Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

The Economist: 2021’de dünyanın yolunu bekleyen 10 risk

The Economist artık konsensusa yaklaşan iyimser 2021 global senaryosuna takla attıracak 10 risk seçti. Bakalım the Economist yazarları nelerden korkuyor....

The Economist:  2021’de dünyanın yolunu bekleyen 10 risk

Yıl sonu yaklaşırken, basın kuruluşları ve yatırım bankaları 2021 öngörülerini yayınlamak için birbirleri ile yarış ediyor. Bu konuda pazara sürülen “ürünleri” incelediğimizde, Fon Yönetim Şirketleri ve Yatırım Bankaları Araştırma Grupları tarafından kalem alınan raporlarda abartılı bir iyimserlik öne çıkıyor. 2021 yılında aşının salgını bitireceği, ve insanlığın “eski yaşamına” döneceği varsayımları bu raporların “motoru”. Halbuki, IMF Başkanı Georgieva’ya göre “normale dönüş yok”. Bu pandemi çok derin yaralar açtı ve bunların telafisi uzun zaman alacak. The Economist artık konsensusa yaklaşan iyimser 2021 global senaryosuna takla attıracak 10 risk seçti. Bakalım the Economist yazarları nelerden korkuyor:

 

Aşı savaşları:  Aşı keşfedildi ve hastalığı engellediği de ispat edildi. Şimdi işin zor kısmı başlıyor. Bu aşılar dünyanın dört bir köşesine nasıl dağıtılacak? Zengin ülkeler şimdiden 2021’ün üretimini kapattı bile.  Fakir ülkeler ne yapacak?  Joker ise aşı olmaya direnenler.

 

Toparlanma düz çizgide yürümeyecek:  Salgın 2021 boyunca çeşitli ülke ve yörelerde yeniden patlak vererek, kapatma ve kısıtlamaların sürmesine neden olacak. Ek olarak, hükümetler mali  yapısı iyice bozulan şirketleri kurtarmakla, işsizleri beslemek arasında zor tercihler yapacaklar.

Yeni bir dünya düzeni kurmak:  Joe Biden’ı Trump’’ın paramparça ettiği dünya düzenini yeniden kurma görevi bekliyor. İklim değişikliğiyle mücadeleyi düzenleyen Paris Antlaşması’na geri dönmek ve İran’a zeytin dalı uzatmak Biden’in ilk öncelikleri olabilir. Ama global düzenin dağılma süreci Trump’tan önce başladı. Biden entropiye ne kadar çare olacak?

 

ABD-Çin çekişmesi:  Biden’ın Çin’le barış yapma niyeti yok. Aksine, yanına yeni müttefikler alarak daha etkili bir savaşa hazırlanacak. Asya ve Afrika’da bir çok ülke şimdiden bu “100 Yıl Savaşları’nda” taraf olmamak için çare arıyor.

Arada kalan şirketler:  ABD-Çin çekişmesi yalnız manşet olan Huawei ve TikTok davaları gibi bir kaç şirketle sınırlı değil. Bir çok işkolunda şirketler yeni siyasi düzene ayak uydururken varolan iş ağlarını yitirmemeye çalışıyor. “Aşağı taraftan” ise müşteriler ürünlerin iklim değişikliğine ve çevre harabiyetine sebep vermemesini istiyor.

Tech partisi bittikten sonra?:  Covid-19 bir çok alanda zaten uzun yıllar önce başlayan teknolojik evrimi hızlandırdı. Video-toplantılar, uzaktan eğitim, evden çalışma ve e-sipariş bunların başında geliyor. Salgın durulunca insanlık eski adetlerine mi dönecek, yoksa yeni teknolojilerin süksesi sürecek mi?

 

Daha az seyahat eden bir dünya:  Turizm sektörü daralacak ve şekil değiştirecek. Artık yurtiçi turizm daha makbul. Havayolları,  oteller ve uçak üreticileri bu değişime ayak uydurmakta zorluk çekecek. Kültürel değişim programları ve yabancı öğrenci akımları da azalabilir.

 

Fırsat:  Bu denli risk arasında, bulutların arasında güneş ışığı da sızmıyor değil.     Bu kriz devletlere küresel ısınma ile mücadelede yeni bir koz verdi. Halk artık yeşil bir dünya istiyor. Fakat, yeşil dünya yatırımları nasıl finanse edilecek? Yakında toplanması planlanan, BM nezdindeki İklim Konferansı’nda devletler karbon gazı salınımını kısıtlama  konusunda ne denli istekli olacak?

Deja vu hissi:  Bir çok kişi Tokyo Olimpiyatları, Dubai Expo gibi bir çok heyecan verici ve  fazla sayıda seyirciye hitap eden şenliklerin düzenlenmesini heyecanla bekliyor. Ama salgın buna müsade edecek mi?

 

Uyandırma Servisi:  Akademisyenler ve STKlar yıllardır hükümetlerin dikkatini “uyuyan risklere” çekmeye çalışıyor. Acaba şimdi başarılı olacaklar mı?  Bu uyuyan risklerin başında antibiyotiklere direnç ve nükleer terörizm geliyor.

 

Kaynak:  2021 will be a year of luck, risk taking and chance according to The Economist’s The World in 2021

 

TÜRKİYE EKONOMİSİ 2021 ÖNGÖRÜLERİ

 

EKOPOLIT: Aşı-politik: Aşı Savaşları

 

Gelişmekte Olan Piyasalar: 2021’de düze çıkacak mı?

FÖŞ: 2021 Dünya Ekonomisi: PollyAnna’yla Kabusların Freddie’si arasında bir yerde

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler