Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Ticaret savaşlarında bir sonraki keskin dönemeç Avrupa

AB’den ABD’ye giden otomobilleri üzerine vergi gelmesi, geçtiğimiz yıl durgunluktan kıl payı kurtulan Almanya ekonomisinin büyümeye devam etmesi açısından çok önemli.  Nasıl Çin ile son senelerde yaşanan ticaret savaşları başta Çin ekonomisi olmak üzere küresel ekonomide büyümeyi aşağı çektiyse; ABD-AB gibi iki büyük ekonomi bloğunun vergilendirme belirsizliği küresel büyüme üzerinde baskıları devam ettirecek nitelikte.

Ticaret savaşlarında bir sonraki keskin dönemeç Avrupa

ABD Başkanı Trump son yaptığı açıklamada, ABD mallarına “inanılmaz” engeller getirdiğini söyleyen Avrupa Birliği ile ticaret görüşmeleri yapma zamanının geldiğini söyledi.

ABD eyalet valileriyle düzenlenen Beyaz Saray etkinliğinde Trump, “Avrupa bize çok kötü davranıyor” dedi.

Kanada, Meksika ve Japonya ile bir dizi ticaret anlaşmasına ve Çin ile Faz 1 anlaşmaya ulaştıktan sonra Trump, “Bir sonraki, onlarla çok ciddi konuştuğumuz Avrupa olabilir” dedi.

İki büyük ekonomi arasındaki ilişkiler aylardır gerginlik içinde sürmekte.

Trump, Airbus konusunda yaşanan bir anlaşmazlıkta ve Google ile Amazon gibi dijital devlere vergi ile karşı karşıya kalınca Fransız şarabı gibi AB mallarına ve bazı diğer mallara ticaret tarifeleri koymuştu.

Ancak şimdiye kadar, AB’nin ticaret politikasında bir değişikliği zorlamayı amaçlayan Avrupa otomobillerine de vergi koyacağı tehdidini gerçekleştirmedi. Trump, 2018’in ortasında AB ile ticaret gerginliklerinde ateşkes sağladı ve taraflar o zamandan beri pazarlıkları sürdürmekte.  Fakat, somut bir anlaşma sağlanamadı.

Trump, önce Çin ile olan anlaşmazlığa odaklandığını ve Kanada ve Meksika ile kıta serbest ticaret anlaşmasını yeniden müzakere ettiğini, çünkü “tüm dünyayı bir kerede yapmak istemediğini” de sözlerine ekledi.

Ancak Trump son açıklamasında, AB ticaret politikasıyla ilgili şikayetlerini yeniledi, hatta ekonomik bloğun “gerçekte ABD’ye kötü muamele etmek için AB’nin kurulduğunu” iddia etti.

“İnanılmaz engelleri var,” diyen Trump, “Fakat anlaşmaya hazırlar” diye sözlerini bitirdi.

AB’den ABD’ye giden otomobilleri üzerine vergi gelmesi, geçtiğimiz yıl durgunluktan kıl payı kurtulan Almanya ekonomisinin büyümeye devam etmesi açısından çok önemli.  Nasıl Çin ile son senelerde yaşanan ticaret savaşları başta Çin ekonomisi olmak üzere küresel ekonomide büyümeyi aşağı çektiyse; ABD-AB gibi iki büyük ekonomi bloğunun vergilendirme belirsizliği küresel büyüme üzerinde baskıları devam ettirecek nitelikte.  Trump Fransa Başkanı Macron ile en son yaptığı görüşmede Fransa dijital vergiler konusunda geri adım atabileceğini ima etmişti. AB ekonomisinde ticaret savaşları üzerinden mevcut seviyelerden daha büyük bir yavaşlama, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olması nedeniyle Türkiye’nin ekonomik büyümesine de olumsuz etki yapmakta.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler