturuyor.”diye yazdı. “Çinli tüketiciler Alman arabaları alırken Çinli şirketler Alman makineleri alıyor.’’dedi.

Ancak ekonomistler iyimser Ifo araştırma sonuçlarına bir miktar şüpheyle yaklaşmak gerektiğine işaret ediyor. Eğer kısıtlamalar 10 Ocak’tan sonra da devam edecek olursa, Alman ekonomisi hala birinci çeyrekte küçülme tehdidiyle karşı karşıya.

Bankhaus Lampe’nin baş ekonomisti Alexander Krueger, “Yüksek hacimli endüstriyel siparişlere rağmen, sistem hala sıkıntıda” dedi. Kısıtlamalar ekonomik iyileşmeyi tersine çeviriyor, ki bu pek de iyi bir haber değil” dedi.

 

Ceviri: Cem Cetinguc

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler