Sosyal Medya

Ekonomi

Ağustos Ayı Bankacılık Sektörü Kar Analizi

Bankacılık sektörü Ağustos ayı net karı Temmuz’daki yüksek bazın ardından aylık %51 daralmayla 4,0mlr TL (yıllık -%14) ve özsermaye karlılık oranı %8,4 (12 aylık kümülatif: %11,7) seviyesinde gerçekleşti.

Ağustos Ayı Bankacılık Sektörü Kar Analizi

Kambiyo zararları ve artan provizyonlarla özkaynak karlılığı %8’e geriledi

Bankacılık sektörü Ağustos ayı net karı Temmuz’daki yüksek bazın ardından aylık %51 daralmayla 4,0mlr TL (yıllık -%14) ve özsermaye karlılık oranı %8,4 (12 aylık kümülatif: %11,7) seviyesinde gerçekleşti. Net faiz geliri, fonlama maliyetlerindeki artış nedeniyle aylık %7 daralmayla 19,5mlr TL’ye geriledi ve net faiz marjı %5,17’den %4,59’a geriledi (TL kredi mevduat makası -80baz puan, döviz makası +67baz puan, TL ve döviz menkul kıymet getirileri -149baz puan ve +50baz puan). Toplam gelirlere diğer bir negatif etki ise kurlardaki volatiliteye bağlı olduğunu düşündüğümüz 3,9mlr TL’ye (Temmuz: 902mn TL zarar) yükselen ticari zararlardan geldi ve 477mn TL’ye(aylık +%29, yıllık +%66) yükselen temmetü gelirleri ve 3,2mlr TL’ye(aylık +%40, yıllık +%96) yükselen diğer gelirlerin pozitif katkısını azalttı. Provizyon maliyetleri ise aylık %27 artışla 10,9mlr TL’ye (yıllık +%78) ulaştı ve böylece toplam risk maliyeti aylık 70 baz puan artışla 304baz puana yükseldi.

Artan fonlama maliyetleri ve risk maliyeti 2020’nin ikinci yarısında banka karlılıkları üzerinde risk oluşturuyor

Beklendiği üzere, faiz oranlarındaki artış trendi ve kredi büyümesindeki yavaşlama, daralan kredi mevduat makasları ve menkul kıymet getirileri ile net faiz marjını baskılamaya devam ediyor. Ancak enflasyondaki artış sebebiyle menkul kıymet getirilerinin 4Ç’de yukarı potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında ertelenen kredi ödemeleri ve donuk alacak sınıflandırılmasındaki değişikliğe bağlı olarak donuk alacak miktarındaki belirsizlik nedeniyle yüksek seviyelerdeki karşılık giderlerinin karlılığı sınırlandırmaya devam etmesini bekliyoruz. Komisyon gelirlerindeki daralmanın yılın ikinci yarısında da devam ederek 2020’de yıllık orta tek haneli daralmaya ulaşacağını düşünüyoruz. Bunların yanında, döviz kurlarındaki volatilite bankaların bilançoları ve karşılık giderleri üzerinde risk oluşturuyor. Böylelikle, 2020 banka karlılıklarına karşı temkinli duruşumuzu sürdürüyoruz.

Yüksek TL kredi büyümesine rağmen güçlü sermaye

SYR aylık 7baz paun artışla %19,3’e yükselirken Ana SYR oranı aylık 8 baz puan düşüşle %14,8’e geriledi. Yılın ilk yarısındaki yüksek kredi büyümesine rağmen, BDDK’nın yılsonuna kadar sağladığı kolaylık da düşünüldüğünde bu oranlar sektör için yeterli. Bunun yanında, bankalar 2019 karlarını da bu sene sermaye olarak kullanacaklar.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler