Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Tahvil faizleri Fed’i gözlüyor

Fed bu toplantıda sadece varlık alımlarını istihdam ve enflasyon gelişmelerine göre ayarlayacağını beyan ederek piyasalara yol gösterecek. Bu durumda, ABBD tahvil faizleri %1 kritik direncini kırabilir. Bu gelişme ABD’ye taze para cezbedeceği için doları güçlendirebilir...

Tahvil faizleri Fed’i gözlüyor

ABD’de 2ci Mali Destek Paketi’nde uzlaşma arayışları sürüyor, fakt çözüme doğru somut adımlar görülmüyor. Aşının salgını kışın durduramayacağının anlaşılması dün Wall Street’i, bu sabah da Asya borsalarını üzdü.

 

Öte yanda, tüm yatırımcılarda 2021’de dünya ekonomisinin hızla toparlanıp maraton koşmaya başlayacağı algısı hakim. Bu düşünce beraberinde enflasyonda patlama kaygısı da getiriyor.  Tüm dünya için gösterge niteliğindeki ABD 10 yıllık DİBS getirisi %0.9 civarında, ancak Bloomberg’e göre, Fed’den Twist Operasyonu kararı çıkmazsa, kritik %1 direncini kırabilir.

 

Twist Operasyonu Fed’in bilançosuna daha fazla uzun vadeli tahvil alarak 10-30 vadeli tahvillerin getirilerini düşürmesi anlamını taşıyor.

Fed’den yarın akşam böyle bir karar beklenmiyor, ama uzmanlar arasında tam bir görüş birliği de yok.   Çoğunluğa göre, Fed bu toplantıda sadece varlık alımlarını istihdam ve enflasyon gelişmelerine göre ayarlayacağını beyan ederek piyasalara yol gösterecek.  Bu durumda, ABBD tahvil faizleri %1 kritik direncini kırabilir.  Bu gelişme ABD’ye taze para cezbedeceği için doları güçlendirebilir.  Öte yanda, ABD tahvil faizlerinin yükselmesi, hele Dolar Endeksi de buna eşlik ederse, Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkeler’in kurumsal tahvillerinde ciddi dalgalanmaya yol açabilir.

Bazı uzmanlar ise Fed’in  aylık varlık alımını $120 milyarın üstüne çıkartacağını, ya da vade uzatma operasyonu başlatacağını düşünüyor.  Bu durumda, ABD tahvil faizleri ve dolar 2ci Mali Destek Paketi ve ülkede salgının durumuna göre hareket eder.

Aralık ayının ilk yarısında $18 milyar daha sıcak para cezbeden Gelişmekte Olan Piyasalar Fed’in ek genişleme kararından büyük fayda görür. Türkiye açısından bu gelişme 24 Aralık’ta ilan edilmesi beklenen faiz artımının dozunu düşürebilir. CDS ve Euro-bond’lara talep gelebilir.

En olası senaryo, Fed’in yarın akşam ek varlık alım paketini açıklamayıp, kış aylarını beklemesi. Eğer aşı salgını dizginlemez, ABD hükümeti de geniş çaplı bir destek paketi çıkartamazsa, Fed “son kurşunu” kış aylarında kullanır.

 

Covid iyimserliği arttıkça, yatırımcılar enflasyon riskine uyanıyor

 

Salgın Yükselirken, Gelişmekte Olan Ülkelerin Borç Yükü Büyüyor

 

FÖŞ yazdı: Her Gökkuşağı’nın ardında bir Mali Kriz yatar

 

Avrupa merkez bankasından ince ayar

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler