Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Zengin zenginleştikçe gelişmekte olan pazarlarda “K şeklinde” toparlanma

Koronavirüs salgını sırasında, daha zengin gelişmekte olan ülkelerin hisse senetleri ve para birimleri, daha yoksul akranlarından daha iyi performans göstererek, küresel ekonominin “sahipler” ve “yoksunları” arasındaki boşluğu büyütmekte.

Zengin zenginleştikçe gelişmekte olan pazarlarda “K şeklinde” toparlanma

K şeklindeki toparlanmanın etkili olduğuna dair kanıtlar için gelişmekte olan pazarlardan başka yere bakmayın.

Koronavirüs salgını sırasında, daha zengin gelişmekte olan ülkelerin hisse senetleri ve para birimleri, daha yoksul akranlarından daha iyi performans göstererek, küresel ekonominin “sahipler” ve “yoksunları” arasındaki boşluğu büyütmekte. Salgın, virüsü kontrol altına alma kapasitesinin daha düşük olması nedeniyle daha az varlıklı ülkelerde daha derin resesyonlara yol açarsa, uçurum daha da genişleyebilir.

Gelişmekte olan 17 piyasada yapılan bir Bloomberg çalışması, 20 Ocak’ta virüs kaynaklı risk satışının başlamasından bu haftanın başına kadar kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ile hisse senedi performansı arasında %42’lik bir korelasyon buldu. Kişi başına GSYİH ile döviz getirileri arasındaki korelasyon %31 idi.

Kişi başına daha yüksek GSYİH’ye sahip ülkelerdeki borsalar, gelişmekte olan Asya’da daha iyi performans gösteriyor

Singapur’daki Nomura Holdings Inc.’in küresel makro araştırma başkanı Rob Subbaraman, virüs devam ettiği sürece K şeklindeki ayrışmanın devam edeceğini söyledi. “Hızla yükselen borç ve derin durgunluğun olduğu gelişmekte olan piyasalarda, borç ödeme maliyeti daha da ağırlaşacak ve bazı finansal krizleri veya büyük borç yeniden yapılandırmasını göz ardı edemeyiz.”

Daha zengin gelişmekte olan pazarlar, pandemiye yanıt verme konusunda kendilerine daha fazla esneklik sağlayan daha ileri teknoloji ve yönetişim teknikleri nedeniyle Mart ayı satışlarından sonra toparlanmak için daha iyi bir konuma geldi. Kilitlenmelerin ve sosyal mesafenin etkisini sınırlayabildiler, daha büyük mali tepkiler verebildiler ve hastaneler, test merkezleri ve karantina tesisleri gibi salgını durdurmak için gereken kaynaklarla daha donanımlı hale geldiler.

Goldman Sachs Group Inc. tarafından derlenen etkili bir kilitleme endeksine göre, Güney Kore ve Polonya gibi ülkeler ekonomik kesintilerde en küçük artışı gördü. Gösterge, Google’ın hareketlilik verilerine dayalı sosyal mesafe sayılarını ve hükümet kısıtlamaları kombinasyonunu hesaba katıyor. Goldman’ın göstergeleri ile kişi başına düşen GSYİH arasında % 54 oranında negatif bir korelasyon var. Buna karşılık, en düşük kilitlenme endeksine sahip ülkeler, en iyi borsa ve para birimi performansını görme eğilimindeydiler.

Fark Asya’da en geniş

Gelişmekte olan piyasalar arasındaki zengin-yoksul ayrımı en geniş Asya’da. Geçen yıl kişi başına düşen GSYİH’si 10.000 doların üzerinde olan dört ekonominin (Çin, Güney Kore, Tayvan ve Malezya) hisse senedi getirileri; Hindistan, Endonezya, Filipinler ve Tayland da dahil olmak üzere bu seviyenin altına düşen ülkelerin %20 üzerinde oldu. Bu kısmen eski ülkelerde listelenen teknoloji şirketlerinin sayısından kaynaklanıyor olsa da, oradaki yetkililerin vatandaşları ve yatırımcıları rahatlatmak için daha fazla harcama yapabilmesinden de kaynaklanıyor.

Güney Kore’nin salgına üç ek bütçe de dahil olmak üzere mali yanıtı 270 trilyon won (228 milyar $) veya GSYİH’nın yaklaşık %14’ünü oluşturuyor ve yerel salgın kötüleşirken bile borsaya destek sağlıyor. Buna karşılık, Filipinler hükümeti Haziran ayında onaylanan 1.3 trilyon peso (27 milyar dolar) teşvik paketini finanse edemeyeceğini söyledi. Ülkenin borsası, %25’ten fazla düşüşle bu yıl bölgenin en kötü performans gösteren ülkesi oldu.

İleriye bakıldığında, daha düşük enfeksiyon oranları, daha geniş politika alanı ve daha güçlü sağlık hizmetleri, daha varlıklı ülkelerin ekonomik iyileşmede liderliğini korumalarına yardımcı olabilir.

Gelişmekte olan daha zengin ekonomiler, zengin gelişmiş ülkelerin adımlarını takip ederek etkili koronavirüs aşılarına daha erken erişme eğiliminde. 2009 domuz gribi salgınında gerçekleşen bir senaryo olarak büyük ekonomilerin arzı tekelleştirme riski bile var.
Tokyo’daki Monex Inc.’de bir tahvil tüccarı olan Tsutomu Soma, “Gelişmekte olan pazarların çoğunun en son teknolojiye erişimi yok ve mücadele etmeye devam edecekler. İleride de gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardaki farklılığın devam ettiğini görmeye devam edeceğiz” dedi.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler