Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Zayıf veriler global borsalarda satış getirdi

Dolar dün gelişen ülke paralarının tamamı karşısında değer kazanırken en iyi performansı Brezilya reali karşısında gösterdi. TL karşısındaki kazancı %0,30. Dolar/TL güne 7.93’ten başladı, TCMB’den faiz artırımları da sürüyor....

Zayıf veriler global borsalarda satış getirdi

Wall Street borsaları dün topluca değer yitirirken, hızlanan Eylül enflasyon verileri, Eli Lily  ve Johnson ve Johnson firmaların Cvoid-19 aşısı insan deneylerini askıya almaları etkili  oldu.  2ci Mali Destek Paketi hususunda  ilerleme kaydedelemiyor.   Destek paketi karamsarlığı enflasyona ağır bastı,  ABD 10 yıllık gösterge DİBS’de getiri 5 baz puna kadar düştü.  Daha önce Avrupa’da Alman, Fransız ve İngiliz borsaları IMF Güz Raporu’dan kullanılan karamsar ifadeler ve Alman Zew Endeksi’nde beklenmeyen gerileme ile değer kaybetmişti. Dolar dün gelişen ülke paralarının tamamı karşısında değer kazanırken en iyi performansı Brezilya reali karşısında gösterdi. TL karşısındaki kazancı %0,30. Dolar/TL güne 7.93’ten başladı, TCMB’den faiz artırımları da sürüyor.

 

ABD TÜFE güçlü seyrediyor

Pandemi öncesi %2,1-%2,4 aralığında olan çekirdek enflasyon Nisan ayında %1,4’e geriledi ve bu tarihten itibaren %2 hedef seviye altında kalmaya devam ediyor.

Mart, nisan ve mayıs aylarında düşüş kaydeden, haziran itibarıyla artış eğilimi gösteren veri, piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izledi. TÜFE, ağustosta ise aylık yüzde 0,4 artış kaydetmişti.

Ülkede tüketici fiyatları, eylülde yıllık bazda yüzde 1,4 artarak beklentiler dahilinde gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon, mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Tüketici fiyatlarında eylül ayında görülen artışta, ikinci el araç fiyatlarında devam eden yükseliş etkili oldu. Söz konusu dönemde ikinci el araç fiyatları yüzde 6,7 artış kaydetti. Aynı dönemde gıda endeksi değişim göstermezken, enerji endeksi yüzde 0,8 arttı.

 

Almanya’da ekonomiye güven geriledi

Kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi açıklandı. Merkezi Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan ZEW’den yapılan açıklamaya göre, endeks, Kovid-19 vaka sayısındaki artışla ekimde bir önceki aya kıyasla 21,3 puan azaldı. Eylülde 77,4 puan olan endeks, bu ay 56,1 puan seviyesine geriledi.

 

Piyasa beklentisi endeksin ekimde 73 puan olması yönündeydi. Almanya’da Cari Durum Endeksi ise ekimde geçen aya kıyasla 6,7 puan artarak eksi 59,5 puana çıktı.

 

ParaAnaliz Online Seminerler:  Eğitici kadromuz ve seminer içerikleri bu linkte

 

IMF: Uzun, engebeli ve belirsiz bir toparlanma yolundayız

 

Reuters FX anketi: Dolar/TL zirveye yakın

 

HSBC Varlık Yönetimi: Dünya ekonomisi yeni faza giriyor

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler