Sosyal Medya

Ekonomi

2020 Türkiye Strateji Raporu

2018 yılındaki TL’deki değer kaybı ve zayıflayan makro parametreler sonrasında, 2019 Türkiye için makro ekonomik parametrelerin dengelendiği önemli bir geçiş yılı oldu.

2020 Türkiye Strateji Raporu

2018 yılındaki TL’deki değer kaybı ve zayıflayan makro parametreler sonrasında, 2019 Türkiye için makro ekonomik parametrelerin dengelendiği önemli bir geçiş yılı oldu.

Beklentilerimize paralel olarak, faiz indirimi döngüsü 2019’un ikinci yarısında başladı ve bu durum tüketici talebini olumlu etkilemeye başladı. 2019’a %24 politika faiziyle başlandı ve Temmuz ayından itibaren gerçekleştirilen faiz indirimleriyle birlikte politika faizi %12 düzeyine geriledi. Faizlerdeki bu düşüşün, 2019’un ilk yarısında zayıf olan tüketici talebini pozitif yönde etkilemeye
başladığını gözlemlemekle birlikte, 2020 yılında yurtiçi tüketim talebinin yükselmesini beklemekteyiz.

2020 yılı için GSYH’nin %3.5 artış göstermesini beklemekteyiz. 2020 yılında GSYH’deki toparlanmaya ihracat ve yurtiçi talep büyümesinin dengeli bir şekilde katkı sunmasını bekliyoruz.

Ekim 2018’de %25.2 ile zirve yapan enflasyon rakamları, alınan önlemlerle birlikte sonraki dönemde düzenli olarak yavaşlayarak %10lar düzeyine yaklaştı. 2019’u %11.5 ile tamamlayan enflasyonun 2020’de %10.5 olmasını bekliyoruz.

Yıllar boyunca cari açık açıklayan Türkiye, 2018-2019 yıllarındaki dengelenme dönemi ile birlikte, cari fazla açıklamaya başladı. 2019’un ilk 11 ayında 4.3 milyar dolar olarak açıklanan cari fazlanın 2020 yılında GSYH büyümesiyle birlikte bir miktar cari açığa dönmesini bekliyoruz fakat geçmiş yıllara kıyasla cari açığın GSYH içindeki payı minör düzeyde oluşacaktır.

Bütçe açığı 2019 yılında önemli ölçüde genişledi. Öyle ki 2019’un ilk 11 ayında bütçe 92 milyar TL açık verirken yıllık artış %70 düzeyinde oluştu. 2019 yılında bütçe açığının GSYH oranının %3.7 olmasını beklerken, 2020 yılında bütçe açığının GSYH oranının %2’ye gerilemesini bekliyoruz.

Borsadaki hisse senetlerinin fiyatlamalarının oldukça cazip olduğunu düşünüyoruz. Hem çarpan bazında MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler ile kıyasladığımızda hem de Borsa İstanbul’un piyasa değeri / GSYH oranına baktığımızda hisse senedi fiyatlarının oldukça cazip olduğunu görmekteyiz.

Borsa İstanbul için Piyasa değeri / GSYH oranı %19 lar düzeyinde seyrederken, uzun vadeli ortalaması olan %23’ün altındadır. 2020 yılnda daha iyi bir GSYH büyümesi ve iyileşen makro ekonomik göstergelerin etkisiyle, bu rasyonun önümüzdeki dönemde iyileşmesini beklemekteyiz.

Benzer durum Gelişmekte Olan Ülkeler piyasa çarpanlarıyla kıyasladığımızda da ortaya çıkmaktadır. Buna göre, MSCI Türkiye endeksi 6.6 FK ile işlem görürken gelişmekte olan ülke borsalarının medyanına göre %46 iskonto ile işlem görmektedir. Uzun vadeli ortalama iskontosu olan %35’in de altında işlem gören MSCI Türkiye endeksinin yatırım için cazip olduğunu düşünmekteyiz.

Sadece borsamız için değil tüm piyasalardaki hareketlerin ana tetikleyici unsuru halka açık şirketlerin net karlılıklarındaki büyümedir. 2020 yılında, halka açık şirketlerin net karlılıklarında %25 büyüme bekliyoruz ve bu durumun borsanın performansını destekleyeceğini düşünüyoruz.

2023 yılına kadar seçimsiz bir dönem olmasınn piyasalar üzerinde destekleyici bir etkisi olmasını bekliyoruz.

Coğrafi riskler, ABD’den beklenmedik bir yaptırım ve kurumların döviz bazlı kısa pozisyonları 2020 için ana risk unsurları olabilir.

Tüm gözlerin tüketim sektörü hisseleri ve haber akışından etkilenen hisselerde olması beklenmektedir

2019’un ikinci yarısında hem yurtiçi hem de yurtdışında beklentilerimize paralel olarak genişleyici hareketlerin hız kazanmasıyla birlikte, tüketim odaklı hisseleri ve bankaları ağır sanayi hisselerine göre daha makul buluyoruz. Bu sebeple en beğendiğimiz hisseler ağırlıklı olarak tüketim malları sektöründen seçilmiştir. Finansal olmayan şirketler arasında ULKER, TTRAK, TCELL, TOASO ve PGSUS’un artan tüketici güveninden en olumlu etkilenecek şirketler olduğunu düşünüyoruz. GARAN ise ekonomik büyümeden olumlu yönde etkilenmesini beklediğimiz banka hissesi olarak en beğendiğimiz hisseler listesine eklenmiştir.

Yukarıda adı geçen hisseler en beğendiklerimiz olmalarına karşın 2020’ye yönelik tahminlerde bulunduğumuz ekonomik gelişmelerden olumlu etkileneceğini düşündüğümüz başka hisseler de bulunmaktadır. Düşen faiz oranlarının desteklemesini beklediğimiz hisseler olarak diğer iki özel banka AKBNK ve ISCTR, gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak EKGYO, dayanıklı tüketim sektöründen ARCLK ve mobilya sektöründen ise YATAS’ı beğeniyoruz. 2020 yılının, döviz kuru bakımından daha istikrarlı olmasını beklediğimiz için yüksek sayılabilecek döviz yükümlülüklerine karşın MGROS, CCOLA, AEFES, TRGYO, TCELL, AGHOL, MPARK ve ZOREN’in iyi bir performans gösterebileceğini düşünüyoruz. İyileşen ekonomik koşulların altın fiyatlarına da olumlu yansıyacağı beklentisi üzerinden ise KOZAL ve kardeş şirketleri konumunda olan KOZAA ve IPEKE’nin de olumlu etkilenebileceğini düşünüyoruz. (Not : Son bahsedilen üç hisse takip listemizde olmayıp, tematik tavsiye niteliği taşımaktadır).

Sonuç olarak, Borsa Istanbul’da “defansif” sayılabilecek hisselerin endeks getirisini aşmama ihtimaliyle birlikte portföy riskini dengelemek amacıyla ihracat ağırlığı yüksek şirketler olan TOASO, SODA, ARCLK ve TAVHL’yi de beğendiğimiz hisseler listesine ekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Global Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler