Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Rand düştü: Moody’s yatırımcıları Güney Afrika ekonomisi hakkında uyardı

Moody's'in not indirimi Güney Afrika'nın tahvil ve hisse senedi piyasalarından çıkışlara neden olabilir.

Rand düştü: Moody’s yatırımcıları Güney Afrika ekonomisi hakkında uyardı

Moody’s Investors Service, ekonomik büyüme tahminlerini düşürdükten sonra Güney Afrika’nın randı zayıfladı ve tahvil getirileri, ülkenin yatırım seviyesi kredi notunu kaybetme riskini artırdı.

Rand, bir haftada ilk kez dolar karşısında % 0,7 değer kaybederek 15’e kadar geriledi. Karşılaştırmalı 2030 devlet tahvili getirileri dört baz puan artışla % 8,9’a yükseldi.

Mart ayında Güney Afrika’nın Baa3 kredi notunu gözden geçirmesi planlanan Moody’s, ülkenin durgun ekonomik performansının koronavirüs gibi dış faktörlerden ziyade iç zorluklardan kaynaklandığını söyledi. Moody’s’in not indirimi Güney Afrika’nın yatırım yapılabilir endekslerdeki yerini kaybetmesine neden olarak tahvil ve hisse senedi piyasalarından çıkışlara yol açacak.

Londra’daki Informa Global pazarlarında bir analist olan Christopher Shiells, “Piyasalar, Mart ayındaki gözden geçirme öncesi bu açıklamaların öncül olabileceğine bahse giriyor. Ancak Hazine, mali ve genel ekonomik reform yolunda güvenilir adımların ana hatlarını çizen bir bildiri yayınlarsa daha fazla zaman kazanabilir” dedi.

Moody’s son raporunda, ekonomik göstergelerin, Güney Afrika’daki endüstriyel faaliyetin, düşük iş ve tüketici güveni nedeniyle zayıf kaldığını, yinelenen elektrik kesintilerinin üretim ve madencilik üretimine yük getirdiğini belirtti. Moody’s gayri safi yurtiçi hasıla büyüme tahminini 2020’de %1’den %0,7’ye düşürdü ve 2021’de sadece %0,9’luk bir büyüme öngörüyor.

Moody’s, “Ekonomik faaliyetin yavaş büyümesi istihdam yaratma oranını engelliyor. %1’in altındaki tahminlerimiz, ekonomik faaliyetin hızının, ülkenin potansiyelinin çok altında kalacağı görüşümüzü yansıtıyor” dedi.

Sıkı Politika

Moody’s, Güney Afrika’nın nispeten yüksek reel faiz oranlarının ekonomik büyümeyi kısıtlarken randı desteklediğini söyledi. Merkez bankası politika faizini Ocak ayında 25 baz puan düşürürken, enflasyona göre belirlenen reel oran GSYİH büyüme hızının üzerinde %2’nin üzerinde kaldı.

Londra’daki GAM Yatırım Yönetimi’nin fon yöneticisi Paul McNamara, “Bu büyük bir sürpriz değil,” dedi. Güney Afrika için, ” uzun bir ölüm yürüyüşü. Çok fazla rand’a sahip olmak konusunda isteksiziz, ancak tahviller zaten birçok kötü haber için fiyatlandırılıyor.”

Ülke Mart ayında bir kredi düşüşünün önüne geçebilmesi hükümetin harcamaları azaltma ve borçları konsolide etme taahhüdüne bağlı. Bu, sendikaların muhalefeti karşısında kamu hizmeti ücret faturasının sınırlandırılmasını gerektirecek.

Londra’daki Intellidex’te sermaye piyasaları araştırma başkanı Peter Attard Montalto, “Tahmin sayılarının yerine reform eksikliğinden ötürü zaten bir not indirimi yaşanacak” dedi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler