Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ŞOK!!! Bolsonaro koronaya yakalandı

Son bir hafta içinde Bolsonaro ile yakın temasta bulunan beş eyalet bakanı ve ABD Büyükelçisi’ne de test yapıldı. Bolsonaro Trump gibi koronayı küçümseyen, “basit bir grip” cümlesiyle tarihe geçen başkan....

ŞOK!!! Bolsonaro koronaya yakalandı

Brezilya’nın  maço başkanı Jair Bolsonaro’nun  Covid-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. CNN Brazil’e konuşan başkan, hemen hydroxychloroquine adlı DSÖ’nün yararlı bulmadığı sıtma ilacıyla tedaviye başladığını ve kendini iyi hissettiğini ifade etti. Son bir hafta içinde Bolsanaro ile yakın temasta bulunan beş eyalet bakanı ve ABD Büyükelçisi’ne de test yapıldı. Bolsanaro Trump gibi koronayı küçümseyen, “basit bir grip” cümlesiyle tarihe geçen başkan.

Halen Brezilya’da vaka sayısı 1.6 milyon, ölü sayısı ise 65 bini aştı.  Bu akşma Brezilya Bovespa Hisse  Endeksi %1.5 geriliyor. Latin Amerika devinin Bolsanaro’nun direktifi ile erken normalleşmeye geçmesi sonucu salgın kontrolden çıkmak üzere. Bloomberg’e göre ülkenin hisse senetleri ve para birimi real Gelişmekte Olan Ülkeler arasında en kötü performansı gösterenlerin başında. Ekonomi halen derin bir resesyonda ve bütçe açıkları hızla genişliyor.

Bolsanaro’nun bir an önce iyileşmesini dileriz. Ancak, yönetimi yardımcısına devredecek ölçüde hastalanması halinde, Brezilya mekul kıymetlerinde panik yaşanabilir. Salgının uzaması ise ekonominin ihracat potansiyelini etkileyebilir.

 

BM: Dünya ekonomisi yüzde 5,2 daralacak

 

Bloomberg: Asansörle aşağı inen dünya ekonomisi dik merdivenlerden geri çıkıyor

 

ANALİZ:  Küresel borç artıyor, az gelişmiş ülkeler borç bataklığına saplanıyor

 

Korona vaka sayısı sürekli düşerken, bu telaş niye acaba?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler