Sosyal Medya

Ekonomi

10 yıl vadeli TL kredisi geliyor…

İşletmelere 10 yıl vadeli TL kredisi vermeyi planladıklarını söyleyen Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Kredinin faizi TLREF’e endeksli olacak” dedi.

10 yıl vadeli TL kredisi geliyor…

Kalkınma Yatırım Bankası, 2020’de işletmelere 10 yıl vadeli TL kredisi vermeyi planlıyor. Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, kredinin TLREF’e endekslenebileceğini belirterek, “Özellikle TL kazanıp, döviz borcu olanların kur saldırısı sırasında zorlandığını gördük. Bunun için cari açığı düşüren, istihdamı destekleyen, ithalatı azaltan yatırımlara biz de uzun vadeli TL kredisi kullandıracağız” dedi. 

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, şöyle devam etti;

2019 Kalkınma Yatırım Bankası için değişim ve dönüşüm yılı oldu. Öncelikle bankanın yeni bir kanunu var. Kalkınmanın yanına yatırım bankacılığı da eklendi. Türkiye Kalkınma Fonu’nu kurduk. Onun altında da ‘Teknoloji ve İnovasyon’ ile ‘Bölgesel Kalkınma’ adında iki alt fon var. Burası Dünya Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Alman Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi yerlerden fon bulan bir bankaydı. Ancak buralardan bulunan kaynak genellikle onların çerçevesini çizdiği alanlarda kullanılıyor. Biz şimdi eurobondlar da çıkararak finansmanımızı daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ankara’dan İstanbul’a taşınırken gelmek istemeyenler oldu. 600 kişiden 60 personel İstanbul’a gelmeyi kabul etti. Kalanlar kamuda başka yerlere gönderildi. Biz de İstanbul’da sıfırdan bir banka kurmuş olduk. 170 kişiyi işe aldık, daha da büyüyeceğiz.

JAPON KALKINMA BANKASI İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Dünya Bankası ile görüşüyoruz. Bir de Japon Kalkınma Bankası ile… Rakamlar kesinleşmedi. Hedef 500 ila 1 milyar dolar arasında bir kaynak yaratmak… Biz parayı kullandırırken hakediş bazlı çalışıyoruz. Gelen kaynağı ihtiyacı olanlara hemen vermiyoruz. İş yaptıkça paralarını alıyorlar. Şu anda YEKDEM biteceği için özellikle rüzgâr ve güneşteki müteşebbisler yatırım yapmaya çalışıyor.

KÂR-ZARAR ORTAKLIĞI ÜRÜNÜ

Geçen yıl İpotek Finansmanı Kuruluşu kurulmadığı için kamu bankalarının elindeki konut kredisini dayanak yapıp Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihraç ettik. 4.15 milyar TL VDMK ihracı yaptık. Bankalara 600 milyon civarında kaynak sağladık. Bu tip ürünler devam edilebilir. Sadece özel sektörün değil kamunun da yatırım bankası olacağız. Varlık Fonu’na bazı ihalelerde danışmanlık yapıyoruz. Örneğin, at arışı ihalesinde… Sigorta şirketlerinin birleşmesinde rol aldık. Benim dağıtım ağım yok ama ürün geliştirebilirim.

YÜZDE 20 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ

Aktifimiz 18.5 milyar dolar. Kullandırdığımız krediler 15 milyar dolar. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı bir önceki yıla göre 0.1 azalarak yüzde 0.8 düzeyine geriledi. Güçlü finansal yapımızla yola devam ediyoruz. 2020’de sektörün üzerinde yüzde 20 civarında büyüme hedefliyoruz.

 

Kaynak:

www.sabah.com.tr/yazarlar/dilek-gungor/2020/02/10/is-dunyasina-mujde-10-yil-vadeli-tl-kredi-geliyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler